Bugun...
Bizi izleyin:Kirazlı'da Çevrecilere Gözaltı İddiası!

Tarih: 09-06-2020 13:06:36 Güncelleme: 09-06-2020 13:10:36 + -


Ekoloji Birliği'nden yapılan açıklamada Kirazlı-Balaban bölgesinde Alamos Gold'un altın madeni işletme tesisleri yakınlarında nöbet tutan çevrecilerin yanına desteğe gelen bir grubun gözaltına alınmaya çalışıldığı açıklandı.


Kirazlı'da Çevrecilere Gözaltı İddiası!

Ekoloji Birliği'nden yapılan açıklamada Kirazlı-Balaban bölgesinde Alamos Gold'un altın madeni işletme tesisleri  yakınlarında nöbet tutan çevrecilerin yanına desteğe gelen bir grubun gözaltına alınmaya çalışıldığı açıklandı. Ekoloji Birliğinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

 

"

Bugün Çanakkale’de Kirazlı Altın Madeni Projesi alanı yakınlarında 320 gündür çadırlı nöbet tutan arkadaşlarımızın bulunduğu alana müdahale ekipleri ile gelen Jandarma, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı idari kararı gerekçe göstererek ve kanuni hiçbir kısıtlama yokken, alana yeni gelen iki arkadaşımızı gözaltına alıp jandarma karakoluna götürdü. Alana girmeme koşuluyla serbest bırakılan arkadaşlarımız şu anda Balaban Mevkii’nde beklemekteler.

 

Pandemi döneminde alanda nöbet tutan arkadaşlarımız kendilerini izole ederek olası bulaşa karşı tedbirlerini almıştı. Artık İç İşleri Bakanlığı tarafından seyahat yasağı kaldırılmıştır ve dileyen dilediği yere gidebilmektedir. İş yerleri açılmış, yaşam normal koşullara dönmeye başlamıştır.

 

Bu durumda ormanlık alanlara girme konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmaması gereklidir. Sağlık nedeniyle Kirazlı nöbet alanına da yeni arkadaşlarımızın gelmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Yaşam savunucuları 320 gündür her türlü olumsuz koşula, itibarsızlaştırmaya, iftiralara, kışkırtmalara, baskılara direnerek Kirazlı’da nöbet tutmaya devam etmektedir. Arkadaşlarımıza bugüne kadar verilen para cezalarının tutarı neredeyse 100 bin TL’yi bulmaktadır.

 

Kirazlı’daki arkadaşlarımız Alamosgold’un kendi çıkarı için yani sermayenin kendi çıkarı için yarattığı ekolojik yıkıma karşı yaşamı savunmaktadır.

 

Yaşamı savunanlar haklıdır ve kazanacaktır!

 

Baskılarınız yaşam savunucularını yıldıramaz!

 

Güvenlik kuvvetlerinin ve ilgili kamu idarelerinin meşru olmayan uygulamalarına ve nöbet alanı üzerindeki baskılara son verilmesini ve alana yeni gelen arkadaşlarımızın yasal hakkı olan alana girişine izin verilmesini istiyoruz.

 

Kamu görevlilerinin sermayeden değil, yaşam savunucularından yana olması gerektiğini ve halkın çıkarlarını koruması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz."
Bu haber 3863 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI