Bugun...
Bizi izleyin:“Nefes Alamayacağız”

Tarih: 23-11-2021 06:19:54 Güncelleme: 23-11-2021 06:34:54 + -


İki termik santral, kömür ve maden ocakları ile çevrelenen Çan'da, Çevre Düzeni Planı'nda, tarım, orman ve sulama alanı olarak belirlenen, çoğunluğu orman arazisi olan alanda, açık ocak kömür işletmesi kuruluyor. İÇDAŞ'ın Biga'nın Değirmencik Köyü'nde bulunan termik santrali için açılması planlanan kömür ocağı, Çan'ı biraz daha yaşanmaz hale getirecek!


“Nefes Alamayacağız”

Çan’da, Helvacı Köyü’ne bağlı Altıkulaç Mevkii’nde, İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım San. A.Ş. tarafından açılarak işletilmesi planlanan "Helvacı Kömür Ocağı" tepki çekiyor. Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2009 tarihinde 10 yıl süreli IV. Grup (Kömür) İşletme Ruhsatı verilen bin 248 hektarlık maden kömürü sahasının, 286,53 hektarlık kömür işletme izin alanının tamamını kapsayan projede "açık işletme yöntemi" ile kömür çıkarma işlemi gerçekleştirilecek.

 

YILDA 105 BİN TON KÖMÜR ÜRETİLECEK

Ocak sahasının güney kısmında açık ocak işlemeciliği, kuzey kısmında ise yer altı (kapalı) işletme yöntemi ile gerçekleştirilecek proje kapsamında, yılda 105.000 ton kömür üretimi planlanıyor. Ocakta, yılda 12 ay ve günde üç vardiya halinde toplam 174 kişinin çalıştırılacağı öğrenildi.

 

ÇIKARILAN KÖMÜR BİGA’DA TERMİK SANTRALDE YAKILACAK

Üretilecek olan kömür, katı yakıt ihtiyacında kullanılmak üzere yine İÇDAŞ A.Ş’e ait, 50 kilometre uzaklıktaki, Biga’nın Değirmencik Köyü, Köyaltı Mevkiinde işletilmekte olan Termik Santrali’ne sevk edilecek.

 

PROJE ALANI; TARIM, ORMAN VE SULAMA ALANI

Proje alanının çoğunluğu Çan Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait orman arazisi olduğu öğrenilirken, alanın 2014 yılında onaylanan Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planına göre "Tarım Alanı, Orman Alanı ve Sulama Alanı" olarak belirlenen alanda kaldığı ifade edildi. Ayrıca Proje alanının Çan’a kuş uçuşu yaklaşık 10 km mesafede olduğu, Çan’ın Maltepe Köyü’ne 200 m, Helvacı Köyü’ne 880 m olduğu proje dosyasında yer aldı.

"YAŞAMAK İMKANSIZ HALE GELECEK"

Çan Çevre Derneği Başkanı Avukat Ümran Aydın, bölgede 18 Mart ve ODAŞ olmak üzere iki adet termik santral olduğunu, ayrıca TKİ’ye ait açık kömür işletmesi bulunduğu hatırlatarak, "Kömür ocağının böylesi büyük bir alanda kurulması halinde ilçede yaşamak imkansız hale gelecektir. Çan ilçemiz coğrafi olarak çukur şeklinde ve burada Kocabas çayının yarattığı vadi ve normal hava akımı nedeniyle bu bölgede kurulacak bir termik santral ya da Kömür Ocağı bizi doğrudan boğacaktır" dedi.

 

"KANSER VAKALARI YÜKSEK, AKCİĞER YAŞLANMASI VAR"

Bölgenin yoğun bir kirlilik içinde olduğunu, coğrafi konumu itibariyle de kirliliğin sağlık problemlerine yol açtığını ifade eden Aydın, ilçede kanser vakalarının yüksek olduğunu ve 10 yıllık akciğer yaşlanmasının bilimsel raporlarla tespit edildiğini dile getirdi. Aydın, "Çan halkına daha fazla bedel ödettirilmemelidir" dedi.

 

"KOCABAŞ ÇAYI GEÇEN AY KIRMIZI AKTI"

Helvacı Kömür Ocağı’nın, Çan-Biga karayolu üzerindeki konumunu hatırlatan Aydın, proje alanının kireç taşı ocağı bulunan Asmali köyüne kadar uzandığını ifade etti. Asmali Köyü’nün bölgenin en yüksek konumunda olduğunu, hava akımıyla birlikte düşük rakımlı Helvacı Köyü ve Çan üzerinde etkili olacağını ve hem ilçe merkezinin hem de Helvacı Köyü’nin kömür ve kireç taşı tozu altında kalacağını söyledi.
Kaynak: www.caninsesi.com

Bu haber 2302 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI