Bugun...
Bizi izleyin:Kepez Ağız ve Diş Hastanesinde Neler Oluyor?

Tarih: 05-09-2018 06:32:20 Güncelleme: 05-09-2018 07:18:20 + -


Çanakkale’nin halk sağlığı açısından önemli merkezlerinden birisi olan Kepez Ağız ve Diş Hastanesinde personellere yönelik uygulamalar ve mevzuata aykırı işlemler nedeniyle kamu kurumunun maddi zarara uğratıldığı iddia edildi. Türk Sağlık -Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, hastane başhekimi Dt.Hacer Oğuz’un “Ben yaptım, oldu” tarzı yönetim anlayışı ile sağlık çalışanlarının çalışma motivasyonunun kaybolduğu ve huzursuzluklar yaşandığını iddia etti.


Kepez Ağız ve Diş Hastanesinde Neler Oluyor?

Çanakkale’de son yıllarda sağlık alanında yatırımlar takdir toplarken; kurumların başına atamalarla getirilen kişilerin yönetim anlayışları sendikalar tarafından tepki görmeye devam ediyor. Bunun son örneği ise; Kepez Ağız ve Diş Hastanesi Başhekimi Dt.Hacer Oğuz oldu. Türk Sağlık -Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, başhekim Oğuz’un “Ben yaptım, oldu” anlayışı ile yönettiği hastanenin gereksiz şekilde harcama yaptığını ve mevzuatlara aykırı olarak tüm uyarılara rağmen uygulanan nöbet sistemi ile ilgili olarak ağır eleştirilerde bulundu.

 

“KAMU KURUMU GEREKSİZ ŞEKİLDE HARCAMAYA SEVK EDİLİYOR”

 

Türk Sağlık -Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar yayınladığını basın açıklamasında Kepez Ağız ve Diş Hastanesi Başhekimi Dt.Hacer Oğuz’a yönelik ağır eleştirilerde bulundu. Çavdar; “Kepez Ağız Diş Sağlığı Merkezi Başhekiminin yapmış olduğu keyfi uygulamalar yüzünden çalışanların çalışma huzuru kalmamış motivasyonları dip yapmış durumdadır. Kanun yönetmeliklerin dışında hareket eden bu anlayış ne yapmak istemektedir? Ben yaptım oldu mantığıyla hareket etmek kime ne kazandıracaktır? Diş protez laboratuarının sorumlusunu hiçbir gerekçe göstermeden görevden alan anlayış kanun yönetmeliklere uygun olmayan nöbet sistemini uygulamaya koymuştur. Kimlerin nöbet tutacağı mevzuatta açıkça belirtilmişken ben böyle uygun gördüm benim ne yapacağım belli olmaz demek suretiyle yanlışa imza atmıştır. Aylardır yönetmeliğe aykırı tutturulan ve hiçbir getirisi olmayan bu nöbetler ayrıca kurumu gereksiz şekilde harcamaya sevk etmiştir. Şimdi de protez laboratuarının az çalıştığını gerekçe göstererek teknisyenleri nöbetten çıkarmış ancak yeni bir haksızlığa imza atarak bazı diş protez teknisyenleri nöbete dahil etmiştir” dedi.

 

“BU NE KEYFİYET AĞIZ VE DİŞ HASTANESİ BAŞHEKİMİ?”

 

Kepez Ağız ve Diş Hastanesi Başhekimi Dt.Hacer Oğuz’un keyfe keder bir şekilde hastaneyi yönettiğini belirten Türk Sağlık -Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar; tüm uyarılara rağmen, mevzuatlara aykırı olunmasına rağmen hiç bir şeyin değişmediğini açıkladı. Çavdar; “Şimdi buradan kendisine soruyorum; Sayın Başhekim aylardır uygun olmayan nöbet sistemiyle teknisyenlere nöbet tutturacaksın sonrada bu böyle olmadı deyip listede değişikliğe gideceksin. Ne değişti de diş protez teknisyenlerinin bir kısmını nöbetten çıkarıyorsunuz? Hadi nöbetten çıkardınız neden hepsini değil de bazılarını nöbete dahil ediyorsunuz. Eğer yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyorsanız bu ayrımcılık neden yapılmaktadır. Ne yaptığınızın ve ne yapacağınızın belli olmadığı açıkça görülmektedir. Ama unutmayın burası sizin özel kliniğiniz değil, devlet kurumu ve burada işler kanun yönetmeliklerle işliyor; siz buraya yöneticilik duygularınızı tatmin edersiniz diye getirilmediniz. Kurumun ve çalışanların haklarını korumak ve hakkaniyetli davranasınız diye burada olduğunuzu unutmayın yöneticilik oynamak istiyorsanız kendinize özel bir hastane açın ve ne yapmak istiyorsanız orada yapın. Çalışanları da keyfi uygulamalarınızla huzursuz etmeyin.”

“HASTANEYİ ADALETLİ VE HAKKANİYETLİ YÖNETİN!”

 

Kepez Ağız ve Diş Hastanesi Başhekimi Dt.Hacer Oğuz’un hastane çalışanlarını sendikaya üye olmama yönünde uyarılar yaptığına da değinen Çavdar; “Ayrıca sendikacılığa özenen başhekim asli görevini unutmuş olacak ki Mayıs ayı yetki döneminde alacağımız yetkiye müdahil olmuş çalışanları Türk Sağlık Sen’e üye olmaması için uyarmıştır. Unutmayın ki bu sizin işiniz değildir. Siz Ağız Diş Sağlığı Merkezini adaletli ve hakkaniyetli yönetin diğer işlere karışmayın. Bu sizin işiniz olmadığı gibi haddiniz de değildir” ifadelerini kullandı.

 

“KİMLERE NE KADAR NÖBET ÜCRETİ ÖDENDİ?”

 

Kepez Ağız ve Diş Hastanesi Başhekimi Dt.Hacer Oğuz’un personel arasında ayrımcılık yaptığını, bazı kişilerin nöbet sistemine ve mevzuatlara aykırı olmasına rağmen fazla nöbet yazılarak haksız kazanç sağlandığını iddia eden Çavdar; “Aylardır görev tanımı dışında tutturulan nöbetlerin amaçlandığı gibi kuruma katkısı ne olmuştur. Görev tanımları dahilinde nöbet tutarak ne katkı sağlamışlardır. Klinik yardımcısı olarak nöbete yazdıklarını söyleyen yönetim şimdi ne olmuşta bu nöbet sisteminden bazılarını çıkarmış sadece bazılarını dahil etmiştir. Bu zamana kadar ne kadar katkı sağlanmış kişilere ne kadar nöbet ücreti ödenmiştir. Her seferinde istatistikten bahseden Sağlık Müdürü konuya neden müdahil olmamıştır. Konu hakkına kendisini bilgilendirdiğimiz halde neden konuyla ilgili bir işlem tahsis etmemiştir. Çalışanları sadece iş üreten olarak görmek yanlış bir uygulamadır” dedi.

 

VALİ TAVLI’YA ÇAĞRI; “ÇALIŞANLARIN HAK VE HUKUKLARINI GÖZETMEK..”

 

Türk Sağlık -Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya da çağrıda bulunarak sağlık çalışanlarının hak ve hukuklarının gözetilmesinde yardımcı olmasını istedi. Çavdar; “Çalışanların iş huzuruna ve çalışma motivasyonuna ihtiyacı vardır. Yöneticilerin keyfi uygulamaları bu istenenleri baltalamaktadır. Buradan Sayın Valimize seslenmek istiyorum. Sayın Valim; çalışanların hakkı ve hukukunu gözetmek yöneticilerin keyfi uygulamalarına müdahil olmak yetkiniz dahilindedir. Lütfen bu olaylara sessiz kalmayın ve biz çalışanların haklarının korunmasını sağlanması için gerekli hassasiyeti gösterin” dedi.
Bu haber 11210 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI