Bugun...
Bizi izleyin:Kepez Belediyesi Hakkında 2 Şikâyet!

Tarih: 23-11-2020 07:24:39 Güncelleme: 23-11-2020 07:26:39 + -


3 dönem Kepezde Belediye Başkanlığı yapan Dr.Ömer Faruk Mutan, sonunda suskunluğunu bozdu. Kepez Belediyesi hakkında Çanakkale valiliğine şikâyet dilekçesi sunan Mutan; özel bir işletmenin çıkarları doğrultusunda Kepez Belediyesi sorumlularınca görevlerini kötüye kullandıkları ve ayrı bir dosya hakkında da Kamu kurumunu zarara uğratıldığı gerekçesi ile şikayet etti!


Kepez Belediyesi Hakkında 2 Şikâyet!

Çanakkale’nin Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan ve meclis üyeleri son haftalarda AK Parti Belde Başkanlığının ağır eleştirileri altında kalıyordu. Son günlerde ise Kepez Belediyesi Birol Arslan ve meclis üyeleri fahiş fiyatlarda vatandaşlardan istenen Katılım Payları ile gündemde.. Kamuoyunun gündemine Birol Arslan ve Meclis üyelerinin karavan kamp alanına yaptıkları, sonrasında da bir gece aniden sökülen Konteynırlar ile başları dertte!

 

O KONTEYNIRLAR BAŞA BELA OLDU!

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, “kıyı-kenar” kanuna muhalefet edilip edilmediğine dair tespit yaparken Birol Arslan ve 2 meclis üyesi kendilerine ait konteynırları taşıttı ama ardından AK Parti Belde Başkanlığının iddiaları gündemi sarsmıştı. Belediye Meclisinden özel olarak konteynırların bulunduğu bölgeye imar tadilatı yapıldığı meclisinde bu tadilatı onayladığı açıklanmıştı. Açıklamada; Kepez’e gelir getirebilecek olan İskele’ye giden yolların kapatılarak, başka bir iskele için tadilat yapıldığı iddia edilmişti.

“ŞİRKETE ÖZEL İMAR TADİLATI KIYI –KENAR KANUNA AYKIRIDIR”

Seçimleri Birol Arslan kazandığından bu yana sessiz kalmaya gayret ettiğini belirten önceki Dönem Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan Çanakkale Valiliğine şikayet dilekçesi sundu. 1992 yılında hazırlanan Kıyı Kenar Kanununa göre; denize ilk 50 metrenin mutlak yeşil alan olması gerektiği, ikinci 50 metrelik alanın ise günü birlik tesis alanı olarak uygulanabileceği hükmünü hatırlatan Mutan; “Kepez Beldesi, Cumhuriyet Mahallesinde yapılmakta olan ekte sunulan fotoğraflarda görüleceği üzere inşaat başlamıştır. Kıyı kenar kanunu mu değişmiştir? Yoksa Kepez'de kıyılar mı değişmiştir? Maalesef eklerde de görüleceği üzere oldukça derinlikte temel atılmış olup, yapmış olduğumuz incelemede Kepez Belediye Meclisinin burada bir plan tadilatı yaparak yolu yukarıya doğru kaydırdığı, akabinde imar durumu vererek burada inşaatın yapılmasına müsaade ettiği gözlemlenmiştir” ifadelerine dilekçesinde yer verdi.

“ŞİRKET YETKİLİLERİ ART NİYETLİDİR..

Dilekçede ise kendi Belediye başkanlığı döneminde Şirket yetkililerinin birkaç kez bölgede inşaat yapmak için müracaatta bulunduklarını belirten Mutan; “İlgili acente sahibinin, sorumlularının görev yaptığım dönemde burasıyla ilgili talepleri defaatle önümüze getirilmiş olup, kanunun cevaz vermediği hiçbir şeyin yapılamayacağını kendilerine iletmemize rağmen kendileri ailem güllem edip, imar barışının içine ittiririz diye konteynır ve prefabrikten yapmış oldukları yapının müsaadesi için imar barışına başvurmuşlar, tapu kayıt belgesi almışlardı. Belediyemizin çevre şehircilik il müdürlüğüne münacatıyla bu yapı kayıt belgesinin gerçek olmadığı anlaşılarak yapı kayıt belgesi iptal edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE SEÇ İŞLEMİŞTİR; KIYILARI YAĞMALATMIŞTIR”

Mutan Çanakkale Valiliğine sunduğu şikayet dilekçesinde Kepez Belediyesi yetkililerin açıkça suç işlediğini ve kıyıları özel bir şirkete yağmalattığına dikkat çekti; “Bilahare belediyemiz yıkım kararı almış, bu süreçte gereği yapılmakta iken araya yerel seçimler girmiş, uzun süre yıkım gerçekleştirilmemiş daha sonra karşımıza bu manzara çıkmıştır. Gemi acente sahipleri - sorumluluları art niyetlidir, belediye suç işlemiştir ve kanuna uymayarak kıyılar yağma ettirilmiştir” ifadelerine yer verdi. Yıllarca kıyı yağmasının önüne geçmek için mücadele verdim, bugün ki şikâyetimin aslı da budur. Tekrar soruyorum; Kepez'de kıyılar mı yer değiştirmiştir? yoksa Türkiye'de kıyı kenar kanunu mu değişmiştir ? Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.”

 

“İKİNCİ ŞİKAYET KONUSU: KAMU ZARARI..”

Ömer Faruk Mutan Kepez Belediyesi ve yöneticileri hakkında yaptığı ikinci şikayetin konusu ise Yap-İşlet-Devret yöntemiyle geri alınan tesisten kamu zararı oluşması olarak belirtti. Mutan Valiliğe yaptığı ikinci şikayetinde; “Kepez Belediyesi Atatürk Spor Kompleksi içerisinde yap-işlet-devret modeliyle yapılmış olan hali saha 10 yıllığına ihale edilmiş idi. Tahminen süresi dolmuş bulunmaktadır. Şahit oldum ki; Kepez Belediyesi işçileri tarafından bakım onarım tamir tadilat işleri gibi yenileme işleri yapılmaktadır. Yap işlet devret modelinin temel esprisi hurda devralmak değildir. Anlaşılmakta ki müstericin yapması gereken işleri belediye tarafından yaptırılmakta olup, kamu zararı oluşturulmakta ve görev kötüye kullanılmaktadır” ifadelerine yer verdi.
Bu haber 5003 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI