Bugun...
Bizi izleyin:Meclis Üyesi Uyardı: "Bu Kampanya Tutmaz"

Tarih: 10-05-2020 11:11:25 Güncelleme: 10-05-2020 11:13:25 + -


İmarsız İnşaata başlayan Saros RES Projesi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yarın bir kez daha İl Genel Meclis gündemine gelecek Proje ile ilgili CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan önemli açıklamalarda bulundu. Bir basın kuruluşunun sistematik bir şekilde meclis üyelerini hedef haline getirdiğini belirten Pehlivan, bazı kişilerin bu projeden şahsi menfaat elde ettiğini, RES Projesi ile ilgili bazı kişilerin kendisinin yanı sıra akrabalarının bile telefonla arandığını açıkladı.


Meclis Üyesi Uyardı:

İmarsız İnşaata başlayan Saros RES Projesi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yarın bir kez daha İl Genel Meclis gündemine gelecek Proje ile ilgili CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan önemli açıklamalarda bulundu. Bir basın kuruluşunun sistematik bir şekilde meclis üyelerini hedef haline getirdiğini belirten Pehlivan, bazı kişilerin bu projeden şahsi menfaat elde ettiğini, RES Projesi ile ilgili bazı kişilerin kendisinin yanı sıra akrabalarının bile telefonla arandığını açıkladı.

 

YARIN BİR KEZ DAHA GÖRÜŞÜLECEK!

İmar Değişikliği izni almaksızın 2 hafta öncesinde son hızla inşaat faaliyetlerine başlanılan Saros RES Projesi  gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yarın düzenlenecek İl Genel Meclis toplantısında daha önce iki kez red edilen ancak proje üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan üçüncü kez gündeme alınan, CHP içerisinde de tartışmalara sebep olan Saros RES Projesi'nin yarınki oylama da geçmesi bekleniyor!

 

"YALAN HABERLERLE PROVOKASYON.. ALGI YARATMA.."

CHP İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Pehlivan yaşanan süreç ve bir basın kuruluşunun yaptığı haberlere açıklık getirdi; "11 Mayıs Pazartesi Günü (Yarın) saat 11:00 itibariyle İl Genel Meclisinin olağanüstü toplantısında Saros Res projesinin imar planı oylanacak. Bu süreçte mevcut projenin teknik özellikleri, fiili durumu, Çanakkale üzerindeki etkileri dışında her şey tartışıldı. Yenilenebilir enerji (GES, RES, JES) diğer enerji üretim modellerine tercih edilmesi gereken, şirketlerin ve komisyoncularının cebi dolsun mantığıyla değil, enerji ihtiyacına yönelik, insanı ve çevreyi odağına alan bir anlayışla yapılması koşuluyla hepimizin desteklediği bir model. Bu tartışmasızdır. Bu da herhangi bir projeye yapılan, teknik ve bilimsel dayanağı olan itirazlarda "Siz Res'e karşısınız!", "Bunlar yenilenebilir enerjiye karşı, biz değiliz!" provokasyonuna kolayca maruz kalabiliyor."

 

"BU PROVOKASYONUN SEBEBİ ŞAHSİ MENFAATLERİN GETİRDİĞİ YARATICILIK…!"

CHP grubunu ve projeyi hedef alan basın kuruluşunun haberleri ile ilgili CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan "Bu provokasyonun sebebi yanlış veya eksik bilgilendirme olabileceği gibi, şahsi menfaatlerin getirdiği yaratıcılık(!) da olabiliyor. Türkiye'de herkesin birbirine karşı temelli, temelsiz sarf etmeyi sevdiği bir kavram olan "algı yaratma" gerçek karşılığını burada buluyor. Özellikle basın mensuplarının çok güç şartlarda var olma mücadelesini biliyor, anlıyor ve işini yapmakta özgür olamamanın üzüntüsünü tüm basın mensuplarımızla paylaşıyorum. Niyetim kimseyi incitmek değil. Bu dosya özelinde yapılmış bazı yanlış, eksik veya hatalı haberleri de anlayışla karşılıyorum. Yapacağım şey bir eleştiri değil, bir düzeltme" ifadelerine yer verdi.

 

"KEŞKE DOSYANIN OYBİRLİĞİ İLE İADE EDİLDİĞİNİ DE YAZABİLSELERDİ.."

CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan açıklamalarının devamında; ""Bazı kişilerin yayınlanmasını istemediği şeyler vardır, bu şeylerin yayınlanmasına HABER diyoruz." sözünden hareketle; dilerdim ki "Res'lere karşı değiliz", "Res dosyasını CHP sürüncemede bırakıyor" şeklinde haber yapan bazı yayın organları; söz konusu dosyanın İl Genel Meclisi tarafından dairesine iade kararının mecliste bulunan tüm siyasi partilerin OYBİRLİĞİ ile geçtiğini de yazabilselerdi" dedi.

 

"İADE EDİLEN DOSYADA EN UFAK DEĞİŞİKLİK YAPILMADAN YİNE GÜNDEME.."

Açıklamalarına devam eden CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan; "Dilerdim ki, daireye iade edildikten sonra yeniden sunulan dosyanın, tek bir nokta ve virgülün bile değişmeden yeniden sunulduğunu yazabilselerdi. Dilerdim ki, söz konusu projede inşaat faaliyetinin halihazırda başlamış olduğunu, türbin temellerinin atılıp demirlerinin bağlandığını, betonun döküldüğünü, orman içinde türbinler arası (kimi yerde habitat bölünmesine yol açacak şekillerde) yolların açıldığını, kaçak faaliyet nedeniyle inşaat alanlarının mühürlendiğini anlatabilselerdi" dedi.

 

"RUHSATSIZ FAALİYET GÖSTEREN ŞİRKETLERE NEDEN MÜDAHALE.."

CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan, "Sıradan bir vatandaşın tek bir ağaç kesmesi, küçük bir konteyner koyması halinde çok ciddi idari ve cezai yaptırıma uğrayacağı bir sahada ruhsatsız faaliyet gösteren şirketlere neden müdahale edilmediği, engel olunmadığı, bu faaliyetin kime, neye dayanarak devam ettiğini sorabilselerdi. Haftasonu piknik yapmaya gitmenin dahi yasaklandığı bir bulaş hastalık tedbirleri sürecinde, Alamos Gold'un ruhsatsız olarak faaliyetini sürdürdüğü Balaban'da şirkete karşı nöbet tutanlara 57 bin TL para cezası verilirken, karşıdaki tepede orman sahasında inşaat faaliyeti sürdürenlerin neden yaptırıma tabii tutulmadığı sorulabilseydi. Bununla birlikte; Bir proje hakkında olumlu veya olumsuz görüş bildirebilmek, yargı dağıtabilmek için ÇED dosyası, imar plan teklifi, yörenin özellikleri, İl Çevre Durum Raporları gibi uç uca eklediğimizde 4-5 bin sayfayı geçen kaynaklar üzerinde ciddi çalışma yapmak, proje sahasını yerinde incelemek, açıklanan görüşü DÖKÜMANTASYONA dayandırmak gerektiği kanaatindeyim. Sahayı temsili olarak bir kere görmek de yeterli değil, etrafa dağıtılan yargının tam sorumluluğunu alabilmek için, faaliyetin tüm aşamalarında takip etmek gerekir" dedi.

 

"ÇANAKKALE SON ÜÇ YILDA ORMANLARININ YÜZDE 4'ÜNÜ KAYBETTİ"

Çanakkale'nin son yıllarda ormanlık alanlarını süratle kaybetmeye başladığına dikkat çekerek; "Söz konusu proje için görüş/yargı açıklayanlara, bu kararın hangi dökümantasyona ve mahallinde yapılan hangi çalışmaya dayandığını sormak gerekir. Eşdeğer projelerle karşılaştırmasının yapılması, enerji politikalarına ilişkin genel bir çalışmanın içinde tüm üretim modelleri, finansmanı ve münferit projelerin ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Aksi halde izaf edilen görüşün sorumluluğunu alabilmek mümkün değildir. Bu proje için orman arazisinin imara açılması yönünde destek sunulurken verilen cevapların ne yazık ki sorulması gereken sorularla hiçbir alakası yoktur. 1957 yılında Çanakkale İlinin %60'ı ormandı. 2015'te bu oran %52,9; 2018'te %49'a düştü. 58 yılda %7 orman kaybı yaşamış ilimiz, 3 yılda %4 orman kaybı yaşadı. Bu rakamlar her yıl devlet tarafından yayınlanan Çanakkale İl Çevre Durum Raporundan alınmıştır. 2019 Raporu henüz yayınlanmamıştır."RES'e karşı değiliz" söylemi, mevcut durumda, ormanların imara açılmasını haklı göstermeyi karşılıyor mu" dedi.

 

"RES'LERE HİÇBİRİMİZ KARŞI DEĞİLİZ.. DESTEKLİYORUZ.. ANCAK.."

Temiz Enerji kaynaklarını savunduklarını, RES'lere karşı olmadıklarını hatta desteklediklerine dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan; "RES'lere hiçbirimiz karşı değiliz. "Ben külliyen Res'lere karşıyım." savunmasında bulunan tek bir kişi, grup, dernek, siyasi parti tanımadım. Duyan, bilen varsa açıklasın. Karşı olmamak bir yana, destekliyoruz. Enerji kooperatifleri kurulmasını hedefliyoruz. Şirketlere sağlanan kolaylıkların ve ekonomik desteğin onda birinin yerel yönetimlere sağlanmasını bekliyoruz. Böylece kamu kurumlarının da rüzgar türbinleri olmasını hedefliyoruz. Turizme de karşı değiliz, o halde aynı orman arazisini otel için imara açalım mı? Vatandaşın başını sokacak bir evi olmasına da karşı değiliz, o halde aynı orman arazisini konut için imara açalım mı? Ne dersiniz?Bu kampanya tutmaz" dedi.

 

KİMLER MECLİS ÜYELERİNİ TELEFONLA TACİZ EDİYOR?

CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan, açıklamasının ardından sosyal medyada takipçileri ile görüş alış verişinde bulundu. Pehlivan yaptığı bir yorumda ise yakın akrabalarının telefonla aranarak proje ile ilgili olarak baskı altına alınmaya çalışıldığını açıklaması dikkat çekti!

 

"AİLE BİR KEZ DAHA RAHATSIZ EDİLİRSE.."

CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan; "İş üzücü bir noktaya gelmişti, şimdi aşama atladı ve gülünç bir noktaya geldi. Kendimi geçtim, akrabalarım bile telefonla aranıyor, bu konuya aile büyüklerim muhatap ediliyor. Ailem bu projeye dair bir kez daha rahatsız edilirse yasal başvuru yollarını kullanacağım" ifadelerini kullandı.
Bu haber 2424 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI