Bugun...
Bizi izleyin:"Maske ve Eldivenleri Yerlere Atmayın" Genelgesi!

Tarih: 09-04-2020 14:18:14 + -


Son günlerde sokaklara çıkan vatandaşların kullandıkları maske ve eldivenleri yerlere atması sonrasında önce Çanakkale Belediye Başkanlığı, sonrada Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uyarılarda bulundu. Olası Corona Virüsü şüphelilerinin attığı maske ve eldivenlerin diğer vatandaşlara da bulaştırabileceği uyarısında bulunuldu.Yerlere atılan eldiven ve maskelerden belediye çalışanlarını, özellikle de diğer vatandaşları korumak amacıyla uyarılarda bulunan Çanakkale Belediye başkanlığı, vatandaşlardan kullandıkları maske ve eldivenleri yerlere atmamaları konusunda uyarıda bulunmuştu. Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, durumun ciddi boyutlara ulaşması sonrasında toplumu ve çevreyi korumak üzere kurum olarak aldıkları tedbirleri açıkladı.

 

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat yayınladığı mesajında; Bakanlık olarak yeni bir genelge yayınlandığına dikkat çekerek; "Ülkemizin ve dünyanın karşı karşıya kaldığı korona virüs (Covid-19) salgınına karşı mücadelede alınan tedbirler doğrultusunda, tek kullanımlık maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının biriktirilmesi, toplanması, taşınması, geçici depolanması  ve atık işleme tesislerine iletilmesi işlemlerinin uygun şekilde yönetiminin sağlanması amacıyla Bakanlığımız tarafından Tek Kullanımlık Maske, Eldiven Gibi Kişisel Hijyen Malzeme Atıklarının Yönetiminde Covid-19 Tedbirlerine İlişkin Genelge yayımlanmıştır" dedi.

                                                                                

GENELGEYE GÖRE ALINAN ÖNLEMLER

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla yayımlanan ve 7 maddeden oluşan genelgeye göre;

Kurum, kuruluş ve işletmelerin bina ve yerleşkelerinde oluşan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının diğer atıklardan ayrı biriktirilmesi amacıyla, bina giriş ve çıkışları ile ortak kullanım alanlarının bulunduğu katlara biriktirme ekipmanı yerleştirilmelidir.

 

Atıklar için kullanılan ekipmanlar diğer atıkların ekipmanları gibi gri renkli veya gri etiketli olmalı, ekipman üzerinde sadece maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının biriktirileceğini gösteren yazı veya görseller yer almalıdır.

 

Atıkların ayrı toplanıp geçici depolama alanına taşınması ve gerekli temizlik işleminin ayrı bir görevli personel tarafından kontrollü yürütülmesi sağlanmalıdır.

 

Atık biriktirme, toplama, taşıma ve depolama ekipmanlarının kapaklı olması tercih edilmeli, ekipmanların içerisine torba geçirilmelidir. Ekipmanlardaki atık torbalarının dörtte üçü dolduktan sonra ağızları sıkı şekilde kapatılarak ikinci bir torbaya alınarak geçici depolama alanına götürülmelidir.

 

Atıkların geçici depolandığı alanlarda gerekli önlemler alınacak

 

Atıkların geçici depolandığı alanlar, doğrudan güneş almayan, bina veya yerleşkenin giriş çıkış, otopark ve kaldırım gibi yoğun insan kullanımı olan yerler ile gıda depolama, hazırlama ve satış yerlerinden uzakta olmalı ve daima kapalı tutulmalıdır.

 

Atıklar geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra "diğer atık" olarak evsel atık kapsamında yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmelidir.

 

Sağlık kuruluşlarında veya öğrenci yurtları gibi alanlarda oluşturulan karantina birimlerinde oluşan atıklar "tıbbi atık" olarak yönetilmelidir.

 

Evlerden ve iş yerlerinden kaynaklanan tek kullanımlık maske, eldiven, mendil gibi kişisel hijyen malzemesi atıkları yırtılmaya dayanıklı plastik çöp poşetlerinde küçük miktarlar halinde toplanmalı, ağzı sıkıca kapatılan çöp torbaları yırtılma riskine karşı ikinci bir torbaya konulmalıdır.

 

ATIK TORBALARI EN AZ 72 SAAT SÜREYLE BEKLETİLECEK

Atık üzerinde virüsün hayatta kalma olasılığını en aza indirmek için atık torbaları, en az 72 saat süreyle diğer insanların ve hayvanların erişemeyeceği oda veya balkonlarda bekletilmelidir.

 

Atıklar, atık toplama saatinden kısa süre önce çıkarılmalı ve "diğer atık" olarak evsel atık kapsamında yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmelidir. Belediyeler tarafından maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının biriktirilmesi ve teslimine yönelik yapılacak duyuru ve talimatlara uyulmalıdır.

 

Atık biriktirme, toplama, taşıma ve depolama işlemlerinde kullanılan ekipmanlar ve bu ekipmanların bulunduğu alanların her bir atık boşaltımı sonrası hijyeni sağlanmalı, bu ekipmanlar başka amaçlarla kullanılmamalıdır. Toplama, taşıma ve depolama sırasında oluşabilecek dökülme veya sızıntı suyuna yönelik tedbir alınmalı, kirlilik oluşması durumunda kirlenen yüzey dezenfekte edilmelidir. 

Toplanan atıklar düzenli depolama veya yakmaya gönderilecek

 

Toplanan atıklar elle açılmadan doğrudan düzenli depolama veya yakmaya gönderilmelidir. 

Atıkların toplanması, taşınması, işlenmesi ve bertarafı ile görevlendirilen personel, çalışma sırasında eldiven ve maske gibi kişisel koruyucu malzeme kullanmalı, atıkla temas etmeyecek, toplama ve taşıma işlemleri sırasında özel iş elbisesi giymelidir.

 

Görevli personelin yanında yeterli miktarda dezenfektan bulundurmasına ve gerek kullanılan ekipmanların gerekse de kişisel malzemelerinin dezenfektan ile hijyeninin sağlanmasına özen gösterilmelidir. 

 

Ülkemizde yürütülen Kovid-19 salgını ile mücadelede etkinliğin korunarak başarıya ulaşılması sürecinde atıklardan kaynaklanabilecek olası risklerin önüne geçmek adına pandemi dönemi boyunca bu hususlarda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir" denildi.
Bu haber 3312 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI