Bugun...
Bizi izleyin:Kerç Boğazı Kazasında 4 Türk Denizci Ölmüştü!

Tarih: 13-05-2019 07:42:25 + -


CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın, Kerç Boğazı açıklarında iki tankerde meydana gelen kaza ile ilgili olarak sorduğu sorulara, Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen yanıtta adeta “Görmedik, duymadık, bilmiyoruz” denildi.


Kerç Boğazı Kazasında 4 Türk Denizci Ölmüştü!

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan'ın dört Türk denizcinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili önergesine cevap veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Türk iş insanları tarafından donatıldığı bildirilen tankerlerin Tanzanya bayraklı olduğu, kazanın Rusya açıklarında meydana geldiği, resmi zorunlu sigortaların yabancı şirketlerce düzenlendiği ve Türk limanlarına uğramadan transit geçiş yaptığı kaydedilerek, sorumlu olmadıkları bildirdi.

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın, Kerç Boğazında, 4’ü Türk, 10’u Hint 14 denizcinin hayatını kaybettiği LPG aktarımı yapan iki tankerde meydana gelen kaza ile ilgili önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen cevapta, “Sorumlu değiliz!” değildi.

 

“SORUMLU DEĞİLİZ!”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan imzası ile Özgür Ceylan’ın önergesine verilen cevapta, ölen Türk denizciler ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sorumlu olmadığı bildirildi. Ceylan’a verilen cevapta, Kerç Boğazının 12 mil açığında meydana gelen kazaya karışan Maestro ve Candy isimleri gemilerin Tanzanya bayrağı taşıdığı, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) düzenlediği yönetmeliklere bağlı olarak yabancı bayraklı gemiler üzerine denetim yetkilerinin olmadığı ifade edildi. Bakanlık, her iki geminin de İstanbul Boğazı’ndan geçmiş olmasına karşın, Montrö sözleşmesi kapsamında limanlara uğramadan transit geçiş hakkını kullandığını bu nedenle de personelin evraklarının denetlemesinden sorumlu olmadıkları ifade edildi. Bakanlık bunun yanı sıra her iki geminin de 2018 yılı Temmuz ayından bu yana Türk limanlarına giriş yapmadığı ileri sürülerek, “sigortalarının da kontrol imkanı olmamıştır”  denildi.

“AİLELER SİGORTALAYANLARA BAŞVURSUN”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın önergesinde gündeme getirdiği, “Hayatını kaybeden denizcilerin tazminatları” hakkındaki soruyla ilgili olarak da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan “Sorumlu değiliz!” cevabı verildi. Ceylan’ın yakınlarını kazada kaybeden Türk vatandaşlarına ödenecek tazminatlar ilgili olarak verilen cevapta, “Zarar görenlerin sigortacıdan doğrudan talepte bulunma hakları bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi. Bakanlıkça verilen cevap yazısında,  konuyla ilgili olarak “Geminin yabancı bayraklı olması, edinilen bilgiler ışığında işleten ve donatanının yabancı olması nedeni ile zarar görenler donatanla temas ederek sigortacıdan doğrudan talepte bulunmaları veya konunun mahkemelerce görülecek davalar neticesinde alınan kararların yine donatan üzerinden sigortacı ile müzakere edilmesinin yerinde olacağı” ifadeleri kullanılarak, sorumlulukları olmadığı belirtildi.

 

BAKAN TURHAN: “HASSASİYETİMİZ BİLDİRDİK AMA TANZANYA VE RUSYA’YA SORUMLU” 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, CHP Milletvekili Özgür Ceylan’ın, “Ne gibi araştırmalar yapıldı?” şeklindeki sorusuna ise “Uluslararası denizç hukukuna göre kazanın olduğu ülke ve geminin bayrağını taşıdığı ülke tarafından yapılabileceği” ifade edilerek, Tanzanya ve Rusya’nın yetkili olduğu kaydedildi. Buna karşın kazada ölen 4 Türk denizci ile ilgili olarak, Rusya ile bir kaç kez bağlantı kurulup bilgi alındığını belirterek, “Hassasiyetimizin!” dile getirildiği kaydedildi.

 

AİLELERDEN TEPKİ

Bu arada CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’a Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na verilen cevaba alilerden tepki geldi. Aileler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ileri sürüldüğü gibi gemilerin donatıcılarının Türk vatandaşı olmadığı yönündeki bilginin gerçeği yansıtmadığını iddia ederek, “Gemilerin sahipleri dört Türk iş insanıdır” denildi. Diğer taraftan yanan tankerlerden Maestro’nun Aliağa Limanına çekilmek üzere İstanbul Boğazına girdiği sırada kazada hayatını kaybeden denizcilerin ailelerinin avukatları tarafından tutuklanmasının talep edildiği, bu nedenle tankerin İstanbul Haydarpaşa Limanına çekildiği bildirildi. 
Bu haber 2168 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI