Bugun...
Bizi izleyin:Nöbet Alanında "Gece Konaklamak" Yasaklandı!

Tarih: 10-08-2019 07:23:43 Güncelleme: 10-08-2019 10:30:43 + -


Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu aldığı karar ile Kirazlı-Balaban bölgesindeki nöbet alanında gece konaklamaları ve çadır kurulmaması konusunda karar aldı. Kurul, nöbete katılan kişilerin can ve mal güvenliğinin yanı sıra Doğa'nın kirlenmesi ve zarar görmesini engellenemeyecek boyutlara ulaşması sebebiyle alındığını açıkladı. Öte yandan Kurulun bu kararı almasında Çanakkale Valiliği talebi üzerine Orman Bölge Müdürlüğünce Çanakkale Belediyesine gönderilen resmi yazının da etkisi olduğu b


Nöbet Alanında

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu aldığı karar ile Kirazlı-Balaban bölgesindeki nöbet alanında gece konaklamaları ve çadır kurulmaması konusunda karar aldı. Kurul, nöbete katılan kişilerin can ve mal güvenliğinin yanı sıra Doğa'nın kirlenmesi ve zarar görmesini engellenemeyecek boyutlara  ulaşması sebebiyle alındığını açıkladı. Öte yandan Kurulun bu kararı almasında Çanakkale Valiliği talebi üzerine Orman Bölge Müdürlüğünce Çanakkale Belediyesine gönderilen resmi yazının da etkisi olduğu belirtildi.

 

"TALEPLERİMİZİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ"

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu, nöbetin 15'nci gününde aldığı kararla Kazdağları'nı korumak için bölgeye gelerek çadır kuran ve halen bölgeye nöbete katılmak için çadırlarıyla yurdun dört bir yanından gelmekte olan vatandaşları şoke eden bir karar aldı. Alınan kararı basın açıklaması ile duyuran Kurul yaptıkları açıklamada; "13 kişiyle başlattığımız Su ve Vicdan Nöbetimiz gün gün artarak kısa sürede binlere, sonrasında da ülke sınırlarını da aşarak dünya çapında yankı bulmuş, milyonlara ulaşarak sesimiz ulusal ve uluslararası kamuoyunca sahiplenilmiştir. 5 Ağustos 2019 tarihinde on binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Büyük Su ve Vicdan Nöbeti açıklamamızda da belirttiğimiz gibi; Kanadalı Alamos Gold şirketinin ve taşeronlarının Kirazlı-Balaban'daki yaşam alanlarımızdaki katliamlarına son verilmelerini, Kesilen ağaç sayısının tespiti için tarafımızdan görevlendirilecek uzmanlarında yer aldığı komisyon oluşturulmasını, Kirazlı Balabandaki doğa katliamından sorumlu olanların yargı önünde hesap vermesini ve Kazdağları yöresindeki tüm metalik madencilik ruhsatlarının iptal edilmesi taleplerimizin sonuna kadar arkasındayız" denildi.

"FİZİKİ KOŞULLAR TALEPLERİ KARŞILAYAMAYACAK BOYUTLARA ULAŞTI"

Taleplerinin sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceklerini belirten Kurul üyeleri, son zamanlarda Balaban Nöbet bölgesine gelerek nöbete destek veren ve 24 saatlerini çadırda geçiren insanların sayısında patlama yaşandığına dikkat çektiler. Kurul konu hakkında aldıkları karar ve gerekçelerini şu sözlerle açıkladılar; "İlk günkü kararlılıkla Su ve Vicdan Nöbetimiz devam etmektedir. Gelinen noktada Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından gelen insanlar, nöbetimize ve bölgede konaklamak üzere katılım göstermektedirler. Mevcut alanın fiziki koşulları bu kadar büyük bir talebi karşılayamayacak durumdadır. Bu yetersiz fiziki koşullarda yangın riski artmış, konaklayan insanların can ve mal güvenliğini koruyacak sınırları aşmıştır" denildi.

NÖBET DEVAM EDECEK AMA KONAKLAMA YAPILMAYACAK!

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu fiziki şartların yetersizliği nedeniyle aldıkları kararları ise şu şekilde açıkladılar; "Fiziki şartların yetersizliği nedeniyle, şehir merkezi ile Kirazlı-Balaban'da iki ayrı koordinasyon merkezi oluşturulacaktır. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen destekçilerin, katliam alanına ziyaretleri koordinasyon kurulu aracılığıyla devam edecektir. Koordinasyon merkezlerinde bölgeye yönelik etkinliklere devam edilecektir. Kirazlı-Balaban mevkiindeki 'Su ve Vicdan Nöbeti' alanında çadırlı konaklama yağılmayacaktır. Bu kararlar Kent Konseyi Çevre Meclisi çatısı altındaki STK'ların ortak kararıdır. Yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz; insanlığa mal olmuş bu doğa ve kültür mirasına, çevre ve doğaya karşı yapılan katliama son verin" denildi.

NÖBET ALANINDAKİ ÇADIRLARIN KALDIRILMASI İÇİN VALİLİK Mİ TALEPTE BULUNDU?

Öte yandan edinilen bilgiye göre; Çanakkale Valiliği talimatıyla Orman Bölge Müdürlüğünce Çanakkale Belediyesine 'Su ve Vicdan Nöbeti' hakkında resmi yazı gönderildi. Belediyeye gönderilen resmi yazıda Nöbet Alanındaki çadır alanlarının Orman yangınlarını tehdit edebileceği gerekçesi ile boşaltılması istendiği öğrenildi.

 

Çanakkale Belediye Başkanlığının ise Valilik talimatıyla Orman Bölge Müdürlüğünce kendilerine gelen yazıya verdiği yanıtta; bölgede Çanakkale belediyesince kurulmuş hiçbir konaklama çadırı bulunmadığı cevabının verildiği öğrenildi.
Bu haber 6940 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI