thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Millet Bu Süreçte Ayağa Kalkacak "Özgürlük, Özgürlük" Diyecek

Tarih: 19-01-2017 11:45:13 Güncelleme: 19-01-2017 11:48:13 + -


CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, TBMM’de yaptığı konuşmada; AKP’nin 2002 yılından beri CHP’nin uyarılarını dikkate almadığını, FETÖ ile birlikte gerçekleştirdiği Ergenekon, Balyoz, ODA TV davalarındaki kumpasları, dış politikadaki yanlışları, yargıda yaratılan düzeni hatırlattı ve teklif kabul edilirse anayasalı bir devlet olacağımızı; ama anayasal, özgür bir devlet olamayacağını vurguladı.


Millet Bu Süreçte Ayağa Kalkacak

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, AKP’nin anayasa değişiklik teklifinin 2. tur görüşmelerinde 1. madde üzerine CHP grubu adına söz aldı. AKP’nin 2002 yılından beri CHP’nin uyarılarını dikkate almadığını, FETÖ ile birlikte gerçekleştirdiği Ergenekon, Balyoz, ODA TV davalarındaki kumpasları, dış politikadaki yanlışları, yargıda yaratılan düzeni hatırlattı ve teklif kabul edilirse anayasalı bir devlet olacağımızı; ama anayasal, özgür bir devlet olamayacağını vurguladı. Teklif ile sadece Cumhurbaşkanı’nın özgür olacağını, başka kimsenin özgür olamayacağını ifade eden Erkek, dikta teklifine karşı Türkiye’nin ayağa kalkacağını; eşitliğin, özgürlüğün, milli iradenin ayağa kalkacağını belirterek, “Meclis mi Saray mı” diye sözlerini bitirdi. CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in meclis tutanaklarına da yansıyan konuşması şu şekilde;

 

YAPTIĞIMIZ TÜM UYARILARIMIZI DİKKATE ALMADINIZ, SONUÇ ORTADA

 

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmelerinde 1'inci madde üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz aldım. Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum. Rejim değişikliği içeren ve bize göre kesinlikle meşru olmayan bu teklifi Gazi Meclise sunan imza sahiplerine seslenmek istiyorum: Değerli milletvekilleri, 2002'de tek başına iktidar oldunuz ve bir cemaatle ortak menzile doğru paralel bir şekilde yürüdünüz, bir çeteye devletin tüm kurumlarını teslim ettiniz ve ciddi yanlışlar yaptınız, Cumhuriyet Halk Partisinin uyarılarını hiç dikkate almadınız. 2010 referandumunda milletin size verdiği güveni ve yetkiyi kötüye kullandınız ve maalesef yargıçların bir tek efendisinin hukuk olduğunu unuttunuz, yine ciddi yanlışlar yaptınız. Ergenekon, Balyoz, Oda TV, bütün davalarda haklı uyarılarımızı hiç dikkate almadınız, yanlışlar yapmaya devam ettiniz. Avrupa Birliğiyle ilişkilerde yanlışlar yaptınız, dış politikada, Suriye'de temel yanlışlar yaptınız, uyarılarımızı dikkate almadınız, Orta Doğu'nun kanlı terörünü içimize soktunuz, gencecik evlatlarımızı, çocuklarımızı maalesef kaybettik.

 

Değerli milletvekilleri, yanlış yapmaya devam ediyorsunuz ve bugün, çok daha büyük bir yanlışa bilinçli ya da bilinçsiz olarak imza atıyorsunuz. Eğer bu paket, eğer bu rejim değişikliği içeren teklif yürürlüğe girerse ve yasalaşırsa artık ülkemizde bir tek kişi özgür olacak değerli milletvekilleri, bir tek kişi; o da seçilen Cumhurbaşkanı, yürütmenin başı olarak. Oysa biz bütün bir toplumun ve toplumdaki her bireyin özgürlüğünü savunmak zorundayız.

 

BU ANAYA YÜRÜRLÜĞE GİRERSE; HUKUK DEVLETİ KESİNLİKLE OLAMAYIZ

 

1789 İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi'nin ünlü 16'ncı maddesi "Kuvvetler ayrılığının olmadığı bir toplumda anayasa yoktur." diyor. Evet, bu paket yürürlüğe girerse belki anayasalı bir devlet oluruz ama anayasal bir devlet, bir hukuk devleti kesinlikle olamayız değerli milletvekilleri.

 

Avrupa'da toplumların uluslaşma sürecinde, modernleşme sürecinde parlamentolar hep temel özne oldular. Amerika'da "zavallı Obama" sözü yasama ve yargı organlarının başkana karşı gücünü gösteren bir sözdür. Bizim Türkiye Cumhuriyetimizin de temel öznesi her zaman Gazi Meclis olmuştur değerli milletvekilleri.

 

Sizin içinizden bir isim, Anayasa Hukuku Profesörü Osman Can, eski milletvekiliniz, bakın, ne diyor: "Uzun süredir siyasal işleyişin merkezi olmaktan uzaklaşmış Meclis artık hukuki olarak da işlevini önemli ölçüde yitirecektir." Çok doğru bir tespit. Biz buna müsaade etmemeliyiz değerli milletvekilleri.

 

MİLLET BU SÜREÇTE AYAĞA KALKACAK ÖZGÜRLÜK DİYECEK

 

Mustafa Kemal Atatürk, millî kurtuluş mücadelesinden zaferle çıkmasına ve tek adam durumunu fiilen tesis etmesine rağmen, 1924 Anayasası'nda egemenliği ulus adına kullanmaya tek yetkili organ Meclis olarak tescil edilmiştir. Tek adama uygun bir anayasa yapılmamıştır. Şimdi, fiilî hukuksuzluk durumuna bir meşruiyet kazandırılmak isteniyorsa, bu, meşru, haklı bir talep değildir değerli milletvekilleri.

 

Değerli milletvekilleri, bakın, biz milletin vekilleri olarak bu yüce Meclis çatısı altında eğer milletin haklarını koruyamazsak, milletin egemenliğini koruyamazsak o zaman bu süreçte millet mutlaka ayağa kalkacaktır değerli milletvekilleri. Evet, üniversiteler ayağa kalkacak, gençler, öğrenciler ayağa kalkacak, sendikalar, barolar, odalar ayağa kalkacak, işçiler, memurlar, emekliler, emekçiler ayağa kalkacak ve bu otoriterleşme sürecine, bu tek adam sürecine mutlaka "Dur." diyecektir Değerli milletvekilleri. Akıl, vicdan ayağa kalkacak değerli milletvekilleri, eşitlik, özgürlük, adalet, kardeşlik ayağa kalkacak. Meclis mi Saray mı? Meclis mi Saray mı? Onurlu bir toplum ayağa kalkacak ve ne diyecek milletvekilleri biliyor musunuz size: "Özgürlük", "Özgürlük" diyecek.”

 HABER VİDEOSU

Bu haber 4924 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI