Bugun...
Bizi izleyin:Meclis Siyaset Arenası

Tarih: 06-07-2018 07:02:15 Güncelleme: 06-07-2018 07:24:15 + -


Çanakkale Belediye Meclis toplantısına AK Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu ile Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın tartışması damga vurdu. Ünüvar’ın HDP’nin barajı geçmesi ve AK Parti’nin 70-80 milletvekili kaybetmesinden duyduğu memnuniyeti eleştiren Ömercioğlu; CHP ile HDP arasında gizli ittifak yapıldığını öne sürdü. Ünüvar ise Ömercioğlu’nu Takiye yapmakla suçladı.


Meclis Siyaset Arenası

Çanakkale Belediye Meclis toplantısına AK Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu ile Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın tartışması damga vurdu. Ünüvar’ın HDP’nin barajı geçmesi ve AK Parti’nin 70-80 milletvekili kaybetmesinden duyduğu memnuniyeti eleştiren Ömercioğlu; CHP ile HDP arasında gizli ittifak yapıldığını öne sürdü. Ünüvar ise Ömercioğlu’nu Takiye yapmakla suçladı.

 

24 Haziran seçimlerinden sonra gerçekleştirilen Belediye Meclis toplantısının sakin geçmesi beklenirken yine tartışmalara sahne olundu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın açılış konuşmasıyla konuyu ÇOMÜ’de geçtiğimiz günlerde Vural Bulut isimli öğretim elemanının attığı twitler gündeme getirdi. Hatırlanacağı gibi ÇOMÜ’de daha öncede ilahiyatçı Abdullah Akın’ın ‘Çanakkale ve Bursa’da camileri genelev olarak kullandılar’ sözlerini kullanmış, ÇOMÜ Yönetimi ise Akın hakkında kınama cezası vermişti.

 

“ÜNİVERSİTEDE MECZUPLAR TÜREDİ”

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuyla ilgili olarak; “Üniversitede meczuplar türedi. Abdullah Akın varken şimdi bir başkası daha çıktı. Yine halkı tahrik edici, düşmanlığa sevk edici ifadeler kullandı. Üniversite birisine kınama cezası vermişti, şimdi de bu şahıs için soruşturma açtığını duyurdu. Abdullah Akın’a verilen bu ceza yeterli ise üniversiteye diyecek bir şeyimiz yok. Ama ben bunu yeterli görmediğim için Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığına belediye olarak Abdullah Akın hakkında hakaret, halkı kin ve düşmanlığa sevk edici davranışlar nedeniyle suç duyurusunda bulunduk. Bu noktada bu işi sonuna kadar takip edeceğiz. Çanakkale halkına kimse hakaret edemez, üstelik dindar hemşerilerimize böyle hakaret edilmesine göz yummamız söz konusu olamaz. Biz bunu kabul etmiyoruz. Çanakkale birçok dinin mensuplarının özgürce ibadetlerini yapabildiği bir şehirdir.

 

“ÜNİVERSİTE SİYASET YAPMA YERİDİR, SİYASET YAPACAKLAR İSTİFA ETSİN SİYASETE GELSİN”

 

Vural Bulut isimli öğretim elemanına da konuşmasında yer veren Ülgür Gökhan; “Öteki şahıs ise önce hakaret ediyor, sonra da bir düzeltme yayılıyor. Amacının farklı olduğunu belirtiyor. O açıklamaları ben okudum ama bu bağlamda üniversitenin ne yapacağını da izliyoruz. Üniversite bir siyaset yapma yeridir. Siyaset yapacak olanlar varsa; üniversiteden istifa etsinler geçsin bir siyasi partiye orada siyaset yapsınlar. Bilim merkezinde aslı astarı olmayan, olmamış şeyleri olmuş gibi bilim gibi kamuoyuna anlatmak akademik camiaya yakışmaz. Bunların son olmasını diliyor ve üniversitenin Çanakkale’nin gelişmesine yönelik bilimsel çalışmaların yapıldığı, dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmek için çaba gösteren bir bilim yuvası olmasını diliyorum” dedi.

 

“UMARIM HALKA VERİLEN SÖZLER TUTULUR”

 

CHP Grup Başkanı Adnan Güler ise yaptığı konuşmada 24 Haziran seçimlerinin ardından oluşan ekonomik tabloya dikkat çekerek Türk Halkının büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağına dikkat çekti. Seçimler öncesinde halka bir çok vaatlerde bulunulduğuna dikkat çeken Güler; “Seçimden sonra bizi zor günler bekliyor derken belli önerilerde bulunmuştum. Temmuz ayı enflasyon oranları açıklandı. Ben bunların da üzerinde enflasyon olduğuna inanıyor, halktan bazı şeylerin saklandığını düşünüyorum. Üretici fiyatlarındaki artış henüz insanların ekonomisine yansımadı, seçim öncesi ekonominin düzeleceğini vaat etmişlerdi. Başbakan Binali Yıldırım beni şaşırtan bazı açıklamalarda bulunmuştu; ‘Seçim meydanlarında bizler bazı şeyler söyleriz ama yapamayız siz fazla takılmayın’ ifadelerini kullandı. Umarım halka verdikleri sözleri tutarlar” dedi.

MECZUBU SÜREKLİ GÜNDEME GETİRMENİZ ÜNİVERSİTEYİ KÖSTEKLEYİCİ HAREKET OLUYOR!

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşmasında gündeme getirdiği ÇOMÜ’lü ilahiyatçı Abdullah Akın gündeme sürekli getirilmesinin üniversiteye zarar verdiğini söyleyen AK Parti Grup Başkanı Tülay Ömercioğlu; “ÇOMÜ’deki meczupla ilgili olarak düşüncelerimizin aynı olduğunu defalarca ifade etmiştim. Ancak meczubu gündeme getirmemiz bir anlamda; üniversite şehrimizin üniversitedir. Bunu iki de bir gündeme getirmeniz öğrenciler ve üniversite açısından köstekleyici bir hareket tarzı olarak değerlendiriyoruz. Üniversite burada kendi içerisindeki hukuk sistemine saygı göstermeliyiz diye düşünüyoruz. Bu konuşmaları yapmamız üniversitemiz açısından her anlamda bir adım geriye götürdüğünü düşünüyoruz” dedi.

 

ÖMERCİOĞLU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

 

AK Parti Grup Başkanı Tülay Ömercioğlu konuşmasının devamında 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdi. Ömercioğlu; “MHP mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 4 Milletvekilimizin de Çanakkale’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyoruz. Ancak Türkiye’de seçilebilir sıralarda yer alan Jülide İskenderoğlu’nun meclise seçilebileceği yerlerden katılması kardeşim olarak kutluyorum. Bu ayrıca AK Parti’nin kadınlara vermiş olduğu değerin göstergesi olmuştur. 7 Haziran tarihinde seçimlerde hatırladığımız kadarıyla en yakın parti ile aramızda 700 oy, 24 Haziran ise 13 bin oy farkı olmuştur. Çanakkale’de AK Parti olarak sandıktan birinci çıkmazsak ben bir daha Çanakkale’den aday olmam diyen Bülent Turan’ın inancından dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

“4-0 ALACAĞIZ DİYENLER SESSİZLİĞE BÜRÜNÜRKEN..”

 

Seçimler öncesinde CHP sözcülerinin 4-0 kazanacakları iddialarına da atıf yapan Ömercioğlu yerel seçimleri Çanakkale’de kazanmak için seçim çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Ömercioğlu; “Çanakkale ile ilgili birçok hayalimiz var. Bu hayallerimizin gerçekleşmesi için merkez oylarımızın artması gerektiğini biliyoruz. Seçimin ertesi günü çalışmalarımıza başladık. Seçim öncesi 4-0 alacağız diyenler sessizliğe gömülürken; bizim Çanakkale için yapacağımız çok iş var diyerek çalışmalarımıza başladık. Çanakkale de çok şükür seçim süresince çok kötü olaylarla karşılaşmadık. İYİ Parti’nin iki milletvekili adayının söylemleri Çanakkale halkı oyları ile vekil kazandırmayarak göstermiştir” dedi.

“CHP – HDP ARASINDA GİZLİ İTTİFAK OLDUĞU GÖRÜLÜYOR”

 

AKP’li Ömercioğlu seçimlerde CHP ve HDP arasında gizli ittifak olduğunu, bunun kanıtı olarak da HDP’nin Çanakkale’de aldığı oy oranı ve Belediye Başkan yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın attığı sosyal mesajlarını kanıt olarak gösterdi. Ömercioğlu’nun konuşmasıyla Ünüvar arasında da tartışmanın fitili ateşlendi. Ömercioğlu yaptığı konuşmada; “Seçim sonuçlarında Çanakkale açısından talihsiz bir olay yaşandı. Terör sever bir grubun Cumhurbaşkanı adayı 6 bin oy almış Çanakkale’de.. Ancak HDP’nin Çanakkale’deki oyuna baktığımızda 14 bin küsur oy almıştır. Bu terör sevici şahıs ve bu oy seviyesinin inanılarak verildiğini düşünmüyoruz. Bu partiye inanılarak oy verilmiş olsa Cumhurbaşkanı adaylarına da 14 bin oy çıkardı. Bununla ilgili olarak biz CHP’yi sadece Saadet ve İYİ Parti ile ittifak kurduğunu bilsek de ortada HDP ile de gizli bir ortaklığı olduğunu.. Bunu biz söylemedik. Twitter ve sosyal medyada yayınlanan bir ifade var. Sayın Belediye Başkan Yardımcısı olan hanım efendinin yayınlamış olduğu mesajında; “CHP yine tarihinin ona verdiği görevle İyi Parti’nin parlamentoya girmesini, HDP’nin baraj altı kalmasını engelliyor.”  Biz tarihin CHP’ye terör sevici bir partiyi meclise sokması için görev verdiğine inanmıyoruz. Bizim bildiğimiz CHP Atatürk’ün ve 6 okun İlkerlerinde vatan, millet sevdalısı bir partiydi. Ama bu arkadaşın adeta itiraf niteliğindeki bu değerlendirmelerini ben Çanakkale halkının takdirine sunuyorum. HDP barajı geçsin diye bir başkanımız burada pilav dağıtıyorsa başkan vekilinin de bunu yazmasını yadırgamış değiliz” dedi.

 

“TAKİYE YAPMAYIN.. TERÖRİSTLERİ KIRMIZI HALI İLE KARŞILADIĞINIZI UNUTMADIK”

 

Tülay Ömercioğlu’nun kendisine sataştığı gerekçesi ile söz alan Rebiye Ünüvar ise Ömercioğlu’na karşılık olarak şu yanıtı verdi; “Kast ettiğiniz şeyi çok iyi anlıyorum ama terör uzantısı dediğiniz bu parti ki PKK bir terör örgütü olarak suç değil midir? Neden o zaman MHP ile İttifakınız var düşürün onları. O zaman Cumhurbaşkanı adaylarının seçimlere girmesine izin vermeyin. Takiye yapmayın. Sizin ne dediğinizi biz çok iyi biliyoruz. Çünkü HDP’nin her kaybettiği oydan sizlerin milletvekili hesabı yaptığınızı çok iyi biliyoruz. Aksi takdir de biz bu ülke Habur rezaletini yaşamazdık. Oslo’da görüşme yapmazdınız. Kırmızı halıyla karşıladığınızı unutmadık. Esas o hendekler kazılırken; göz yummazdınız. Önce bunların hesabını verin sonra biz neden HDP barajın üstünde kalması gerektiğinin stratejisini size anlatırız” dedi.

“İYİ PARTİ İLE BİRLEŞECEĞİMİZE KENDİ YOLUMUZA GİDERDİK”

 

Ünüvar’ın cevabı üzerinde tekrar söz alan Tülay Ömercioğlu; “Çanakkale’de iki milletvekilini zorla çıkarttık İYİ Parti ile birleşeceğimize kendi yolumuzda giderdik ama şu beyanı vermezdik. Bunun yanı sıra sizlerinde destek verdiği burada HDP Barajı geçmeli kampanyası yapıp sonra CHP’nin oyu İnce’nin oyundan az, Kılıçdaroğlu istifa etmelidir demeyeceksiniz” diyerek yanıt verdi.

 

“ÇANAKKALE’DE BİRİNCİ OLDUK DİYE GEZİYORSUNUZ AMA..”

 

Tartışmaların uzaması üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan araya girerek; “Bu parti Türkiye Cumhuriyet anayasasına göre kurulmuş bir partidir. Seçimlere girmiş belli bir oy almıştır. Mecliste temsiliyet hakkı kazanmıştır. 2010 yılında referandumda ‘Baraj indirilecek, siyasi partiler yasası değişecek, YÖK kaldırılacak” gibi sözleriniz vardı. Bunları kullanarak referandumu geçirdiniz. İşime gelince demokratım, gelmeyince demokrat olmam diyorsunuz. Çanakkale’de birinci parti olduk diye geziyorsunuz ama Çanakkale’de Millet İttifakı birinci çıkmıştır sandıktan, Muharrem İnce Türkiye’de en çok oy aldığı illerden biridir Çanakkale. Buradan bir hareketle başkan yardımcısını suçlamanız doğru değildir. İYİ Parti Çanakkale’de iyi bir oy almıştır. Çanakkale merkezde 16 bin oy almıştır. Ciddi bir oy oranına sahiptir. Burada konvoyla gezmesi gerekenler varsa CHP ve İYİ Partidir. HDP ile Öcalan ile ilgili görüşmelerinizi Dolmabahçe görüntülerini ortaya saçmaya gerek yok. Bunlar yaşandı bitti. Bunlar tutmuyor. Çanakkale’de AKP’nin oyu azaldı. Bunun hesabını verdiniz mi, vermediniz? Üstelik MHP ile kaybettiniz. İYİ Parti ve Saadet’in oyları ile Millet İttifakı seçimi kazanmıştır. Olan olmuştur, kazanan kazanmıştır, tebrik ediyorum. Jülide İskenderoğlu hanımefendiyi bende tebrik ediyorum. Uzun yıllar sonra Çanakkale’de ikinci kadın milletvekilimizdir. Önümüzdeki seçimlerde 2-2 olmasını kadın vekillerimizin artmasını bekliyoruz” dedi.
Bu haber 5963 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI