Bugun...
Bizi izleyin:Karabiga, Evreşe, Kalkım İlçe Mi Oluyor?

Tarih: 02-02-2018 08:15:40 Güncelleme: 02-02-2018 08:47:40 + -


OHAL sürecinde çıkartılan KHK ile mesleklerinden ihraç edildikleri için açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için sakal bırak Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan 11 ay açlık grevinin sonlandırılması üzerine sakallarını kesti. Kepez’in İlçe olması taleplerini yineleyen Mutan, siyasi kulislerde Karabiga, Evreşe ve Kalkım’ın ilçe olacağının konuşulduğunu açıkladı.


Karabiga, Evreşe, Kalkım İlçe Mi Oluyor?

OHAL sürecinde çıkartılan KHK ile mesleklerinden ihraç edildikleri için açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için sakal bırak Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan 11 ay açlık grevinin sonlandırılması üzerine sakallarını kesti. Kepez’in İlçe olması taleplerini yineleyen Mutan, siyasi kulislerde Karabiga, Evreşe ve Kalkım’ın ilçe olacağının konuşulduğunu açıkladı.

 

11 ay önce OHAL sürecinde çıkartılan KHK sonrasında Nuriye Gülmen ve Semih Özakça mesleklerinden ihraç edilmişlerdi. İhraç edilmelerine tepki gösteren ikili daha sonra açlık grevine başladılar. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak amacıyla ve Siyasette Adalet talebiyle sakallarını uzatan Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan sakallarını keseceğini açıklamıştı.

 

“AÇLIKLA TERBİYE UTANÇ VERİCİ BİR DAVRANIŞ”

 

Konuyla ilgili düzenledi basın toplantısında açıklamada bulunan Ömer Faruk Mutan; “Biliyorsunuz Semih ve Nuriye için, onlara destek olmak için sakal bırakmıştım. Geçen hafta açlık grevini bıraktılar. Suratlarında gülücük eksilmesin. Süreci hukuksal şekilde yürüteceğiz dediler. Biz de sakallarımızı kesip OHAL’den ülkenin kurtulması yaşanabilir ülke koşullarına siyasal iklime uygun olma adına yolumuza devam etmeyi düşünüyoruz. Semih beraat etti. Neden işine döndürülmedi? Açlıkla terbiye utanç verici bir davranış. Biz de sakalları keseceğiz. Siyasette adaleti bulamayacağız” ifadelerini kullanmıştı. Basın toplantısının ardından da sakallarını kestiren Mutan sosyal medyada yeni imajını paylaştı.

 

“İLÇE OLMAK İSTİYORUZ” DEDİ TANITIM FİLMİNİ YAYINLATTI!

 

Geçtiğimiz ayların siyasi gündemlerinden bir tanesi de Kepez’in ilçe yapılacak olmasıydı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın müjde olarak verdiği haber sonrasında Çanakkale’nin Kepez beldesinde de afişli ve imzalı kampanyalar başlatılmıştı. Aradan geçen süreye rağmen Kepez’in ilçe olmasına yönelik AK Parti kanadında çalışmaların durduğuna dikkat çeken Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, belediyenin kendi kaynakları için hazırlattığı Kepez Tanıtım Filmini gazetecilere izletti.

 

Kepez’in Belde Belediyesi olarak 25 yıllık geçmişinin heba edilmemesini isteyen Mutan, ilçe olma noktasındaki talepleri bir kez daha yeniledi. Mutan; “Biz 92 yılında Belediye olduk. 25 yıllık belediyeyiz. Belediye kalmak istiyoruz. Çok söyleniyor. Bütün şehir, büyükşehir mi olacağız diye. Dün biz de duayen bir hoca vardı. Abdurrahman Acar Hocam. Şu anda harıl harıl Ankara’da çalışıyorlar dedi. 500 bin kadar olanlar büyükşehir, 300 bin bütünşehir olacak dedi. Çok ciddi anlamda çalışıyorlar. Ve Mart ayı içinde bu işi bitirecekler. Özellikle son 2 ay diyelim. Kepezimiz ilçe olma noktasında Sayın Bülent Turan’ın demiş olduğu Kepez İlçe olmayı hak ediyor. Evet denirse biz de sürece katkı sunarız dendi. Ama son yaklaşık 3-4 hafta diyeyim ben bu konuda Ak Parti Belde Örgütü stant açardı imza toplardı. Sevgili Alper hemen hemen her gün basınla paylaşırdı. İlçe olma süreci ile ilgili kampanya noktasında ama maalesef dediğim gibi 5-6 haftadır tık yok” dedi.

 

KARABİGA, EVREŞE, KALKIM İLÇE Mİ OLUYOR?

 

Siyasi kulislerde ilçe olacak beldelerin isimlerinin kendisine kadar ulaştığını açıklayan Mutan; “Kulağımıza gelenler var. Dedikodudur doğrudur değildir. Ama Türk siyasetinin yapı tarzında dedikodu hep vardır. Şu anda adı geçen beldeler var. Doğrudur yanlıştır, sizin de kulağınıza geliyor. Karabiga deniyor, Kalkım deniyor, Evreşe deniyor. Ne kadar olur onu bilmiyoruz. Ağırlık Karabiga ve Kalkım üzerinde yoğunlaşıyor. Diğerleri de piyango mu olur bilmiyorum ama ağzımıza çalınan bu balı hak ettiğimizi düşünüyoruz. O yüzden bu süreç tamamlanana kadar herhangi bir laf etmemeye gayret göstereceğim. 92’de belediye olduk ve bugünlere geldik.  Burada gördüğünüz her şey bu belediyeye ait. Kurgusu, her şeyi. Rüzgar, bizim meclis üyesi ablamızın torunu. Babalar anneler nineler hep birlikte gelin dedik. Biz talebimizi bir de bu şekilde soktuk. Bu sunumla kamuoyunun önüne çıkmak istedik” dedi.

 

18 MARTTA CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK GİBİ GELİYOR”

 

Bir basın mensubunun Çanakkale’nin bütün ya da büyükşehir olması gündemdeyken Kepez’nin ilçe olması ne kadar mantıklı sorusu üzerine; “Bu mantığı, konuyu ortaya atana sormanız lazım. Eğer büyükşehir olacaksak biz Belediye olarak kalmak istiyoruz. Bizim 25 yıllık bir deneyimimiz var. Bu çöpe atılmamalı diyoruz. Net konuşuyorum bakın. Mantıklıyı mantıksızı tartışmıyorum. Bu lafı kim attıysa ortaya eğer biz mantıksızdır sonucuna ulaştıysak ona sorun. Neden vaz cayıldı bu işten? Neden bu noktaya taşınıyor? Bence bu sorunun muhatabı ben değilim. Şu sürece Şubat ayına geldik. Mart ayında da açıklanacak. Büyük ihtimalle Sayın Cumhurbaşkanı 18 Martta açıklayacak gibi geliyor. Çünkü sadece Çanakkale’yi ilgilendiren bir konu değil. 500 bin nüfus parametresini aldığında 12 tane il var. Buradan onlara da mesaj verecek. 300 bin üzeri de bütünşehir üzerinden şekillendirilmeye çalışılıyor. 20 küsur il de böyle geliyor. Peki neden kamuoyunda açık bir şekilde tartışılmıyor. Mesela bana gelenler siyasetin doğasında olan dedikodu üzerine inşa ediliyor. İşte Karabiga..ya dibinde Gümüşçay var. Neden Karabiga?

 

“İNTEPE’NİN KÖY OLMASI YÜREĞİMİ SIZLATIYOR.. ULAŞIM BİR KOLAYLAŞSIN İNTEPE’Yİ GÖRÜN!”

 

“O maddi temelleri bizlerle paylaşsalar, biz de bu şehrin aktörleriyiz. Biz de sadece nüfus ölçeğinden hareketle değil, kentleşmenin getirimleri noktasında birtakım değerleri de üzerine katalım. Mesela İntepe’nin köye dönüşmesine benim içim cız etti biliyor musun? İntepe bu kentin gelişebilecek nadir noktalarından biri. Özellikle şu köprü ile birlikte. Ulaşım kolaylaştığında seyredin bakın İntepe’yi. İstanbul’dan kentten bunalan insanların şöyle gelip de panoramik bir boğaz manzarasında oturduklarını düşünün. Sırf bunun için gelecek insanlar var. Siyaseten bir laf ediyorsanız o lafın arkasında duracaksınız. Eğer Kepez ilçe olursa Ömer Faruk kendine mal edecek diye kulağıma gelen söylentiler var. Hayır kendime mal etmeyeceğim.  Yemin ediyorum etmeyeceğim. Biz slogan yarışması düzenledik, imza topladık, bir de tanıtım filmiyle sizlerle buluştuk. Abartılı hiçbir şey yok burada. Güç bizde dedik. Küçükkuyu neden olacakmış? Dedikodulara bak şimdi. Ayvacık Belediye Başkanı istemiyormuş. Ayvacık’ı kaybedermişiz. Bu mu dinamik? Gelibolu’daki arkadaş diyormuş ki burayı da yaparsanız mahalle büyükşehir olursa burada dokunacağınız bir taşınız dahi olmaz. Gelin buraya kurtaralım. Bu minvalden mi gidip olacak? Kentin yaşayanları ile paylaşın bu süreci. Ne olacağız? Bütün şehir mi büyükşehir mi? Ölçüleri nedir? Ama canhıraş şekilde büyükşehir için çalışıyorlar yukardaki bürokratlar. Merkezde iki ilçe mi olur? Sınırları ne olur? Bekleyeceğiz. Erken de olabilir. 30 Mart en geç olur”

 

“BU SAATTEN SONRA BİRİ ÖLÜRSE SORUMLUSU KARAYOLLARI”

 

Kepez belde sınırlarından geçen Çanakkale – İzmir karayolunda süt geçit ihtiyacının olduğuna  dikkat çeken Mutan; “Bir üstgeçit yapıldı. Yine garibana oldu olan. Karayolları ile yazıştık çiziştik. Biri Dardanel’in oraya biri de Ford’un oraya ilçelerden gelenler iniyor yürüyor. Eğer bir araçla vurulsa ölüyor bu insanlar. Öldüler de. Üzerinden insan geçmeyen üstgeçit yaptı karayolları hatırlayın.  İnsanlar onu kullanmıyordu. Kavşak da yoktu. İnsanlar geçip gidiyordu. Kipa zarar verir bilmem ne dendi. Kipa’ya üst geçit yapıldı. Üniversite harçlıkları Kipa’nın kumbarasına girsin diye yapıldı. Bize niye yapılmıyor? Ticari bir yapılanma değiliz diye mi yapılmıyor? Biz yaparız dedik. Yok biz yapacağız dediler. Bu saatten sonra biri ölürse sorumlusu karayollarıdır. Ve onun ile amirlerdir. Biz tüccar değiliz diye mi yapmıyorsunuz? Kipa değiliz diye mi yapmıyorsunuz? Başlayın yapın. Bu bizim sınırlarımız aştı” dedi.

 HABER VİDEOSU

Bu haber 5901 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI