Bugun...
Bizi izleyin:İYİ Parti'de Toplu İstifa

Tarih: 05-10-2018 10:17:19 Güncelleme: 05-10-2018 13:16:19 + -


Çanakkale’de İYİ Parti’den kurucu eski il başkanı İrfan Dehmen’in de aralarında bulunduğu partililer istifa etti. İstifa eden kişi sayısının ise 250 kişi olduğu ifade edildi.


İYİ Parti'de Toplu İstifa

İYİ Parti'nin Çanakkale'de kurucu il başkanlığını yapan ve milletvekili adayı olmak için görevinden istifa eden İrfan Dehmen, beraberinde Çanakkale Belediye Meclis Üyesi İYİ Parti'li Ufuk Demirbaş, kurucu il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 20 kişilik bir grup ile basın toplantısı düzenledi. Bir otelde gerçekleşen basın toplantısıyla, partilerinden istifa ettiklerini açıklayan Dehmen, partiyi Genel Başkan Meral Akşener'in yönetmediğini ileri sürdü. Siyaset ve fikir üretmeye devam edeceklerini belirten Dehmen, yaptığı açıklamada; “İYİ Parti teşkilatını oluşturan bu insanlar çok farklı siyasi geleneklerden gelen insanlardır. Genel merkezin de sıklıkla dile getirdiği gibi; kimse gömleğini değiştirmedi; üstüne İYİ Parti ceketi giydi” dedi.

 

“MİLLETVEKİLİ ADAYLARI ÇANAKKALE’DE ŞOK ETKİSİ YARATTI”

İstifa gerekçelerini açıklayan İrfan Dehmen 24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti Çanakkale Milletvekili adaylarının il genelinde şok etkisi yarattığını açıkladı. Dehmen; “Açıklanan milletvekili adayları ile Çanakkale teşkilatı ve Çanakkale kamuoyu ilk şoku yaşadılar. O güne kadar partiye duyulan ilgi, verilen destek bıçak gibi kesildi. Çanakkale’nin merkez sağ ve sosyal demokrat seçmenden oluştuğu bu denli aşikâr iken; kurulan il ve ilçe yönetimleri bu yapıya dikkat ederek oluşturulduğu için bu denli ilgi ve destek görüyorken, partimiz milletvekili sıralamasında birinci ve ikinci sıra adaylarının MHP’li eski iki il başkanından oluşması bize olan ilgiyi bıçak gibi kesti. Yine Çanakkale de tüm siyasi partiler adaylarını belirlerken Biga, Çan, Yenice denklemine hassasiyet göstererek ilk ikide mutlaka bu bölgeden bir aday gösterirken partimiz Biga adayını dördüncü sıraya yazarak, Çan adayımızı ise listeye bile almayarak gelmesi muhtemel merkez sağ oylarını eliyle diğer siyasi partilere ikram etti” ifadelerini kullandı.

 

“ADAY TERCİHLERİ HATALIYDI”

İYİ Parti olarak her kesimden insanlara kucak açtıkları söyleminin aday belirleme süresince tam tersi olduğu ve MHP kökenli isimlerin tercih edildiğine dikkat çeken Dehmen; “Sadece Çanakkale de değil tüm Türkiye’de adaylık sıralamalarında üst sıralarda MHP kökenli, özellikle de belli bir grubun adamları olan adayların tercih edilmesi, partimizin; ‘bir partinin devamı değiliz, biz toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir yapıyız’ söylemini tamamen altüst etti. Nitekim nihai karar mercii olan halkımız 24 Haziran seçimlerinde yapılanın, doğru olmadığını verdiği ve vermediği oylarla gösterdi. O güne kadar yapılan anket çalışmalarında Çanakkale ilinde iyi partinin yüzde 27 -33 bandında görülen oy oranı yüzde 16,9 olarak gerçekleşti. Beklenen 110-130 bin civarı oy ile ikinci milletvekilliğini alma hayalimiz, yapılan yanlış tercihler neticesinde 60 bin civarı oy ve bir milletvekili dahi çıkaramadığımız seçim sonucunu yarattı. Türkiye geneline baktığımızda da bundan çok farklı bir sonuç alamadığımız ortadadır. Beklenenin çok altında bir oy ve vekil sayısına ulaşabildik. Meclise girmeyi başaran vekillerimize bakıldığında da çok büyük bir bölümünün MHP kökenli ve bir Genel Başkan Yardımcısına yakın isimlerden oluştuğu görülmektedir. Bir kadın ve gençlik hareketi olarak başlayan partimiz sonuca bakıldığında en az kadın milletvekiline sahip ve meclisin yaş ortalaması en yüksek partisi haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

 

“BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ OLAN KADROLAR AYNEN KORUNDU”

24 Haziran seçimleri ardından gerçekleşen kongrede hataların aynı şekilde tekrarlandığını belirten Dehmen; “Adaylık sıralaması beklediği gibi olmayan bu ekip seçime kadar çalışmaya devam etti, çünkü partimiz yeni, hata yapmak insana mahsustur. Genel merkez de hata yapabilir diye düşünerek çalışmaya ara vermeden devam ederek zaman içersinde başarı getirecek kadroların oluşturulacağına ve çalışmaların yapılacağına olan inancımızı korumaya çalıştık. Seçim sonuçlarının ardından sağlıklı bir değerlendirme yapılacağına inandık. Başarısızlık getiren etkenler ve kişiler tespit edilecek ve gereği yapılacaktır diyerek seçim sonrası yapılacak çalışmayı bekledik. Afyon da gerçekleştirilen çalıştayda, genel başkanın önce ıstıfa edip sonra kongre kararı alması, hem ilimiz teşkilatında hem de tüm diğer il teşkilatlarında büyük bir beklenti yaratmıştır. Beklentimiz, yapılan hataların ve sonuçlarının artık çok net bir şekilde görüldüğü ve gerekli değişikliklerin yapılacağı şeklinde idi. Ancak yapılan olağan üstü kurultayda maalesef bize göre başarısızlığın sebebi olan kadrolar aynen korunmuş hatta kendilerine verilen yeni görevlerle daha etkin hale getirilmişlerdir. Kongre sonrası parti genel idare kurulu tarafından alınan kararla tüm teşkilatların yeniden yapılandırılması amacıyla tüm il başkanlarının istifaları istenmiştir. Yapılan yeni il başkan atamaları da göstermiştir ki İYİ Parti toplumun tüm siyasi görüşlerini bünyesinde bulundurma iddiasından tamamen vazgeçmiştir. Atanan tüm il başkanlarının sıyası geçmişlerine kısa bir göz atarak ne demek istediğimiz rahatlıkla anlaşılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“İYİ PARTİNİN AKŞENER TARAFINDAN YÖNETİLMEDİĞİ DÜŞÜNCESİNDEYİZ”

İrfan Dehmen açıklamalarının devamında Meral Akşener ve İYİ Partiye inandıklarını ama gelinen noktada inançlarını kaybettiklerini ifade etti. Dehmen; “Derdimiz kişilerle değil yeni teşkilatlanma içersinde yer alan birçok insanın partiye ve lidere inançla bunu yaptıklarını düşünüyor ve gerçekten saygı duyuyoruz. Parti içi mücadeleden de kaçacak insanlar değiliz, ancak bunu yapmak için insanın içinde mücadele ettiği siyasi harekete ve lidere güvenmesi, inanması gerekir. Ne üzücüdür ki biz inancımızı yitirdik. Biz bu yola genel başkan Sayın Meral Akşener’in liderliğinde çıktık. Ona inandık ve güvendik. Ancak gelinen son noktada artık partinin onun tarafından yönetilmediği düşüncesindeyiz. Etrafını saran kadrolar eski siyasi alışkanlıklarını partiye taşımış ve aynı hastalıklı siyasette yeni, tertemiz bir partiyi kirleterek bu noktaya getirmiştir” dedi.

 

“SİYASET VE FİKİR ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

İrfan Dehmen açıklamalarının devamında siyasete İYİ Parti çatısı altında devam etmeyeceklerini ve partiden istifa ettiklerini belirterek; “Burada birlikte çalışmaktan, fikir üretip hayata geçirmekten büyük gurur duyduğumuz bu ekip, maalesef artık bu siyasi yapının içerisinde yer almayacaktır. Bizler birlikte çalışmaya, siyaset ve fikir üretmeye devam edeceğiz. Siyaseten görüşleri dikkate alınmadığı için Çanakkale’de milletvekili seçim sonuçları üzerinde büyük etkisi olan bu ekip, Çanakkale’de bundan sonra da siyasi yaşamın etkili ve belirleyici bir parçası olmayı sürdürecektir. Bizler bugün itibariyle kurucusu olduğumuz İYİ Partiden istifa edioruz. Bu süreçte yanımızda olan, desteklerini bizlerden esirgemeyen değerli partililere ve Çanakkalelilere sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz" dedi.

 

Dehmen, bir basın mensubunun "Bundan sonra başka bir partide yer alacak mısınız?" sorusuna ise "Böyle bir düşüncemiz yok" şeklinde yanıt verdi. Çanakkale merkez ve ilçelerinde İYİ Parti'den istifa edenlerin sayısının ise yaklaşık 250 olduğu iddia edildi.
Bu haber 3312 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI