www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Kanada Newfoundland Eyaleti "Caribou Anıtı" Açıldı

Tarih: 24-09-2022 06:24:14 Güncelleme: 24-09-2022 07:24:14 + -


Çanakkale'de 107 yıl önce Newfoundland Alayı'nın savaşarak hayatlarını kaybeden Newfoundlandlı askerlerin anısına dikilen Caribou Anıtı'nın açılış töreni gerçekleştirildi.


Kanada Newfoundland Eyaleti

Çanakkale'de 107 yıl önce Newfoundland Alayı'nın savaşarak hayatlarını kaybeden Newfoundlandlı askerlerin anısına dikilen Caribou Anıtı'nın açılış töreni gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ev sahipliği yaptığı açılış törenine Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay, Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve davetliler katıldı.

“BARIŞ VE DOSTLUK İÇİNDE GELECEĞE..”

Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay ile Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey tarafından birer konuşma gerçekleştirildi. Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Öncelikle sizleri ülkemizde ağırlamaktan ve bugün burada sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Birinci Dünya Savaşının dönüm noktası olan Çanakkale Savaşlarında dünya tarihinde benzeri olmayan bir mücadele yaşanmış ve bağımsızlık mücadelesi verdiğimiz bu topraklarda pek çok ülkenin de askeri kayıpları olmuştur. Bu savaşlarda Newfoundland askerleri de hayatını kaybetmiştir. Bugün burada savaşta hayatını kaybeden Newfoundland askerlerinin anısına Newfoundland Eyaleti ve Labrador tarafından yaptırılan Caribou Anıtı'nın açılışını yapmak için bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün savaşların sona ermesi sonrasında dile getirdiği "Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır" ifadeleri bizim için de esastır. Caribou Anıtı ve Çanakkale şehitlerimiz için yakında Kanada'da açılışı yapılacak olan anıtın, iki ülke insanlarının geçmişlerini yakından tanımalarına, "Barış ve dostluk içinde geleceğe bakmalarına" katkıda bulunacağına inanıyorum" dedi.

"ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ DOSTLUK BAĞLARININ GELİŞMESİNDE..”

Açılışı gerçekleştirilen anıtın ülkeler arasında dostluk bağlarının gelişmesinde katkısı olması temennisinde bulunan Bakan Ersoy, konuşmasının devamında ise, "Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede en etkili yollardan biri olduğunu görmekteyiz. Kültürel alandaki iletişim; milletleri barış, hoşgörü ve karşılıklı anlayış ile birbirlerine yaklaştırarak dünya barışı için bir platform oluşturmaktadır. Ülkelerimiz arasındaki dostluk bağlarının gelişmesinde, bu anıtların katkıda bulunmasını diliyorum. Sizleri ülkemizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti yinelerken, iki ülke ilişkilerinin daha ileri düzeye taşınması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumu dile getirmek isterim. Bu duygularla hepinizi saygı ile selamlarım" ifadelerine yer verdi. Yapılan protokol konuşmalarının ardından kurdele kesim töreni gerçekleştirildi. Daha sonrasında ise protokol üyeleri tarafından Caribou Anıtı'na çelenkler sunuldu. Çelenk töreninin ardından milli marşlar okundu. Program anıt mezarlara çiçek konulmasının ardından sona erdi.
Bu haber 1675 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI