Bugun...
Bizi izleyin:Kaçak “RES Kondu” İçin ÇED Gerekli Değil Kararı!

Tarih: 27-02-2021 08:27:41 Güncelleme: 27-02-2021 08:31:41 + -


Aylardır Çanakkale’nin gündeminde olan Sone Enerji’nin Lapseki-Dumanlu Köyünde hiçbir kurumdan izin almadan kaçak bir şekilde yaptığı Gelibolu RES Santrali için ÇED Gerekli Değil Kararı alınıp askıya çıktı!


Kaçak “RES Kondu” İçin ÇED Gerekli Değil Kararı!

Çanakkale İl genel Meclisi komisyonunun hazırladığı şok raporda hakkında; “Hukuksuzluk, Arazi Gaspı, Kaçak Yapılaşma, Tehdit, Ruhsatsız ve İzinsiz” çalışma gibi birçok iddialarının bulunduğu Sone Enerji’nin kaçak bir şekilde yaptığı Gelibolu RES projesinde son günlerde hareketlilik yaşanıyor. İl Genel Meclis başkanı ve CHP’li İl Genel Meclis üyelerinin dün yaptığı inceleme gezisinde Kaçak çalışmaya devam edildiği tespiti yapılmıştı.

 

ANKARA’DAKİ AĞABEY..

Çanakkale İl genel Meclisinin ekim ayı toplantısında CHP’li İl Genel Meclis üyesi Nejat Önder, Lapseki Çamyurt -  Dumanlı -  Beyçayır köyleri arasındaki alana RT Enerji ve Türkerler Ortaklığı’nın olduğu anlaşılan Sone Enerji isimli şirketin Şalt merkezin ve Tribünlerinin kazı ve inşaatının başlamış olduğunun tespit edildiğini anlatmıştı. İddialar üzerine oluşturulan inceleme komisyonu proje sahasını denetlemiş ve rapor hazırlamıştı. Hazırlanan raporda inceleme komisyonun üyeleri ile şirketin proje müdürü arasında geçen konuşmalarda rapora yansımıştı. Raporda ilgili bölümde;

 

".. komisyonumuzun arazide yaptığı yerinde tespit çalışması sonucunda idaremizin notlarına ilave olarak firma proje müdürü ile temas edilmiş konu irdelenmiş ve can alıcı ayrıca devletin varlığını hiçe sayan yasalar ve kanunları görmezden gelen lakayt bir şekilde “Biz bütün işlerimizi böyle yapıyoruz kaçak bir şekilde işe başlayıp cezamızı yiyip evrak işlerini sonradan uyduruyoruz. Ankara’dan patronlarımız gerekli temasları EPDK ile yapmış siz işe başlayın gerisini biz hallederiz” diye cevap aldıklarını beyan etmiş. Resmi başvuruyu da 02.10.2020 de yaptıklarını ifade etmiş kurum görevlilerini ve komisyon üyelerini çileden çıkarmıştır..." ifadeleri yer almıştı.

 

ANKARA’DAKİ AĞABEY DEVREYE GİRDİ..

Hakkında birçok iddiaların olduğu Gelibolu RES Projesine bugüne kadar kaçak yapılaşma nedeniyle iki kez para cezası verilmiş, inşaat alanı mühürlenmiş, konu da savcılığa intikal ettirilmişti. Fakat 2 Şubat 2021 tarihinde Gelibolu RES Projesi için Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce “ÇED Gerekli Değildir” kararı alınarak askıya çıktığı öğrenildi. 3 Şubat 2021 tarihinde köy muhtarlığına da gönderilen resmi yazıda; “25.11.2014 tarih ve 29186 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliğinin 17.maddesi gereğince, ‘Gelibolu RES(30,4 MWm/30 MWe 8 adet x (3,8 MWm/3,75 MWE) projesine valiliğimizce 02.02.2021 tarih ve E-202112 sayılı ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

“KURUMLARDAN İZİN ALMADAN BU KARAR VERİLEMEZ”

Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren Sone Enerji’nin kaçak bir şekilde çalışmalarına devam ettiği Gelibolu RES Projesi için askı sürecinin başladığını doğrulayarak; “Çevre ve şehircilik İl Müdürlükleri 50 MW kapasiteye kadar RES Projelerinde ÇED Gerekli Değildir kararı alma yetkisi var. Ancak bu kararı alabilmek için 16 kurumdan da onay alması gerekiyor. İl Müdürlüğü bu konuda İl Genel Meclisinden izin, görüş veya onay almadan bunu yapmıştır. Bu açıdan İl Müdürlüğü de suç işlemiş görünüyor. Proje sahası için İmar Değişikliği başvurusu bile bulunmuyor, inşaat çalışmaları izinsiz ve kaçak bir şekilde devam ettiriliyor. Orman Müdürlüğünden sadece ön izin almışlar ama çalışma yapabilmek için kesin izinleri bile yok. 5 Mart 2021 tarihine kadar karar itiraz etmek için süremiz var. Gerekli itirazları yapacağız” dedi.
Bu haber 2123 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI