Bugun...
Bizi izleyin:İzinsiz Sondajın Maliyeti 100 Bin TL

Tarih: 08-08-2018 05:46:47 Güncelleme: 08-08-2018 06:44:47 + -


Hafta sonu İl Özel İdaresinin iş verdiği firma Barbaros, Dardanos ve Güzelyalı bölgesinin su ihtiyacını karşılayan ana su isalesini patlatmıştı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bugün düzenlediği basın toplantısıyla zararın firma veya İl Özel İdaresine mahsup edileceğini açıkladı. Oluşan zararın maliyetinin ise 100 bin TL’ya yakın olduğunu açıkladı.


İzinsiz Sondajın Maliyeti 100 Bin TL

Geçtiğimiz Cumartesi günü Çanakkale İl Özel İdaresinin iş verdiği firma tarafından yapılan sondaj nedeniyle Barbaros Mahallesi, Dardanos ve Güzelyalı bölgesine içme suyu sağlayan ana isalesine zarar verilmişti. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan arasında da polemik olan konu ile ilgili Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bugün basın toplantısı düzenledi. Belediyeden izinsiz yapılan sondaj çalışması nedeniyle 70 cm çapındaki çelik borunun sondaj makinesi ile delinmesi sonrasında 18 saat süren çalışmalar hakkında bilgi veren Ülgür Gökhan; “Sarıcaeli köy muhtarının başvurusu sonrasında köye içme suyu bulunması için İl Özel İdaresi bir firmaya sondaj çalışması yaptırma işi vermiş. Yapılacak çalışmanın yerini de firmaya belirten İl Özel İdaresi bizlere bilgi vermeyince, firma maalesef delinmesi ve patlaması oldukça zor olan 70 cm çapındaki çelik boru üzerinde sondaj yapmış.”

 

“MALİYETİNİ ELBET BİRİLERİ ÖDEYECEK”

 

Ülgür Gökhan açıklamalarının devamında yürütülen çalışmaları şöyle anlattı; “Burada oluşan sorun sonrasında Belediye Başkan yardımcılarımız bana ulaşarak bilgi verdiler. Ekiplerimiz hızla çalışmalarına başladılar. Tabi ana isale hattı olduğu fark edilince çalışmaların seyri değişti. Bahsettiğimiz ana isale borusu basınçlı su taşıyor. Bu boru içerisindeki suyun tahliyesi gerekiyordu. Saatlerce suyun tahliye edilmesi beklendi. Su tahliye edildikten sonra ise çelik kelepçeler ile yama yapıldı ve tekrar su verildi. Fakat bu sefer bağlanan kelepçeler basın nedeniyle su sızdırınca kaynak yapılmasına karar verildi. Tekrar saatlerce boru içerisindeki basınçlı suyun boşaltılması sağlandı ardından da kaynak yapılarak borunun onarımı sağlandı. Tüm bu çalışmalar boyunca belediye personelimiz büyük bir özveri ile 18 saate yakın bir süre durmaksızın çalışmışlardır. Tabi ki bu sondaj çalışması nedeniyle oluşan zararı elbet birileri ödeyecekler” dedi.

 

“MALİYET YAKLAŞIK 100 BİN LİRA”

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan su kesintisinin kendileri ile bir ilgisi olmamasına rağmen hem belediyenin hem de özveri ile çalışan belediye personelinin AK Partili Bülent Turan tarafından haksız bir şekilde eleştirildiğini belirtti. Oluşan zararın maliyetini hesapladıklarını açıklayan Ülgür Gökhan; “Şimdi burada işi veren İl Özel İdaresi, boruyu sondajla delen firma. Elbet bunu birilerine mahsup edeceğiz. Tahmini olarak 3 bin 600 metreküp içme suyu boşa akmıştır. Personelimizin fazla mesai ücretleri de dahil yaklaşık 100 Bin TL civarında bir maliyet oluşmuştur. Bunun tahsilini sağlayacağız. Kim kusurluysa bunu ödeyecekler; kabul etmezlerse mahkemeye gideriz. Bu konuyla ilgili olarak tutanaklarımızı tutarak işlem başlattık.

“SİYASİ POLEMİK KONUSU YAPANLARI ALTIN MADENCİLİĞİNE KARŞI OLMAYA ÇAĞIRIYORUM”

 

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın su kesintisi nedeniyle Çanakkale Belediyesini sorumlu tutması ve Belediye Personelini beceriksizlikle suçlamasına yanıt veren Ülgür Gökhan; “Susuzluk elbette çok kötü. Su kesintisi belediyeden kaynaklanmadı, ihmalimiz yokken buradan belediye personelimize yüklenmek, belediyeye çatmak haksızlıktır. Bunu siyasi polemik konusu yapacaklarsa benim için sorun yok ama özellikle Belediye Personeline haksızlık yapılmasını kabul etmem mümkün değildir. Kimseye de suç atmış değiliz. Geçtiğimiz hafta Atikhisar Barajı su havzasında yapılacak olan Altın Madenciliği işletmesi için Çanakkale Valiliğinin Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı vermesi Cumhuriyet Meydanında tepki gösterisi düzenlendi.”

 

“ATİKHİSAR BARAJI KONUSUNDA BÜLENT TURAN’DAN SES SEDA DUYMADIM”

 

“Su konusunda bu kadar duyarlı olan insanların Atikhisar Barajı konusunda hiç seslerini duyamıyorum. Tamam, sular 18 saat kesildi de; peki öbür tarafta tüm içme su kaynağımız zehirlenince ne olacağı konusunda bir ses duyamıyoruz. Bunu herkese değil özellikle bu su kesintisini kasten gündeme getiren basına bakıyoruz; hiç sesleri çıkmıyor bu konularda. Bu mücadele içerisinde onları da görmek isteriz. Kentin en tek içme su kaynağı tehdit altında ama AK Partili vekiller sus pus durumdalar. Sanki orada bir altın madenciliği yapılmayacakmış gibi davranıyorlar. Ben bu konularda Bülent Turan’ın hiçbir görüşünü, sesini sedasını duymadım” dedi.
Bu haber 6762 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI