Bugun...
Bizi izleyin:Millet İttifakı’nda Çatlak Ses

Tarih: 16-06-2020 03:08:38 Güncelleme: 16-06-2020 03:13:38 + -


Çanakkale’nin iki İyi Parti’li belediye başkanı, bugün Eceabat’ta GİK Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz ile İl Başkanı Selahattin Yıldızlar ile birlikte yaptıkları toplantının ardından basın açıklamasında bulundu. İttifak paydaşları olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) temsilcilerine isyan eden iki başkan, CHP’den hiçbir destek görmediklerini kaydetti.


Millet İttifakı’nda Çatlak Ses

İYİ Parti GİK Üyesi Rıdvan Uz’un belediye başkanlarının arkasında durduğu konuşması ile başlayan basın açıklaması, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’in CHP temsilcilerini hadsizlikle suçladığı açıklama ile devam etti. Uz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Türkiye genelinde Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile Millet İttifakı noktasında hem genel hem yerel seçimlerde bir birliktelik yapmıştık. Bu uyumlu birliktelik başta Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerimiz olmak üzere hem İyi Parti’nin hem Cumhuriyet Halk Partisi’nin paydaşları noktasında uyum içerisinde çalışmaktayız. Türkiye’ye de bu ittifak, örnek olmuş ve ilk defa ak partinin yenilebileceği, iktidarın değiştirilebileceği insanların kafasında yer etmişti. Bu başarı ortak bir başarıydı ve bu başarının bir tarafı da kurumsal yapısıyla kısa bir sürede kurulmuş olmasına rağmen milletin gönlünde taht kuran ve teveccüh gören İyi Parti’dir. Aynı durumu biz, defalarca uyarmamıza rağmen memleketimiz olan Çanakkale’de maalesef göremiyoruz" dedi.

 

"ALDIKLARI TUTUM VE DAVRANIŞLAR SABIR ÇİZGİMİZİN ÜSTÜNE ÇIKMIŞTIR"

Millet İttifakının bir ortağı olarak İYİ Partililerin CHP'nin Çanakkale Belediye Başkanı, İl Genel Meclis Başkanı ve İl Başkanından yeterince destek göremedikleri gibi hasmane tutum içerisinde bulunduklarını ifade eden İYİ Parti GİK Üyesi Rıdvan Uz; "CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ural’ın, CHP İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren’in ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın İYİ Parti’ye karşı aldıkları tutum ve davranışlar bizim sabır çizgimizin üstüne çıkmıştır. Bunu bizim artık kabul etmemiz mümkün çözülmemektedir. Çanakkale'mizde İyi Parti’mizin kazandığı belediyeler, hem Gökçeada’mız Sayın Ünal Çetin hem de Eceabat’ımızda Sayın Saim Zileli, halkın takdirini toplayan ve paydaşları ile yani paydaşlarıyla yani Millet İttifakı’nın ortağı CHP ile uyum içerisinde çalışma içerisinde görevlerini yürütürlerken, aynı zamanda belediyeyi yönetirken de bu sözde değil özde uygulamalarıyla da yani Cumhuriyet Halk Partisi’nden meclis üyesi olan arkadaşlarımızla da hem belediyelerde önemli komisyonlarda; imar komisyonu olsun, bütçe plan komisyonu olsun hatta belediye başkanlığı yardımcılıklarına dair bir birlikte yönetme şeklinde devam ediyor. Ama aynı durum geçen gün Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Belediyesi’nde yapılan komisyonların hiçbirine İyi Parti’den seçilmiş ve Çanakkale Halkını İyi Parti adına temsil eden meclis üyelerinin hiçbiri Sayın Ülgür Gökhan tarafından yazılmamışlardır. Sözde birlikte yöneteceğiz lafları sadece ve sadece kendilerinde mahsus kalmaya devam etmiştir. Bu bizi üzmektedir. Bugünkü toplantımızın en önemli noktası da Gökçeada’mızdır. Belediye başkanımız, Gökçeada’ya hizmet sözü vermiş ve gecesini gündüzüne katarak hizmet etmektedir. Gökçeada halkı tarafından da nazarı dikkatten kaçmamaktadır, takdir toplamaktadır. Hal böyle iken Sayın Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Ümit Ural Bey’in adayı ziyaret edip vatandaşla diyaloga girmekten ziyade belli bir grubun etkisinde kalarak belediyenin yapmış olduğu hizmetleri engellemeye çalışması bizleri son derece üzmüştür. Bu iktidar tarafından beklenen bir durum olması gerekirken Cumhuriyet Halk Partisi’nin il Başkanı tarafından bunun yapılması da bizim tarafımızdan İyi Parti ailesi tarafından, yerel yönetimleri tarafından kabul edilecek bir durum değildir" dedi.

 

ÇETİN: “GÖĞÜSGEREN İLE UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞMAYI ÇOK ARZU EDERDİK ”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ise GESTAŞ konusunda Gökçeada’nın çektiklerinin CHP için bir önemi olmadığına değindiği açıklamasında, sert sözlere yer verdi. Çetin, “Millet İttifakı’nın bir parçası olarak Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi, Belediye Başkanı Ülgür Bey, Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren ile uyum içerisinde çalışmayı çok arzu ederdik. Fakat görünen o ki yerel seçimlerden sonra kendileriyle bu uyumu bir türlü yakalayamadık. Biz kendi şahsımız ve temsil ettiğimiz Gökçeada Belediyesi, aynı zamanda mensubu olduğumuz bir siyasi parti var. Ve bu siyasi partinin de var olan yapısı ile bir şekilde Çanakkale’de bu saydığım isimler tarafından yok sayılmasını kabul edemiyorum. Öyle bir noktaya geldik ki CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural beyefendi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gökçeada içerisinde yaşamış olduğu sıkıntıları dilemek için gelmişken bir bakanlık müfettişi gibi Gökçeada Belediyesi’nin çalışmalarını denetlemiş, bunlarla alakalı eksiklikleri fazlalıkları Sayın İl Başkanımıza dile getirmiş. Biz Sayın Metin Ümit Ural Beyefendiyi İl Başkanı olarak belediyemizde sadece bir misafir olarak kabul ederiz. Aynı zamanda da İl Genel Meclisi’nde iktidar olmaları münasebetiyle Gökçeada’ya getirecekleri hizmetleri duymak isteriz. Görünen o ki Kaleköy’de yapmış olduğumuz bir mimari (çay bahçesi ve işletmeler) ile alakalı doğru bulmadığını dile getirmiş, aynı zamanda uyum içerisinde çalıştığımız Cumhuriyet Halk Parti’li meclis üyesi arkadaşlarımıza da bunlara nasıl ‘evet’ dersiniz gibi tenkitlerde bulunmuş. Bunu, Ümit Bey’in yeni bir il başkanı olmasına bağlıyorum. İlerde umarım bu tür hatalar yapmaz" eleştirilerini yöneltti.

 

“BU DURUMUN ARTIK BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ İCAP EDİYOR”

Gökçeada ulaşımında kullanılacaksa CHP'li üyelerin GESTAŞ'ın gemi alımı için borçlanma talebine destek vermeleri gerektiğini belirten Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin; "Ben uzun yıllardan beri Gökçeada’da yaşayan birisi olarak özellikle kış mevsiminde, yazın da turizm sezonu ile birlikte dışarıdan gelen misafirlerimizi taşıyan GESTAŞ’ın yeni bir gemi alımı ile alakalı bir borçlanma talebi söz konusudur. GESTAŞ Genel Müdürü Mahir bey iki kez makamımıza gelerek ulaşım noktasında bizim dertlerimizi, sorularımızı dinlediler. Bu vesile ile kendisine de çok teşekkür ediyorum. Çözüm önerilerini, bizden istediklerini, bizim istediklerimizi konuştuk. Fakat bir kör dövüşe döndü Çanakkale Özel İdaresi’nde GESTAŞ’ın borçlanmasına dair talep konusu… Sanıyorum, Sadık Göğüsgeren hiç Gökçeada’ya gelmedi. Sanıyorum, 6-7 kuvvetinde rüzgarlı havada denizin nasıl aşıldığını da bilmiyor. Hatta böyle havalarda hastalarımızın, cenazelerimizin olabileceğini, Gökçeada’ya hizmet gelmesi noktasında Çanakkale’de kör dövüşü yapan küçük kasaba siyasetine mal edilmesini de hazmetmiyoruz. Her ne şart olursa olsun, GESTAŞ borçlanacaksa ve bunun karşılığında da Gökçeada’ya gemi alacaksa, benim gelen misafirlerim ve Gökçeada’da yaşayan misafirlerim ulaşım noktasında kalite ve güven getirecekse bu durum artık bir an önce çözülmesi icap ediyor" dedi.

 

“NEYE HAYIR DEDİKLERİNİ BİLİYORLAR MI?”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin sözlerine şöyle devam etti; "Şu ana kadar da Cumhuriyet Halk Partisi üyesi, Başkanı Sadık Bey ve diğerleri tarafından Gökçeada’nın ulaşımına dair benimle irtibata geçen bir kişi bile olmamıştır. Dolayısıyla GESTAŞ’ın bu borçlanmasıyla alakalı neye ‘hayır’ dediklerini biliyorlar mı acaba? Ne il genel meclisi toplantılarına GESTAŞ gündemi varken çağırılırız ne GESTAŞ yönetimine yılda bir bile olsa ‘siz ne yapıyorsunuz? nasıl gidip geliyorsunuz?’ diye çağırılıp GESTAŞ’ın mevcut hesapları ile alakalı çelişkili bir durum varsa Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Bey zaten GESTAŞ’ın yönetimindedir. Ben bu kısır çekişmeden Gökçeada’nın bu hizmetten mahrum bırakıldığını düşünüyorum. Ümit Bey’in bizi ziyaretinden memnuniyetimi dile getirirken bizim yaptığımız iş ve işlemlerle alakalı hiçbir suretle bizi denetleme hakkına sahip değildir. Sadece şeffaf belediyecilik anlamında şahsı itibariyle bir şey öğrenmek isterse bir vatandaşımız olarak herkese belediyeye ait bilgileri de vermeye hazırız. Ardından Çanakkale genelinde gerçekten kabul edilmeyecek 27 RES imarına onay veren Cumhuriyet Halk Partisi il genel meclisi üyeleri hiç gözünü kırpmadan buna destek verirken, bu ulaşım noktasında Çanakkale’nin şirketi olan GESTAŞ’ı niye bu kadar problem haline getiriyorlar. GESTAŞ ile ilişkileri beni hiç alakadar etmiyor. Ben Gökçeada Belediye Başkanı olarak Gökçeada’ya gelecek olan hizmeti düşünen bir insanım. Biz yine orada çalışmaya devam edeceğiz. Vatandaşımıza en iyi hizmeti ulaştırmak adına mücadele edeceğiz. Yaptığımız işler adına da zaten kapımız herkese açıktır. Vatandaşımızın önerilerini alıyoruz. Hiçbir sorun yok. Ancak bu durum kabul edilebilir değildir. Şu an da İyi Parti Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu olan güçlü bir partidir. Çanakkale özelinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin İyi Parti’yi yok sayma hadsizliğini kesinlikle kabul edemiyorum" dedi.
Kaynak: https://www.canakkalekalem.com/

Bu haber 3196 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI