Bugun...
Bizi izleyin:Kirazlı Gündemimizden Düşmeyecek!

Tarih: 11-01-2020 08:18:43 + -


CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek TBB'de soru önergesi verdi. Bakanlık cevapladı. Erkek verilen cevabı tatmin edici bulunmadı; "Kanadalı firmayı gönderip, doğayı yerli bir firmanın sömürüsüne açmazlar"....


Kirazlı Gündemimizden Düşmeyecek!

Alamos Gold isimli firma ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik tarafından Kazdağları'nın Kirazlı-Balaban bölgesinde başlatılan Siyanürlü Altın Madencilik işletmesi Türkiye çapında tepki çekmişti. Bölgede başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti eylemleri günlerce sürmüş, sonunda da  şirketlerin ruhsat uzatma işlemleri bakanlıkça onaylanmamıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Kirazlı Altın Madenciliği projesi ile yakından ilgilenmeye devam ediyor.

 

Kirazlı Altın Madeni projesinin ruhsatının akıbetini ile ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına soru önergesi verdi. Erkek verdiği soru önergesinde; "Alamosgold Inc’in Türkiye’de bağlı kuruluşu Doğu Biga Madencilik A.Ş.’ne ait Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artış ve Zenginleştirme Projesi’nin ÇED Raporu ekinde yer alan İR: 82225 No’lu İşletme Ruhsatın süresi 13.10.2019 tarihinde dolmuştur. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünüzün web sayfasında ruhsat tarihi sorgulama kısmında söz konusu ruhsatın tarihinin uzatılmadığı, hala 13.10.2019 olduğu görülmektedir. Alamos Gold Firması da resmi web sayfalarında 14 Ekim 2019 tarihlerinde yaptıkları açıklamada ruhsatın yenilenmediğini ancak ilgili bakanlık ile görüşmelerin devam ettiğini, inşaat faaliyetlerini 2021’e kadar durdurduklarını açıklamıştır" ifadelerine yer verdi.

 

ALTIN MADENİ'NİN RUHSATI UZATILDI MI?

Bakanlık tarafından yanıtlanması istemiyle verilen soru önergesinde Muharrem Erkek; "Firmanın ruhsat yenileme başvurusu ile ilgili olarak ne gibi bir işlem yapılmıştır? İşlemler için firmaya herhangi bir ek süre verilmiş midir? Verilmiş ise son süre nedir? Bu süre içerisinde maden sahasında her hangi bir inceleme araştırma yapılacak mıdır? Söz konusu ruhsatın süresi uzatılmış mıdır? Uzatılmış ise tarih ve süresi nedir? Ruhsat uzatılmamış ise gerekçesi nedir? Kirazlı Altın Madeni Ruhsatı’nın başka firmalara devri konusunda her hangi bir başvuru var mıdır? Var ise bu devir işlemi Bakanlığınızca onaylanmış mıdır? Onaylanmış ise hangi firmaya devredilmiştir" sorularını yöneltti.

 

BAKANLIKTAN GELEN CEVAP: "DEĞERLENDİRİYORUZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in verdiği soru önergesine ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'ndan geldi yanıtta şu ifadelerin yer aldığı öğrenildi; "Çanakkale ili Bayramiç ilçesinde bulunan 82225 sicil sayılı sahayla ilgili olarak Doğu Biga Madencilik Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından 28.12.2018 tarihinde süre uzatım talebinde bulunulmuş olup, bu talep değerlendirme aşamasındadır. Bahse konu ruhsat sahasının başka firmalara devri konusunda yapılan herhangi bir başvuru olmamıştır."

 

"SÜRECİ TAKİPTEYİZ.. DOĞAL MİRASI KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Bakanlığa bağlı ilgili müdürlükten verilen cevapta Ruhsat uzatılma başvurusunun değerlendirme aşamasında olmasının endişe verici olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; "Bakanlık tarafından verilen yanıt konuyu daha da dikkatle takip etmemize neden olacak türden. Kanadalı şirketin bir başvurusu var ve hâlâ değerlendirme aşamasında. Neden? Yani umarım bu olayı soğutup, gündemden düştükten sonra dosyayı yeniden açmaya çalışmazlar. Bir de bu bölgeden Kanadalı firmayı gönderip, doğayı yerli bir firmanın sömürüsüne açmazlar.  Bu konuda tavrımız net, duruşumuz aynı. Kaz Dağları'nı, geleceğimizi ve çocuklarımıza bırakacağımız doğal mirası korumaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Bu haber 1838 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI