Bugun...
Bizi izleyin:"Kuvvetler Ayrılığı İlkesine Gösterdiğimiz Hassasiyet Nedeniyle.."

Tarih: 20-08-2019 09:56:37 Güncelleme: 20-08-2019 11:54:37 + -


Türkiye’deki en az 42 baro, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak adli yıl açılış törenine katılmama kararı aldığını açıklamıştı. Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan'da törene katılmayacağını açıklayınca sayı 43'e yükselmiş oldu. Öte yandan Baro Başkanlarının törene katılmama açıklamalarına rağmen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise törene katılacağını açıkladı.2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni'ne ilişkin baroların protestosu büyüyor. Fransız Haber Ajansı AFP'nin verilerine göre tören ile ilgili davetiyeyi reddeden baroların sayısı 42 olarak bilinirken; Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan'ın da törene katılmayacağını açıklaması ile sayı 43'e yükseldi. Törene katılmama kararı alan barolar, adli yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde değil, Yargıtay'ın binasında yapılması gerektiğini savunuyor. Türkiye Barolar Birliği ise, törene katılacağını ve Başkan Metin Feyzioğlu'nun konuşma yapacağını açıkladı.

 

DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA SARAY'A ALINMIŞTI

2016 yılındaki darbe girişiminden bu yana adli yıl açılış töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenleniyor. Barolar, Cumhurbaşkanlığı'ndaki bu törene katılmayı ilk kez reddediyor. Baroların konuyla ilgili eleştirilerini geri çeviren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, 2016-2017 adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Millet adına görev yapan yargının milletin mekanında adli yıl açılış töreni yapması yargı bağımsızlığına gölge düşürmez, tam tersine yargı bağımsızlığını güçlendirir" ifadelerini kullanmıştı.

 

BARO BAŞKANI ŞARLAN'DAN "KUVVETLER AYRILIĞI" VURGUSU!

Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan yayınladığı açıklamada; 2 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olan Adli Yıl Açılış Töreni için Yargıtay Başkanlığınca Baro Başkanı olarak kişiye özel gönderilen davetiyeyi aldığını açıkladı. Çanakkale Barosu'nun kurulduğu günden bu yana Yargı Bağımsızlığı için mücadele verdiği ve bu amaç için yapılan tüm çalışmalara gönüllü olarak katıldığını vurgu yapan Baro Başkanı Şarlan törene katılmayacağını açıkladı.

 

"KUVVETLER AYRILIĞI HUKUK DEVLETİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR"

Törene katılmama sebebini şu ifadelerle açıklayan Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; "Çanakkale Barosu, adalete ve yargıya olan güveni arttırmak amacıyla bu güne kadar yargısal çalışmaların tümüne destek olmuş, görev alma kararlılığını her zaman göstermiş, bundan sonrada gösterecektir. Görev aldığı sorumluluğun bilincinde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile kuvvetler ayrılığının önemini benimseyerek, yargının yeri ve önemi konusunda çalışmalar yapmış, yapılan çalışmalara katkı sağlamış olup bundan sonrada sağlamaya devam edecektir. Demokrasi ve hukukun temeli, yargının bağımsızlığı ve yargı içerisinde savunmanın gücüdür. Kuvvetler Ayrılığı İlkesi, yargının bağımsız ve tarafsız olması, yargının bağımsız ve tarafsız olmasının yanında bağımsız ve tarafsız da görünmesi gerektiği bizlere göre hukuk devletinin olmazsa olmazıdır" ifadelerini kullandı.

 

"TÖRENİN YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE TARAFSIZLIĞI AÇISINDAN YARGITAYDA YAPILMASI.."

Adli Yıl açılış töreninin yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından Yargıtay'da yapılmasının önemine değinen Baro Başkanı Şarlan, Adli Yıl açılışını Çanakkaleli Avukat meslektaşları ile birlikte Çanakkale'de geçireceğini duyurdu; "Yargıtay’ın yargının kurucu unsurlarıyla birlikte düzenleyeceği ve Yargıtay’da yapılacak törenin, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını koruma açısından daha yerinde olacağı kanaatindeyim. Bu düşüncelerle yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile Kuvvetler Ayrılığı İlkesine gösterdiğimiz hassasiyetten dolayı törene katılmayacağım. Çanakkale Barosu avukatları olarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da meslektaşlarımız ve cübbelerimiz ile Adli Yıl açılışını Çanakkale’de gerçekleştireceğiz. Çanakkale Barosu’nun hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, demokrasi, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve Cumhuriyetin kurucu değerlerine bağlı kalarak çalışmalarına devam edeceğini tüm kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım."
Bu haber 1257 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI