Bugun...
Bizi izleyin:Köprü Bitmeden Zam Geldi!

Tarih: 10-08-2018 06:38:39 Güncelleme: 07-09-2018 07:26:39 + -


18 Mart 2017 tarihinde dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından temelleri atılan ve günlük 45.000 bin araç geçiş garantisi verilen Çanakkale 1915 Köprüsü’nün geçiş ücreti 15 Euro + KDV olarak açıklanmıştı. Köprünün temelinin atıldığı gün Euro kuru 3,88 TL iken; bugün Euro kuru 6,31 TL. Temeli atıldığı günden bugüne köprü geçiş ücreti tam tamına yüzde 61 oranında artmış oldu.


Köprü Bitmeden Zam Geldi!

“Yapılsın, yapılmasın tartışmaları, üzerinden raylı sistem de geçsin istekleri, dünyanın en büyük asma köprüsü olması, ekonomiyi canlandıracak inancı” ile yıllardır gündemde olan Çanakkale 1915 Köprüsünün ihalesi 27 Ocak 2017 tarihinde yapıldı. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü dahil) kesimi, yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıktı ve ihaleyi en düşük süreyi veren Daelim (Kore) - Limak - SK (Kore) - Yapı Merkezi OGG konsorsiyumu kazandı.  İhaleyi alan konsorsiyum; köprü ve otoyol yapımı için 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 lira proje bedeli ve 5,5 yıllık yapım süresi dahil toplam 16 yıl 2 ay 12 gün işletme süresi teklifi vererek kazandı.

 

ARAÇ GEÇİŞ ÜCRETİ 15 EURO + KDV OLARAK BELİRLENDİ

 

Daelim (Kore) - Limak - SK (Kore) - Yapı Merkezi OGG konsorsiyumunun yapacağı ve 16 yıl 2 ay 12 gün boyunca işleteceği Çanakkale 1915 Köprüsü için araç geçiş ücretleri de dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Ahmet Arslan tarafından açıklandı. Eski Bakan Arslan’ın açıklamasında göre; köprüden her geçecek otomobil için 15 Euro+KDV tahsil edilecek!

ARAÇ GEÇİŞ GARANTİSİNDE KAFA KARIŞIKLIĞI

 

Öte yandan ihale sonrasında Devletin köprüyü yapacak olan konsorsiyuma günlük araç geçiş garantisi verdiği rakam bugüne kadar netlik kazanmadı. Sabah gazetesinden Atilla Serdar’ın yaptığı haberde devletin konsorsiyuma günlük 30.000 (Otuz Bin) araç geçiş garantisi verildiği yazıldı.

 

Hürriyet Gazetesinden Vahap Munyar ise ihaleyi kazanan Konsorsiyumdan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ile yaptığı görüşmeyi köşesinde yayınladı. Munyar söz konusu yazısında ise devletin konsorsiyuma günlük 45.000 (Kırk Beş Bin) verdiğini yazdı. Birçok köşe yazarı da Munyar’ın verdiği rakamın doğru olduğunu belirttiler.

İHALE TARİHİNDE GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADARDI?

 

Aradan geçen süre zarfında Türk Lirası tüm para birimleri karşısında özellikle son aylarda çok hızlı değer kaybetmeye başladı. Çanakkale 1915 Köprüsü’nün ihale tarihinde 1 Euro=4,14 TL üzerinden işlem görüyordu. Araç geçiş ücreti 15 Euro + KDV olarak açıklanınca ihale tarihinde bir aracın köprüden geçiş maliyeti 15 Euro x 4,14 = 62.10 TL yapıyordu. Bu rakama yüzde 18 KDV eklendiğinde ise bir aracın köprüden geçiş maliyeti 73.17 liraya tekabül ediyordu.

18 MART 2017 TARİHİNDE TEMELİ ATILDIĞINDA EURO 3,88 İDİ!

 

Çanakkale Deniz Zaferi’nin dönüm yıldönümünde yani 18 Mart 2017 tarihinde Çanakkale 1915 Köprüsünün temeli bizzat dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından atıldı. O günkü Euro Kuru ise ihale tarihine göre düşüş yaşamıştı. 18 Mart 2017 tarihi Cumartesi gününe gelmiş ve Euro haftayı 3,88 TL’den işlem görerek kapamıştı. Köprünün temeli atıldığı gün üzerinden bir aracın köprüyü geçiş maliyeti ise; 58,2 TL idi. Bu rakama KDV eklendiğinde 68.67 TL bir aracın geçiş maliyeti yapıyordu.

TEMELİ ATILDIĞI GÜNDEN BU YANA GEÇİŞ ÜCRETİ YÜZDE 61 ARTTI!

 

1915 Çanakkale Köprüsü dahil Malkara-Çanakkale Kesimi Otoyolu, bağlantı yolları da dahil yaklaşık 101 kilometre otoyol ve 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü bugün bitmiş olsa köprüden bir otomobilin geçiş maliyeti ne kadar olacaktı?

 

18 Mart 2017 tarihinde temeli atıldığında 3,88 TL olan 1 Euro, 9 Ağustos 2018 tarihi itibariyle 6,26 TL’den işlem görüyor. Bugün köprü üzerinden otomobil ile geçmek isteyen vatandaş 15 Euro x 6,26 = 93,9 TL maliyet ile karşı karşıya kalacak ayrıca bu rakama yüzde 18 KDV eklendiğinde 110,80 TL ücret ödeyerek köprüden geçebilecekti. Köprünün temelinin atıldığı günden bugüne kadar geçen süreçte Türk Lirası Euro karşısında yüzde 61 değer kaybetti! Dolayısıyla köprü henüz bitmeden; temeli atıldığı günden bugüne bir aracın köprüden geçiş ücreti yüzde 61 artmış oldu!

ÇANAKKALE’DE SİYASİLERİN TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

 

Çanakkale 1915 Köprüsü mü yoksa Belediye Yeşil Yerel Yönetim Binası mı önce biter tartışması başlatan dönemin AK Parti Merkez İlçe Başkanı, şimdi İl Başkanı olan Gültekin Yıldız 29 Mart 2018 tarihinde sosyal medyada; “Belediye Hizmet Binası mı önce biter Çanakkale 1915 Köprü inşaatı mı?” paylaşımında bulunmuştu. Yıldız’ın bu paylaşımına CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık; “Köprüden Geçen ne kadar, geçmeyen ne kadar ödeyecek?” sorusu ile karşılık vermiş, Çanakkale 1915 Köprüsünün geçiş ücretinin neden Milli ve Yerli Para birimi ile Türk Lirası ile yapılmadığı sorusunu da ilave etmişti.

 

“2023’TE KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETİNİ BALKANLARIN NOSTRADAMUS’U BİLE..”

 

AK Partili Gültekin Yıldız’ın paylaşıma yanıt veren CHP’li Ali Uyanık açıklamasının devamında Döviz kurlarındaki artışa dikkat çekmişti. Köprünün hizmete gireceği tarihte döviz kurlarının ne olacağına dair kimsenin bir öngörüsü olamayacağına dikkat çeken Ali Uyanık; “Ekonomimizdeki kırılganlık ve istikrarsızlık göz önüne alındığında köprünün faaliyete gireceği 2023 yılında geçiş ücretinin ne kadar olacağını tahmin edebilmek için Balkanların Nostradamus'u olarak bilinen ünlü kâhin Baba Vanga olmak gerekmektedir. Dahası Kara Yolları Genel Müdürlüğü’nün proje sahibi şirketlere köprüden günlük kaç araç geçeceği konusunda verdiği taahhüt henüz kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Anlaşılan o ki, 3. köprüde olduğu gibi Çanakkale 1915 Köprüsü’nde de şirketlere verilen garantinin tamamlanabilmesi adına köprüden geçmeyen araçların ücreti de vatandaşın cebinden çıkacak. Yani halkımız köprüden geçse de geçmese de para ödeyecek…” ifadelerini kullanmıştı.
Bu haber 20388 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI