www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Meclis Başkanı Şentop’a Çağrı: “Berberoğlu'nu Meclise Davet Edin"

Tarih: 19-09-2020 01:38:19 Güncelleme: 19-09-2020 02:25:19 + -


Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında bugün aldığı karar, siyasete bomba gibi düştü. AYM’nin aldığı “Berberoğlu’nun seçme ve seçilme hakkı ihlal edilmiştir” kararının ardından gözler TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a çevrildi. CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a seslenerek; "Anayasa Mahkemesi kararı herkesi, meclisi ve sizi de bağlar. Anayasa kararını mecliste okuyun ve Berberoğlu'nu meclise davet edere


Meclis Başkanı Şentop’a Çağrı: “Berberoğlu'nu Meclise Davet Edin

Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında bugün aldığı karar, siyasete bomba gibi düştü. AYM’nin aldığı “Berberoğlu’nun seçme ve seçilme hakkı ihlal edilmiştir” kararının ardından gözler TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a çevrildi. CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a seslenerek; "Anayasa Mahkemesi kararı herkesi, meclisi ve sizi de bağlar. Anayasa kararını mecliste okuyun ve Berberoğlu'nu meclise davet ederek vekillik görevine başlaması davetinde bulunun" dedi.

 

“ANAYASA’YA AYKIRI HAREKET EDİLDİĞİ TESCİLLENDİ”

CHP İl Başkanlığı binasında Anaya Mahkemesi kararını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “İstanbul Milletvekilimiz Enes Berberoğlu büyük bir hukuksuzluk ve adaletsizlik ile karşı karşıya idi. Geçte olsa Anayasa Mahkemesi oybirliği ile bu adaletsizliğe dur demiştir. Enes Berberoğlu, Cumhuriyet gazetesinde çıkan bir haber nedeniyle haksız, hukuk bir şekilde yargılanıyordu. Hakkında somut, inandırıcı deliller olmadığı halde keyfi bir şekilde, kinle, intikamla adalet silah olarak kullanıldı ve tutuklandı. Bu arada 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Enis Berberoğlu yeniden İstanbul Milletvekili olarak seçildi. Anayasa’nın 83.maddesinin 4.fıkrasında ‘Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma meclisin yeniden seçilen milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına bağlıdır’ hükmü vardır. Yani 24 Haziran 201 tarihinde tekrar seçilen milletvekilimiz Enis Berberoğlu yeniden milletvekili seçilmiştir ve dokunulmazlığı kaldırılmadığı sürece onu yargılayamazsınız” diyerek süreci özetledi.

 

“YAPMAYIN, GİDERİLMESİ GÜÇ MAĞDURİYETLER YARATARSINIZ DİYE UYARDIK”

Yargıtay’ın onama kararı üzerine Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürüldüğünü ancak bunun Anayasa’ya aykırı olduğunu birçok kez belirterek uyarılarda bulunduklarını açıklayan Muharrem Erkek; “Enis Berberoğlu hakkında Anayasaya aykırı şekilde oluşturulan onama kararı kesin hüküm oldu diyerek mecliste okuyup vekilliğini düşüreceğiz dediler. İtirazlarımızı yüksek sesle dillendirdik; yapmayın herkese bir gün adalet lazım olacak dedik. Biz hukuk mücadelemiz için, demokrasi mücadelemiz için her türlü bedeli ödemeye hazırız ancak memleket büyük zararlar görecek. Adaletin olmadığı yerde hiçbir şey doğru işlemez. Anayasa komisyonunun görüşme tutanaklarını hatırlattık. Meclis başkanı Mustafa Şentop’un bizzat tutanaklardaki görüşlerini hatırlattık; ‘Bu kararı okutmayın, milletvekilliğini düşürmeyin çünkü Anayasa mahkemesinde inceleme devam ediyor’ dedim. Anayasa mahkemesi hak ihlali tespit ederse giderilmesi imkansız mağduriyetler yaratabilirsiniz diyerek uyardık” dedi.

“SARAYDAN GELEN TALİMATLARLA HAREKET ETTİLER”

Anayasa ve kanunlara rağmen Saraydan gelen talimatlarla hareket edildiğini, yargının ve adaletin sarayın baskısı ve tahakkümü altında olduğunu belirten Muharrem Erkek; “Maalesef meclis ve meclis başkanlığı saraydan gelen talimatlarla hareket etti. 4 Haziran 2020 tarihinde Anayasa mahkemesi incelemesine devam ederken; bu kararı okuyup, Yargıtay’ın onama kararı kesin hükümdür diyerek milletvekilliğini düşürdüler.  Seçmen iradesi yok sayıldı. Kinle intikamla memleketi yönetirseniz, yargıyı kinle intikamla silah olarak kullanırsanız maalesef adaleti yok edersiniz. Anayasa Mahkemesinin kararları hepimizi bağlar, yasama organını, meclisi de bağlar. Anayasa mahkemesi kararları hak ihlalleri söz konusu ise geriye yönelik ihlal edilen hakkın mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir. Anayasa Mahkemesinin kendi kuruluş kanununda da bu tescil edilmiştir” dedi.

 

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP’A ÇAĞRI: “MAĞDURİYETİ GİDERİN”

Anayasa Mahkemesinin son verdiği karar yayınlanır yayınlanmaz TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kararı mecliste okuyacak ve diyecek ki ‘Biz büyük bir hata yapmışız’. İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu da meclise ve aramızda tekrar dönecektir. Meclis Başkanı Sayın Şentop 2 Mayıs 2016 tarihinde Anayasa Komisyonunda yaptığı konuşma hatırlatmak istiyorum. Çanakkale’den TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’a sesleniyoruz; lütfen bu doğru olan görüşünüzün arkasında durun. Anayasa mahkemesi kararının meclisi ve sizi de bağladığını lütfen unutmayın. Asıl sorunumuz hukuk devletinin temelinden sarsılmasıdır. Bir yanda adalet ve hukuk mücadelesi verenler var, diğer yanda keyfilik var. Bir yanda seçmenin iradesi diğer yanda sarayın talimatları var. 23 Haziran İstanbul seçimlerinde olduğu gibi. Adaletin terazisiyle o kadar oynadılar ki; bir yerlerden Trump yada Merkel’den telefon gelmesi gerekiyor. Biz hak hukuk ve adalet demeye devam edeceğiz; Meclis Başkanı Sayın Mustafa Şentop’a hukuka duyduğumuz, seçmen iradesine duyduğumuz saygı ile bir kez daha sesleniyoruz. Bu işin lamı cimi kalmadı. Berberoğlu meclise, görevine” dedi.
Bu haber 6292 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI