Bugun...
Bizi izleyin:Kadınların Üretimi “Farm17s” Adıyla Markalaştı

Tarih: 20-02-2021 06:48:08 Güncelleme: 20-02-2021 06:58:08 + -


Çanakkale Belediyesi'nin Kırsal Kalkınma hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin “Farm17s Çanakkale” markası ile ürettiği ürünler düzenlen lansman ile tanıtıldı.


Kadınların Üretimi “Farm17s” Adıyla Markalaştı

Çanakkale Belediyesi'nin Kırsal Kalkınma hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin “Farm17s Çanakkale” markası ile ürettiği ürünler düzenlen lansman ile tanıtıldı. Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin üretim atölyesinde düzenlenen lansman törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, CHP Kooperatiflerden Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Tarım-Koop Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Trend Grup temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Ofisinin İş Modeli Geliştirme Uzmanı Nurhan Keleer, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ve davetliler katıldı.

 

“İNTERNETTEN SATIŞLAR BAŞLADI"

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nazmiye Gök, kooperatifin kuruluş süreci ve gelinen sürece ilişkin bilgilendirmede bulunurken, Trend Grup temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Ofisinin İş Modeli Geliştirme Uzmanı Nurhan Keleer ise bugüne kadar yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Keleer konuşmasında; “Bir program yapıp ürün satın alarak işe başladık. Kesmeye kıyamayacağınız kadar iyi ve güzel ürünleri aldık ve üretime başladık. O aşamada Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Kuruluşu ile projemizi paylaştık. Onlar da bizi can kulağı ile dinlediler. Bize inandılar ve onlar da bize katıldılar. 4 kişi ile başlayan süreçte çember giderek de genişliyor. Son iki gün içinde de internet ortamından satışlarımız başladı. İlk satışlarımızı da İstanbul, Van, Bolu ve Mersin gibi birçok farklı şehrimize yaptık” dedi.

“KADIN KOOPERATİFLERİNE İHTİYACIMIZ VAR"

Ünüvar'ın ardından söz alan CHP Kooperatiflerden Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse ise kooperatifi kuran kadınları tebrik etti. Kooperatifleşmenin önemine vurgu yapan Köse; “Kadın kooperatiflerine büyük ihtiyaç var. Çünkü ne yazık ki ülkemizde kadınlar dezavantajlı gurupta yer alıyor. İşte kadın kooperatifleri sayesinde kadınlar her yerde olabiliyor. Bunu diğer bölgelerde yaptığım çalışmalarda da gördüm. Kooperatifler ile birlikte kadınların bir güç haline gelebildiğini gördüm. Çanakkale Belediye Başkanımızın desteği ve kadınlarımızın da gayreti ile bu kooperatif ses getirecektir. Buradan çıkacak güçlü ses de Anadolu'ya da umut olacaktır” şeklinde konuştu.

“ÜRETİMDE BİRLİK”

Programa online ortamdan katılan BM Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Ofisi'nden Mohanad Ameen ve Yelda Devlet ise tebrik mesajlarını ileterek, kadınların üretimde rol almasının önemine vurgu yaptılar. Törende son olarak söz alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise kooperatifin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek; Bugün çok mutluyum. Seçim döneminde klasik vaatlerimizin dışında kooperatifleşme ve kırsal kalkınmaya yönelik vaatlerimiz vardı. Bugünün şartları bizi buraya itti. Gerçekten de ülkemiz üretim yapmak ve buna önem vermek zorunda. Özellikle de tarımsal üretimin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Tüm dünyada yaşanan küresel ısınma ile birlikte tarımsal üretimde yaşanan sıkıntıların aşılabilmesi amacı ile kooperatifleşme üzerine yoğunlaşmamız gerektiğini düşündüm. Avrupa'ya yaptığımız ziyaretlerde de bunları gördük. Avrupa tarım ve gıda noktasındaki ilerleme hep kooperatifler üzerinden sağlanıyor. Bizde de kooperatifleşmeye teşvikler olmuş, ancak bu konuda başarı elde edilememiş. Tabi bunun nedenleri ayrı bir konu ancak, işin en doğrusu kooperatifleşme. Üretimde birlik. Hele ki bu kadınlar eli ile olursa da başarısız olması düşünülemez. Çünkü kadınlar üretken bir yapıya sahip” dedi.

“HEDEF DAHA FAZLA ÜRETMEK"

Kooperatifin daha çok kişiye ulaşması ve daha çok üretim yapması hedefinde olduğunu ifade eden Başkan Gökhan; “7 kişi ile başlayan kooperatifimiz şu anda 50 kişiye ulaşmış durumda. Tabi hedef daha çok olmak, daha fazla üretim yapabilmek. Bugün bir yere kadar geldiler ve önümüzdeki süreçte çok daha rahat hareket edebileceklerdir. Sadece marmelat salça gibi tarımsal ürünlerin pazarlanması ile yetinmediler. Şimdi de yemek üretimi gerçekleştiriyorlar. Belediye ve farklı kurumlara da yemek verebilir hale geldiler. Bunların yanında başka ürünler de üretecekler. Ne kadar çok alanda üretim yapabileceklerse, oraya kadar gidecekler. Kooperatifimiz üretimde tamamen sağlıklı ürünler kullanıyorlar. Çarık çürük olmayan, lekesiz ve ilaçsız ürünler ile üretim yapıyorlar. Bize yakışan da budur ve bu yüzden de bu şekilde hareket etmemiz gerekir” dedi.

“ÇANAKKALE'NİN KADINLARININ YÜZÜ GÜLECEK"

Çanakkale'de kadınların mutlu olduğunu vurgulayan Başkan Gökhan; “Çanakkale'nin kadınları gülüyor. Elbette burada kendime de pay biçiyorum. Çünkü bizler kadınlarımızın gülebilmesi için bir çok çalışma yapıyoruz. Çanakkale'de kadınlar niye gülüyor? Bu kentte kadınlar üretime katılabildiği ve kendilerini özgür hissedebildiği için gülüyor. Umarım bundan sonra daha çok gülecekler. Hatta gülmekle kalmayacak ve kahkaha atacaklar” dedi. Konuşmaların ardından program, kooperatif tarafından coğrafi işaretli ürünlerle üretilen ürünlerin tanıtımı ile devam etti. 
Bu haber 1550 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI