Bugun...
Bizi izleyin:Muharrem Erkek: “Çanakkaleli Esnaf Perişan!”

Tarih: 20-02-2021 06:11:42 Güncelleme: 20-02-2021 06:40:42 + -


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale'deki esnafın pandemi nedeniyle yaşadığı zorluğa dikkat çekti. AK Parti kongrelerinin tıklım tıklım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesi ile “Lebelab Dolu” bir şekilde yapıldığına dikkat çeken Erkek, “Bu ayrım neden” diye sordu.


Muharrem Erkek: “Çanakkaleli Esnaf Perişan!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale'deki esnafın pandemi nedeniyle yaşadığı zorluğa dikkat çekti. AK Parti kongrelerinin tıklım tıklım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesi ile “Lebelab Dolu” bir şekilde yapıldığına dikkat çeken Erkek, “Bu ayrım neden” diye sordu.

 

AK Parti kongrelerinde ortaya çıkan manzaralar esnaf kadar siyasetçilerinde tepkisini çekmeye devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çanakkale esnafının sıkıntılarını gündeme getirdiği açıklamasında; “Maalesef Covid-19 pandemisinin daha yaygın hale gelmemesi için çeşitli önlemler alınması gerekti. Bunlar kaçınılmazdı. İktidar her zamanki beceriksizliğini bu süreçte de devam ettirdi. Bildiğimiz gibi iktidar, 5 maskeyi dağıtamadığı gibi, sokağa çıkma yasağı kararı almayı bile beceremedi. O da yetmedi, yandaş müteahhitlerin ödemelerinde, hem de dolar üzerinden;1 kuruş aksama olmazken, esnafa, yoksula, emekliye, bu süreçte işsiz kalmış kişilere doğru düzgün bir destek verilmedi” ifadelerini kullandı.

 

“HES KODU KULLANILARAK MEKÂNLAR NEDEN AÇILMIYOR”

Çanakkale’de esnafın yaşadığı güçlüklere dikkat çeken Muharrem Erkek; “Geldiğimiz noktada esnafımız da kan ağlıyor. Dükkanlar kapalı, kiralar ödenemiyor. Madem esnafa doğru düzgün destek verilmiyor, zamanında kuruşu kuruşuna vergi neden alındı? Sosyal devletin görevi, zaten bu desteği vermektir. Çanakkale’deki esnaflarımızla görüşüyorum. Ne kadar zor durumda olduklarını anlatıyorlar. Çanakkaleli esnaflarımız ‘esnaf battı, ruhuna El Fatiha’ diyerek içinde bulundukları durumu ifade ediyorlar. Elbette gerekli önlemleri alarak, HES kodu kullanılarak mekanlar neden açılmıyor” diye sordu.

 

“KONGRELERE, AVM’LERE UĞRAMAYAN VİRÜS..”

Esnafın mağduriyetinin bir an önce giderilmesini, HES Kodu ile girilebilen AVM’lere uygulanan ayrıcalığın esnaf ve küçük işletmelere de uygulanması gerektiğinin altını çizen Muharrem Erkek; “AVM'ye uğramayan koronavirüs, her ne hikmetse mekânlara uğruyor. AVM'ler açık. Önlemler alınabiliyor demek ki. Daha vahimi ve artık yurttaşlarımızın canına tak eden görüntü AK Parti kongreleridir. Tıklım tıklım, ‘lebaleb’ dolu kongrelerde virüs tehlikesi yok, ama kongre salonunun hemen yanındaki restoranda iki kişi yemek yiyemiyor? Neden bu çifte standart? Neden bu ayrım? Recep Tayyip Erdoğan'ın, sosyal mesafe kurallarını hiçe saydığı, yurttaşlarımızın üstüne ‘keyif çayı’ attığı mitinglerin yapıldığı alanın hemen yanındaki kahvehanede bir bardak çay içmek yasak. Pandemi ile mücadeleyi aksatmadan, gerekli önlemleri alarak mekanlar açılmalı, sanatsal etkinlikler düzenlenmelidir. Yandaş müteahhitlere garanti adı altında dağıtılan paralar ise öncelikle pandeminin vurduğu esnaflarımıza, sanatçılarımıza ve süreçten olumsuz etkilenen yurttaşlarımıza dağıtılmalıdır. Pandemi süreci bir kez daha gösterdi ki: Ama erken ama zamanında, ilk seçimde yurttaşlarımız iktidarla arasına siyasal mesafe koyacaktır” dedi.

 
Bu haber 2876 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI