Bugun...
Bizi izleyin:Okyay; “Parayı Betona Değil; Geleceğe Yatırıyoruz..”

Tarih: 01-01-2018 06:15:53 Güncelleme: 01-01-2018 06:48:53 + -


Geçtiğimiz hafta Çanakkale Belediyesi ve Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Çanakkale Belediyesi işbirliğinde yapılan Dr. (h.c) İbrahim Bodur Çanakkale Çocuk Bilim Merkezi hakkında duygu ve düşüncelerini ÇTSO Meclis üyeleri ile paylaşan Osman Okyay; “Çocuk Bilim Merkezi ile Çanakkale’ye yeni bir destinasyon merkezi kazandırmış olacağız. Biz parayı betona gömebilirdik. Parayı betona değil, geleceğe yatırıyoruz” dedi.


Okyay; “Parayı Betona Değil; Geleceğe Yatırıyoruz..”

Geçtiğimiz hafta Çanakkale Belediyesi ve Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Çanakkale Belediyesi işbirliğinde yapılan Dr. (h.c) İbrahim Bodur Çanakkale Çocuk Bilim Merkezi hakkında duygu ve düşüncelerini ÇTSO Meclis üyeleri ile paylaşan Osman Okyay; “Çocuk Bilim Merkezi ile Çanakkale’ye yeni bir destinasyon merkezi kazandırmış olacağız. Biz parayı betona gömebilirdik. Parayı betona değil, geleceğe yatırıyoruz” dedi.

 

Merhum işadamı Dr.İbrahim Bodur’un adını taşıyacak olan Çocuk Bilim Merkezi, ÇTSO Aralık Ayı Meclis toplantısında da gündeme geldi. Wilusa Seyahat Acentesi sahibi işadamı Ahmet Çelik gündem dışı söz alarak; yaptığı konuşmada Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay’a Çocuk Bilim Merkezi ile Çanakkale’ye yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür etti. İşadamı Ahmet Çelik yaptığı konuşmada; Çocuk Bilim Merkezleri’nin çok az sayıda dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğunu ve bu merkezlerin turist çekme özelliği olduğuna dikkat çekti.

ÇOCUK BİLİM MERKEZLERİNİN BÜYÜK BİR TURİZM POTANSİYELİ VAR!

 

Türkiye’de de sadece birkaç ilçe Çocuk Bilim Merkezi olduğuna vurgu yapan Ahmet Çelik; “Kale Grubu olarak Çanakkale’ye kazandıracağınız Çocuk Bilim Merkezi’nden dolayı emeği geçenlere sizlere teşekkür ediyorum. Çanakkale halkı çocuklarının gelişimi açısından Çocuk Bilim Merkezinin önemli olduğuna vurgu yapıyorlar ama ben başka bir açıdan da bunun son derece önemli bir yatırım olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Eskişehir ilimiz son 5 yıldır turizmden önemli bir gelir elde etmesinde Sazoba Bilim Merkezi’nin de büyük payı vardır. Dolayısıyla Eskişehir’e gelen yerli turistlerin yüzde 40’ını Sazoba Bilim Merkezini ziyaret etmektedirler. Bu önemli bir göstergedir. Yine İzmir’de bulunan Uzay Bilim Kampı da Türkiye’den gelen binlerce turistin uğrak yerlerinden bir tanesidir. Çanakkale’den de birçok özel eğitim kurumu İzmir’deki bu Uzay Kampı Merkezine gezi düzenliyorlar. Biz turizmciler açısından bakıldığında ise; yapılacak olan Çocuk Bilim Merkezi Çanakkale için yeni bir ürün niteliği de taşımaktadır. Biz turizmciler olarak Çanakkale’de bir Çocuk Bilim Merkezi var diyerek bunu bir ürün olarak turistlere sunabileceğiz. Buraya gelecek olan turistlerin konaklama sayısının artacağına inanıyorum. Turizm açısından Çanakkale’de yeni bir destinasyon olarak görüyoruz. Bu vesile ile Çocuk Bilim Merkezini Çanakkale’ye kazandıracak olan Kale Grubuna teşekkür ediyorum” dedi.

 

“ÇOCUK BİLİM MERKEZİ PROJESİNE ÇOK ÖZENİYORUZ”

 

Meclis Başkanı Osman Okyay, Dr.İbrahim Bodur’un adının yaşatılacağı Çocuk Bilim Merkezine çok büyük özen ve önem verdiklerini belirterek; “Kale Grubu olarak büyük önem verdiğimiz, hakikaten çok özeniyoruz. Merhum İbrahim beyde bilime çok önem veren bir insandı. Kendi döneminde çok üst düzeyde bir eğitim alan insandı. Dolayısı ile bilime de çok önem veriyordu. Onunda adını taşıyacağından dolayı çok özeniyoruz bu projeye. Bu projenin Dünyada ki örneklerini inceledik. Kore’de ki bilim merkezine bende gittim. Muazzam bir bilim merkezi gezdik. 15 dakika girip bakalım diyerek uğramıştık; ama 4-5 saat zaman geçirdik. Ve halen de bitirememiştik, tadı damağımızda kaldı diyebilirim. Çocuklar orayı görse herhalde çıldırırlar. Bu kadar güzel, mükemmel bir kompset yaratmışlar ki.. Aslında çok basit ve sadece ama içeriği çok dolu bir merkezdi.

“DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİNİ İNCELEYEREK YAPIYORUZ”

 

Dr. İbrahim Bodur Çanakkale Çocuk Bilim Merkezi’nin tasarımından içeriğine kadar Dünyadaki ünlü Çocuk Bilim Merkezlerinde incelemelerde bulunduklarını belirten Osman Okyay, projenin yapımında da ve içeriğinde de yabancı firmalarla çalışıldığını belirtti. Okyay; “Avustralya’da bir Çocuk Bilim Merkezi daha vardı. Orayı inceledik. Amerika’da çeşitli eyaletlerde bulunan Çocuk Bilim Merkezlerini inceledik, gezdik. Dokunmayla eğitimin verildiğini gördük. Çocuklar bu merkezlerde dokunarak, elleri ile bir şeyler yapmayı öğreniyorlar. Dediğim gibi çok özenerek yapıyoruz bu projeyi ve çok ses getirmesini istiyoruz. Bununla ilgili olarak da hiçbir maddi beklentimiz yok. Burada Çanakkale ilinden görmüş olduğumuz destek içinde tüm yerel yönetimlere teşekkür ediyoruz. Belediyemiz burada projemizi anladılar ve bizlere destek oluyorlar. Çok özel ve çok nitelikli bir merkez kurmak istiyoruz. Mimarisinden kompsetine kadar dünyanın en ileri firmaları ile çalışıyoruz. Konsept tarafını Kanada’nın dünyaca ünlü müzelerini yapan firması ile çalışıyoruz. Yine mimarı tarafından Finlandiyalı çok önemli bir mimarlık şirketi ile çalışıyoruz, tasarımını onlar yapıyor. Çok özel bir şey olmasını istiyoruz” dedi.

 

“PARAMIZI BETONA DEĞİL, GELECEĞE YATIRIYORUZ!”

 

Çocuk Bilim Merkezi hakkında meclis üyelerine detaylı bilgiler de veren Osman Okyay, bilim merkezinin kapalı betonarme bir binası olmasını istemediklerini ifade ederek; “Parayı betona gömmüyoruz” dedi. Okyay; “Çok açık bir mimari tasarım yapılacak. Kapalı alan son derece az olacak. Son derece interaktif bir yapı, insanların içinde geçebileceği; kapalı mekânların çok az ama açık alanların çok fazla olacağı bir yapı olacak. İçinde robotların gezdiği, temel bilimlerin, yapay zeka merkezlerinin olacağı, çocukların bilgisayar bilimlerine çalışabilecekleri, çocuğun bir şeyler üretebileceği ve ürettiği şeylerin sonucunu görebileceği cezp edici alanlar olacak. Bu tür merkezleri yapmaktan daha önemlisi yaşatmaktır. Bir şeyi yaparken son derece başarılıyız ama yaşatma kısmında sorunlarımız var. Bu alanı yaşatmak için ortak programlar yapacağız. Mesela Avustralya’daki Bilim Merkezi yöneticileri ile görüşüyoruz ortak programlar yapabilmek amacıyla. Sürekli canlı tutabileceğimiz, bir kez gezince bitecek bir yer değil; çeşitli aktiviteler düzenleyerek çocukları sürekli buraya çekebileceğimiz bir merkez yaratacağız. Gelecekteki hayallerimiz arasında denizi kullanmak da var. Denizin altına inebilir miyimiz? Ona bakacağız. Mimarisi çok şık olacak, biz parayı orada betona gömmüyoruz. İçeriği bizim için çok önemli. İstesek parayı betona gömebiliriz ama biz geleceğe yatırım yapacağız. Mimari tabii ki çok önemli şık bir mekân olsun istiyoruz; çekici bir yer olsun istiyoruz. Mümkün olduğu kadar açık bir sistem, mümkün olduğu kadar ışık alsın istiyoruz. Dışarıdan geçenleri cezp etsin istiyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde bitireceğiz” dedi.
Bu haber 3816 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI