Bugun...
Bizi izleyin:Karadağ "Küçük Esnafa Yönelik Önlem Alınmadı"

Tarih: 19-03-2020 12:38:45 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 100 Milyar TL'lik ekonomi paketini değerlendiren Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Karadağ; "Yetmez ama evet" dedi.


Karadağ

Gelecek Partisinin Türkiye'de bir ilk olarak uygulamaya soktuğu Gölge Kabine kamuoyuna sunduğu raporlar ve çalışmalar ile ses getirmeye devam ediyor. Dün Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanlığı tarafından açıklanan ve Kültür Turizm bakanlığı özelinde Corona Virüs salgını ile ilgili uygulanması gereken acil eylem planında yer alan maddelerin birçoğunun uygulamaya alındığını ifade eden Yeşim Karadağ, ekonomi de genel olarak beklentilerin karşılanmadığını özellikle küçük esnafların karşılaşacağı sorunlara yönelik pakette önlemler alınmadığını belirtti.

 

"KÜÇÜK ESNAFA YÖNELİK ÖNLEMLER ALINMADI"

Yeşim Karadağ sözlerine şu şekilde devam etti; "Dün Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan paket bazı çevreleri memnun etse de genel olarak piyasanın beklentilerini karşılamamıştır. İlerleyen günlerde bu pakete ek olarak yeni paketlerin de açıklanacağını umuyoruz, bekliyoruz. Alınan önlemler vesilesi ile evlerine siftah yapmadan giden yüz binlerce esnaf olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımız Elbette devletimizin aldığı önlemleri harfiyen uygulamakla yükümlü fakat bu tedbirler alınırken küçük esnaflara yönelik paketlerin de bir an önce devreye girmesi gerekiyor."

 

Yeşim Karadağ açıklamalarının devamında; "Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika izleme kurulu olarak dün bizlerde bakanlığın uygulamaya koyması gereken acil eylem planımızı kamuoyu ile paylaştık. Acil eylem planımızda açıkladığımız birçok maddenin pakette yer bulması bizi sevindirdi fakat hala eksikler, yapılması gerekenler var. Bacasız sanayimiz Turizm ile ilgili alınması gereken önlemleri dinamik olarak kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Umuyoruz en kısa sürede devlet millet el ele bu zorluğunda üstesinde geliriz ve hayat normale döner" dedi.

 

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi Yeşim Karadağ açıklamalarının devamında AK Parti'nin acilen uygulamaya konulmasını istedikleri bazı önerilerin işleme konulduğuna dikkat çekerek şöyle bir karşılaştırmada bulundu.

 

Önerdik

- Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların personel çıkarmalarına mahal vermemek adına SGK primleri ile ilgili ödemelerin durum normalleşene kadar ötelenmesi,

 

- Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların vadesi geçmiş ve gelecek olan vergi borçları ödemelerinin ötelenmesi,

 

Uygulamaya Konuldu

Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay ertelendi.

 

Önerdik

- Kamu kurum ve kuruluşları ve vakıflar tarafından turizm amaçlı tahsis edilen turizm tesisleri için ödenen irtifak ve kullanım bedelleri, kira, işletme hakkı bedeli ve diğer benzeri ödemelerin bir yıl süreyle ertelenmesi ve sonrası dönemde, uygun bir faizle yeniden yapılandırılması.

 

Uygulamaya Konuldu

- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.

 

Önerdik

- Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin banka kredi borçlarının 2-3 ay ötelenmesi

- Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalara kış sezonunun yeni bitmesi ve yaz sezonunun başlangıcında yaşanan bu krizden dolayı işletmelerini çevirecek sıfır faizli nefes kredileri verilmesi,

 

Uygulamaya Koyuldu

- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelendi.

 

- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

 

Önerdik

- Konaklama vergisinin 2021 temmuz ayı sonuna kadar ertelenmesi,

 

Uygulamaya Koyuldu

- Konaklama Vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

 

Önerdik

- Yurtiçi uçuşlarda ve turizm taşımacılığında %18 olarak uygulanan KDV’nin yıl sonuna kadar %1 olarak uygulanması.

 

Uygulamaya Koyuldu

- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.
Bu haber 2338 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI