Bugun...
Bizi izleyin:"Kriz Var.. Sosyal Konutları Belediye Olarak Yapabiliriz"

Tarih: 07-03-2019 12:38:38 + -


Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyesinin öncülüğünde Sosyal Konutlar Mevkiine yönelik düzenlenen Kentsel Yenileme Projesine ilişkin son durumu paylaşmak üzere bölgedeki hak sahipleriyle buluştu. Sosyal konutların yenilenmesinin önündeki tek engelin Bakanlar Kurulu izni olduğunu açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Son geldiğimiz noktada ülkede bir kriz var. Burada yüzde 76’sı vatandaşın, yüzde 24’ü bizimse burada inşaatı biz yaparız" dedi.Çataltepeliler Derneği Lokalinde gerçekleşen toplantıya, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Özleyiş Çetin, İmar ve Şehircilik Müdürü M. Kemal Albayrak, Emlak ve İstimlak Müdürü Zeki Çakır, İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Özkan Vural başta olmak üzere Mahalle Meclisi temsilcileri ile hak sahipleri katıldı. 860 konutun bulunduğu Sosyal Konutlar Mevkiinin depreme dayanıklı ve günümüz koşullarına uygun olarak, ayrıca hak sahiplerinin mağdur edilmeden yenilenmesine yönelik çalışmaları başlatılan Kentsel Yenileme Projesi kapsamındaki son durumu hak sahipleriyle paylaşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Burada ilk toplantıyı 31 Ekim 2013 yılında yapmışız ve 400 kişi katılmış. Toplantıda ne yapacağımızı anlatmışız. Sizlerin de oluruyla, bu alanda imar plan revizyonu yaptık. Sonrasında da proje yarışması yaptık. Sizlerin de katılımı ile proje kabul edildi. Bunun üzerine bir iletişim ofisi açtık ve yüz yüze görüşmeler yapıldı. Sonuç itibari ile görüşmelerin ardından 855 kişiden aşağı yukarı 39 hak sahibi hariç, diğer kişiler ile anlaşmıştık. Son olarak burada 22-23 Aralık 2016 tarihlerinde durum değerlendirmesi toplantısı yaptık. Kim evet dedi, kim hayır dedi, hepsini anlattık ve bunu sizler ile paylaştık. Sonrasında sizlerden vekaletname alma noktasında harekete geçtik” dedi.

 

"BÖLGENİN RİSKLİ ALAN İLAN EDİLMESİ İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURULDU"

Bölgenin riskli alan ilan edilmesi için bakanlık nezdinde başvuruların yapıldığını duyuran Gökhan; “Bu arada yapılan tapu incelemelerinde 860 konutun 296 tanesinde çözülemeyecek şerhler çıktı. Bunlarda banka ve kurumların ipotekleri var, resmi kurumların şerhleri var, miras sorunları var. Bununla birlikte devam eden hukuki süreçler olduğu tespit edildi ve bu işlem 2017 yılı içerisinde durduruldu. Biz de durumu inceledik ve ikinci bir alternatif bulduk. Bu da, bu alanın riskli alan olarak ilan edilmesi oldu. O zaman da şöyle bir durum ile karşı karşıya kalınıyor; diyelim ki bu konutlardan bir tanesinin ipoteği, haczi kaldırılamıyor. Burayı riskli alan ilan ettiğimiz zaman, buradaki şerhler hak sahibinin üzerine geçiyor ve buradaki bütün sıkıntılar çözülüyor ve bu işin olmasına engel bir durum kalmıyor. Bunun üzerine 2017 Aralık meclisinde oy birliği ile karar aldık ve bu alanın riskli alan olarak ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat ettik” dedi.

“DOSYA GENEL MÜDÜRLÜKTE”

 Başvuru işlemlerinin onay beklediğini açıklayan Ülgür Gökhan; “2018 yılının Şubat ayında bu müracaat için çalışmalarımız başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bize neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler verildi. Devamlı temas halinde olundu ve arkadaşlarımız gerekli yazışmaları yaptılar. Şubat’ta başladık, sonra Haziran ayında ek bilgiler istendi. 2018’in Kasım ayında üniversite ile bir protokol yaptık; İnşaat ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü ile ortak hizmet projesi gerçekleştirdik. Çünkü üniversitenin raporu gerekiyordu. Bu noktada 13 binanın ayrıntılı analizleri yapıldı. Bakanlık ile yetkili İnşaat ve Yapı Malzemeleri Laboratuarıyla binalardan tahribatlı ve tahribatsız yöntemler ile karot örnekleri alındı. Bakanlığın diğer istediği analizler de yaptırıldı. Sonuç itibari ile bütün bu analizlerin ekleri ve bilgileri Jeoloji Mühendisliği Bölümüne gönderildi. Onlar da bir rapor hazırladılar. Bu raporu 20 Şubat tarihi itibari ile bitirdik. Dosyayı da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili genel müdürlüğüne gönderdik. Şu anda dosyamız genel müdürün önünde. İlgili teknik uzmanlar tamam dedi, başka bir şey istemedi. Genel müdür bunu onayladıktan sonra Bakanlar Kuruluna gidilecek, Bakanlar Kurulu da bu alanları riskli alan ilan ettikten sonra süreç başlayacak” dedi.

 

"ÇANAKKALE BELEDİYESİ BÜTÜN İŞLEMLERİ EKSİKSİZ TAMAMLADI"

Bakanlığın belediyeye yetki devri yapması için başvuruda bulunacaklarını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; " Bakanlığın bize yetki devri yapması için başvuru yapacağız. Yani burada bu konuda çalışmaya başlayın diyecek. Planları bakanlıkla birlikte işbirliği içerisinde yapacağız. Daha önce başka yerlerde riskli alan ilan edilmesi için müracaat edilip, işlemler daha sonra yapılıyordu. Biz bütün işlemleri tamamladık. Yani Bakanlar Kurulu’ndan kararın çıkmasının ardından yapılması gereken işlemleri dahi tamamladık. Bakanlar Kurulu’nun kararının ardından hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başlayacağız. Şu anda geldiğimiz nokta, bu alanın Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan olarak ilan edilmesi” diye konuştu.

“HAK SAHİPLERİNİ BAŞKA YERE GÖNDERMEK VİCDANİ DEĞİL”

Hak sahiplerini bölgenin dışında bir yere göndermeyi uygun bulmadığını belirten Gökhan; "Başkan Gökhan, “Bu arada Bakanlığın bir alternatif önerisi var. Siz buradaki insanlar için bir hazine arazisi bulun, o hazine arazisine biz yeni evleri yapalım, buradakileri de o alana taşıyalım diyor. Biz buna karşıyız. Tam da karşı olduğumuz nokta bu. Onun için 4 senedir burası için uğraşıyoruz. Bu öneriye hayır dedik. Biz bunu bu alanda hak sahipleri ile birlikte yapmak istiyoruz. Belediyenin arkasındaki sanayi alanını dönüştürdük. Oradaki dükkan ve ev sahipleri kendi yerlerinde kaldılar. Biz burada da bunu istiyoruz. Ülkemizde maalesef bunun çok kötü örnekleri var. İnsanları yaşadıkları yerlerden alıyorsun, başka alanlara götürüyorsun. Götürdüğün yerde de mallarını bugünkü değeri ile değerlendiriyorsun. Halbuki inşaatlar bittiği zaman bu evler şimdiki değerinin 5 katı değerinde olacak. Çanakkale’nin merkezinde, her yere yürüme mesafesinde olan bir alandan insanları, buranın dışına atmanın vicdani bir yönü var mıdır? Yoktur” dedi.

 

“KRİZ VAR.. BELEDİYE OLARAK BU İŞİ YAPABİLİRİZ”

Ülkede yaşanan ekonomik krizi değinen Gökhan projenin Belediye tarafından yapılabileceğini kaydederek, “Son geldiğimiz noktada ülkede bir kriz var. Maalesef inşaat sektörü de bu durumdan çok fazla etkilenmiş durumda. Eskiden kat karşılığı iş yapmak için milletin peşinden koşarlardı. Yüzde elli hak sahibine daire verme şartı ile arsaları almaya çalışırlardı. Şimdi ellerindeki arsaları dahi iade ediyorlar. Burada dörtte birlik oranda bizim de toprağımız var. Yüzde 76’sı vatandaşın, yüzde 24’ü bizimse burada inşaatı biz yaparız. Nasıl yapacağız? Örneği var mı? Var. Çağdaş Kent’i, Barış Kent’i, Özgür Kent’i yaptık. Döner sermayemiz vardı, biz de yaptık. Döner sermayemiz duruyor. Burada müteahhit kârını da vermemiş olacağız. Yine bize ait olanları da orta gelirli insanlardan katkı alarak, onları kredilendirerek, bankalarla anlaşarak, onları da ev sahibi yapacağız. Böylelikle burada bulunan insanları buradan göndermeden ya da çaresiz bırakmadan işi çözebiliriz. Projemiz de hazır. Yeniden bir proje hazırlamamıza da gerek olmadan, sizlerin de katılımı ile bu işi yapabiliriz” şeklinde konuştu.

“ŞARTIM; HERKESİN YERİNDE KALMASI”

Çanakkale’nin deprem bölgesi olduğunu ve projenin bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini kaydeden Başkan Gökhan, konuşmasına şöyle devam etti, “Artık bu evlerin oturulacak bir durumu yok. Onun için bir an önce, çok acele bir şekilde yapılması gerekiyor. Ama şartım şu; herkes burada kalmak koşulu ile bu işi çözmemiz lazım. Bu alan Çanakkale’de çok önemli bir alan. Yeri çok güzel, fakat sizler bu evleri yenileyecek durumda değilsiniz. İmkanı olmayan insanlara da biz size başka bir yerde ev yapalım, buradan gidin demek hiçbir vicdana sığmaz. Diğer türlü üzerimizde hak kalır. Bu mücadeleyi yapmak zorundayız. Yapıyorum da. Bunu yapmazsam, sizin hakkınız benim üzerimde kalır. Ben Belediye Başkanı olarak sizi temsil ediyorsam, bütün insanların haklarını aramak zorundayım. Özellikle bu bölge çok önemli. Bir zamanlar şehrin biraz uzağında olan bu yerler, şimdi şehrin içinde kaldı ve değerlendi. Şimdi siz buradan uzağa gidin demek, insani değildir. Kentin barışını bozar” dedi.

 

“AMACIMIZ EN KISA SÜREDE BU İŞİ ÇÖZMEK”

Başkan Gökhan, sözlerini şöyle noktaladı; “Kararın Nisan ayı içerisinde Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini varsayarsak, 6 ay içerisinde işe başlamış olmayı hedefliyoruz. Hedefimiz en kısa sürede bu işi çözmek. Yeter ki Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilsin. Sonuçta bir yapım ihalesi olacak. Bunun masraflarını biz karşılayacağız. Sizlerden herhangi bir ücret talep etmemiz söz konusu değil. Sizin haricinizdeki, bize ait olan daireleri alacak olan kişilerin katkısını alacağız. Riskli alan ilan edilince bankalardan da düşük faizli kredi imkanları oluşabilecek. Yeni ev sahibi olacak insanları da bunlardan faydalandırarak, kısa bir süre içerisinde, fazla aksatmadan bu işi çözebiliriz.”
Bu haber 2244 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI