Bugun...
Bizi izleyin:O da Adaleti Arıyor..!

Tarih: 13-01-2018 07:27:01 Güncelleme: 13-01-2018 07:49:01 + -


14 Ocak 2014 günü gecesi, Memleket Haber Sitesinin sahibi ve Çanakkale’nin deneyimli gazetecisi Cemal Oral, yoğun bir günün ardından evinin yolunu tutmuştu. Barbaros mahallesinde evine yaklaştığı bir sırada, karanlıktan kendine yaklaşan bir kişinin saldırısına uğradı. Saldırı için açılan soruşturma dosyası yeterli delil bulunamadığı için kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesi ile kapatıldı. Olayın üzerinden dört yıl geçti. Oral, yaşadıklarını ve hissetiklerini kendi sitesinde yazdı..


O da Adaleti Arıyor..!

4 yıl önce yaşadığı saldırının manevi izlerini hala ruhunda taşıyan Gazeteci Cemal Oral, olayın üçüncü yıldönümünde hissettiklerini kendisine ait websitesinde köşesinde kaleme aldı. Gazeteci Cemal Oral hissetikleri ve düşüncelerini okuyucularına şu satırlarla paylaştı;

 

Geçen yıl  böyle yazmışım…

TAM 3 YIL 1 GÜN OLMUŞ

13/01/2017

Ayla Çelik, Beyazıt Öztürk düeti ‘Bağdat’ şarkısını çok sık dinliyorum 1 yıldır.

‘ Aşık mısın?’ diye sorarsanız ‘evet’ derim saklamadan, gizlemeden.

Sevgilimle ortak şarkımız…

 ‘Bağdat’…

Şarkının sözlerinde diyor ya;

…….

“ Kaç öpücük olmuş inanamazsın aşkım hesapladım bugün. Dün geceyle tam üç ay bi gün”

Çok etkiliyor beni bu sözler ve sonrası…

“Ben dünyanın en büyük aşığı olabilirim. Ben koynunda  yüz sene, bin sene durabilirim. Ben Leyla’yı Mecnu’nu Ferhat’ı, Aslıyı Kerem’i bilmem ama. Bağdat’ı iki gözüm kapalı bulabilirim”

 

Lakin konumuz bu değil… Keşke, aşktan, barıştan, iyilikten söz edebilsek yazılarımızda… Keşke her mücadelenin sonu mutlu bitse filmlerdeki gibi…

14 Ocak 2014-14 Ocak 2017

Tam üç yıl bir gün dediğim konu bu….

Kimileri de ‘üç beş güne yakalanır’ sözüyle anımsar…

14 Ocak 2014 yılında şu anda da oturduğum Barbaros Mahallesi’ndeki evime gelirken gece karanlığında sopalı saldırıya uğrayalı tam 3 yıl 1 gün olmuş.

 Olayın faili hala yok…

“Kin, intikam’ duygum yoktur ama biraz arşivciliğim vardır mesleğimden dolayı… Not aldıklarıma, arşive ayırdıklarıma şöyle bir baktım üzerinden 3 yıl 1 gün geçen ve hala faili meçhul durumdaki olayın…

Tutanaklar, ifadeler, ayrıntılar…

“Mobesa yok orda” bilgisi,  sonra Emniyette bana ‘çevre yolundan koşan birinin görüntüsünü göstermeleri”

Olayın  görgü tanıkları… Olayı ‘emsal’ gösterip ‘derin’e giden anlatımlar…

Sonrasında gazete haberleri…

Değerli meslektaşlarımdan bürokrasiye ‘baskı’’Ne oldu bu olay?’ sorusu  ve dönemin Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın, dönemin Çanakkale Emniyet Müdürü Yılmaz Özden’in ( şu anda Polis Başmüfettişi) verdiği bilgi kapsamında ‘3-5 güne yakalanır, bu olay çözülür’ deyişinin üzerinden tam 3 yıl 1 gün geçti…

 

***

“Seneye yine yazarım” demiştim

Benden önce, Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan basın mensuplarına verdiği kahvaltıda “  Cemal Oral’a saldıranın bulunmamış olması mümkün değildir”  tespitini yapmış ve şöyle demiş “Bu kadar gazetecinin dışlanmış olmasına rağmen 2017’de 173 gazeteci gözaltına alınmış. Bunlardan 66 tanesi tutuklanmış. 99 gazeteciye soruşturma başlatılmış ve 278 gazeteci de saldırıya uğramış. Bir gazetecinin saldırıya uğraması kadar korkunç bir şey olamaz. Çanakkale’de de bunu yaşadık. Her toplantı da söylemeye söz vermiştim. Cemal Oral arkadaşımıza yapılan saldırının failleri hala bulunamamıştır. Bunun bulunmamış olması mümkün değildir. Bunu bir kez daha söylemek istiyorum. Bu bağlamda saldırıların elbette son bulmasını diliyorum”demiş.

“Demiş” şeklindeki ifadem doğrudur çünkü, kahvaltıya ben katılamadım. Çanakkale Gündem Gazetesi’nin değerli basın emekçisi kardeşim Dilek Akşen’in yazdığı haberin satır aralarından bu bölümü aldım.

Sayın Başkan Gökhan’a 2014 yılından bugüne gerçekten de her fırsatta bu konuyu dile getirdiği için teşekkür eder “ Sizin makam aracınızın yumruklanması olayını sormak isterim”

Ne oldu o konu sayın başkanım…

Hani CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve siz aracın içindeyken  birileri (!) sloganlar atıp aracı yumruklamış, tekmelemişti.

Ne oldu?

Faili meçhul mu yoksa?

***

Yoksa; tıpkı elleri arkasından bağlı şekilde evinde ölü olarak bulunan F. A gibi, meslektaşımız,matbaacı Hamdi abimizin kızının Sarıçay kenarındaki cesedi gibi, Eceabat-Kilitbahir yolunda 34 plakalı, evet, evet 34 plakalı traktöre çarpan(!) araçtakilerin TÜBİTAK  çalışanı olmasına kadar mı faili meçhuller….

Ya da; daha dün incelediğim Çanakkale Emniyet Müdürlüğü vukuat bülteninde (Valilik Basın Halkla İlişkilerden geçip yayımı yapılan) sadece tahkirle yaralanma, kayıp eşya, trafik güvenliğini tehlikeye düşürme gibi konular mı yazacağımız?

Yazıp-yazmayacağıma karar verenin de, karar verme eğiliminde bulunanın da, çalışan gazeteciler gününü kutlayanın da, o güne özel açıklama yapanın da canı sağolsun…

Görevdeyken  sakal bırakıp ,cüppe giyen  polisler unutulmasın…

Unutulmasın!

Unutulmasın ki;

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını anarak yemin eden Türk Polisi faali meçhulleri aydınlatabilsin…

Yoksa, ben feda olayım memlekete, üzerinden 4 yıl geçmiş olsa da o olayın...

Saygılarımla
Bu haber 2352 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI