Bugun...
Bizi izleyin:"İnsanları Zehirlemek" Bu Kadar Ucuz Mu?

Tarih: 17-06-2019 06:50:00 Güncelleme: 17-06-2019 07:23:00 + -


Termik Santrallerin bacalarından çıkan zahire seyirci kalan devlet, Çan'da muhtarların yaptığı şikayete "50 bin lira ceza kestik" cevabı verdi.Forbes Dergisinin "yaşanılabilir en ideal kent" seçtiği Çanakkale'de, yönetenler ile siyasiler, bu unvanı sahiplenme yarışına girdi. Fakat Çan'da ODAŞ, Biga'da İÇDAŞ ve CENAL termik santrallerinin yaratığı kirlilik karşısında Vilayet, İktidar, bu çevre facialarının yaşandığı beldelerdeki yerel yönetimler suskun. Çanakkale son on yılda yaşadığı çevre sorunları zirve yaparken, devletin görmezlikten gelme politikası, iktidarın halk sağlığını ikinci plana itmesi dikkat çekiyor. Çevre Dernekleri, köy muhtarları ve gönüllü vatandaşların yaptığı müracaatlar karşısında kesilen komik cezalar halk sağlığının Çanakkale'de ne kadar ucuz olduğunun kanıtı oldu. Çan'da bacasından zehir saçan ODAŞ  hakkında yapılan suç duyuruları karşısında devlet ilgili firmaya 50 bin lira gibi komik bir ceza kestiklerini açıklaması ise acizliğini göstergesi oldu.

 

"ODAŞ'a Dur Diyecek Yetkili Yok Mu?"

Çanakkale'yi saran termik santraller, zehir salmaya devam ediyor. Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız, ODAŞ'tan çıkan siyah duman görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşarak; "ODAŞ termik santraline dur diyecek bir yetkili, makam yok mu?" dedi.  Çan’a kurulan ODAŞ Termik Santrali'nin kurulma sürecinde santrale karşı birçok defa şikayet ve suç duyurusunda bulunulmuş, santralin 50 yıllık hurda santral olduğu ve telafisi imkansız zararlara yol açabileceği sebebi ile yürütmenin durdurulması için dava açılmıştı. Geçtiğimiz yıl kömür depolama alanında çıkan yangınla birlikte gaz sıkışması sonucu patlama gerçekleşmiş, 6 işçi yaralanmıştı. Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız, ODAŞ’tan çıkan siyah dumanları sosyal medya hesabında paylaşarak açıklamada bulundu. ODAŞ’ın denetlenmesi için yirmi iki köy muhtarının il Çevre Müdürlüğüne dilekçe verildiğini belirten Yıldız; . “ODAŞ`a sadece elli bin lira para cezası verildiği gelen cevapta ifade edildi. İnsan hayatı ve çevre katliamının cezası bu mu?” dedi. Yetkilileri santralin üretiminin durdurulması için göreve davet eden Yıldız; “ODAŞ, Çan`a kurulmuş bir zehirleme fabrikası gibi çalışıyor” dedi.

“İNSAN HAYATI VE ÇEVRE KATLİAMININ CEZASI BU MU”

Yıldız açıklamasında; “Deneme üretimine geçtiğinden beri bacalarından zehir salan ve doğal bir cennet olan Çan ve çevresini kül ve dumana boğan ODAŞ Termik Santraline dur diyecek bir yetkili, makam yok mu? Termik santralin çevresindeki yirmi iki köy muhtarının konu ile şikayet ve ODAŞ`ın denetlenmesi ile ilgili dilekçeler, Çan Çevre Derneği`nin dilekçesiyle birlikte il Çevre Müdürlüğüne verildi. Konu defalarca İl Çevre Müdürü ile yardımcılarına anlatıldı. ODAŞ`a sadece elli bin lira para cezası verildiği gelen cevapta ifade edildi. İnsan hayatı ve çevre katliamının cezası bu mu? Çanakkale Valiliğini Çan ve çevresini cehenneme çeviren bu termik santralin üretimini durdurması için göreve davet ediyorum. ODAŞ, Çan`a kurulmuş bir zehirleme fabrikası gibi çalışıyor” dedi.  ODAŞ, Çan`a kurulmuş bir zehirleme fabrikası gibi çalıştığını belirten Yıldız; “Hep söylerim bu şehrin sahipleri yok. Bu cennetin ortasından bir cehennem yaratılmasına göz yumduk ya... Bu aymazlığın bedelini öderken bağırmayın” dedi.
Bu haber 9701 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI