www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:İnşaatı Devam Eden Köprüye Her Gün Zam Geliyor!

Tarih: 17-08-2020 02:23:12 Güncelleme: 17-08-2020 02:27:12 + -


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak katıldığı bir televizyon programında “Dolarla işiniz mi var” sorusuyla tepki gösterse de Euro ile çok yakında işimiz olacak. Yapımı devam eden Çanakkale 1915 Köprüsünün geçiş ücreti her geçen gün artmaya devam ediyor. Temeli atıldığı günden bu güne köprü geçiş ücreti her geçen gün artarak; yüzde 87 oranında zamlandı! Köprünün sadece geçiş ücreti değil; maliyeti ve köprünün bağlanacağı otoyolun maliyeti ile otoyol geçiş ücretleri de her gün zamlanıyor!


İnşaatı Devam Eden Köprüye Her Gün Zam Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak katıldığı bir televizyon programında “Dolarla işiniz mi var” sorusuyla tepki gösterse de Euro ile çok yakında işimiz olacak. Yapımı devam eden Çanakkale 1915 Köprüsünün geçiş ücreti her geçen gün artmaya devam ediyor. Temeli atıldığı günden bu güne köprü geçiş ücreti her geçen gün artarak; yüzde 87 oranında zamlandı! Köprünün sadece geçiş ücreti değil; maliyeti ve köprünün bağlanacağı otoyolun maliyeti ile otoyol geçiş ücretleri de her gün zamlanıyor!

 

KÖPRÜ HARİÇ.. OTOYOL MALİYETİ: 3 MİLYAR DOLAR

Çanakkale 1915 Köprüsünün ihalesi 27 Ocak 2017 tarihinde yapıldı. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü dahil) kesimi, yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıktı ve ihaleyi en düşük süreyi veren Daelim (Kore) - Limak - SK (Kore) - Yapı Merkezi OGG konsorsiyumu kazandı.  İhaleyi alan konsorsiyum; köprü ve otoyol yapımı için 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 lira proje bedeli ve 5,5 yıllık yapım süresi dahil toplam 16 yıl 2 ay 12 gün işletme süresi teklifi vererek kazandı.

KÖPRÜ MALİYETİ 3.1 MİLYAR EURO!

Kamuoyu aslında yukarıdaki ihaleyi otoyol+köprü maliyetleri olarak hesaplıyor ama aslında öyle değil. Cumhurbaşkanlığı’nın Strateji ve Bütçe Başkanlığının en son 2018 yılındaki raporunda bu maliyetin sadece otoyol için olduğu açıkça belirtiliyor. KOİ 2018 raporunun 10’ncu sayfasında köprü maliyetinin 3,1 milyar olduğu, 52’nci sayfasında ise “Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi Malkara-Çanakkale kesiminin” maliyetinin ise yaklaşık 3 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

 

Öte yandan ihale sonrasında Devletin köprüyü yapacak olan konsorsiyuma günlük araç geçiş garantisi verdiği rakam bugüne kadar netlik kazanmadı. Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Sabah gazetesinden Atilla Serdar’a yaptığı açıklamada devletin konsorsiyuma günlük 30.000 (Otuz Bin) araç geçiş garantisi verildiği yazarken; Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir Hürryet gazetesinden Vahap Munyar'a ise yaptığı açıklamada 45 000 (Kırk Beş Bin) araç geçiş garantisi aldıklarını açıkladı. Çiğdem toker ise Milliyet gazetesinde yazdığı haberde de 45 000 rakamını yazmıştı.

45 BİN ARAÇ GEÇİŞ GARANTİSİ.. ARAÇ BAŞINA 15 EURO + KDV!

Daelim (Kore) - Limak - SK (Kore) - Yapı Merkezi OGG konsorsiyumunun yapacağı ve 16 yıl 2 ay 12 gün boyunca işleteceği Çanakkale 1915 Köprüsü ve otoyol prjesi için araç geçiş garantisi verildiği de biliniyor. Çanakkale Köprüsü için günlük 45.000 (Kırk Beş Bin) araç geçiş garantisi verildiği bilinirken; otoyoldan kaç araç geçiş garantisi verildiği ise bilinmiyor. Öte yandan dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Ahmet Arslan’ın açıklamasına göre; köprüden her geçecek otomobil için 15 Euro+KDV tahsil edilecek!

İHALE TARİHİNDE 1 EURO: 4,17 LİRAYDI..

Son 3 yılda, özellikle son 2 hafta da ise Türk Lirası tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye başladı. Çanakkale 1915 Köprüsü’nün ihale tarihinde 1 Euro=4,14 TL üzerinden işlem görüyordu. Araç geçiş ücreti 15 Euro + KDV olarak açıklanınca ihale tarihinde bir aracın köprüden geçiş maliyeti 15 Euro x 4,14 = 62.10 TL yapıyordu. Bu rakama yüzde 18 KDV eklendiğinde ise bir aracın köprüden geçiş maliyeti 73.17 liraya tekabül ediyordu.

 

TEMELİ ATILDIĞINDA 1 EURO: 3,88 LİRAYDI..

Çanakkale Deniz Zaferi’nin dönüm yıldönümü 18 Mart 2017 tarihinde Çanakkale 1915 Köprüsünün temeli bizzat dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından atıldı. O günkü Euro Kuru ise ihale tarihine göre düşüş yaşamıştı. 18 Mart 2017 tarihi Cumartesi gününe gelmiş ve Euro haftayı 3,88 TL’den işlem görerek kapamıştı. Köprünün temeli atıldığı gün üzerinden bir aracın köprüyü geçiş maliyeti ise; 58,2 TL idi. Bu rakama KDV eklendiğinde 68.67 TL bir aracın geçiş maliyeti yapıyordu.

 

TEMELİ ATILDIĞI GÜNDEN BU YANA GEÇİŞ ÜCRETİ YÜZDE 87 ARTTI!

1915 Çanakkale Köprüsü dahil Malkara-Çanakkale Kesimi Otoyolu, bağlantı yolları da dahil yaklaşık 101 kilometre otoyol tamamlanmış ve 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü bugün bitmiş olsa köprüden bir otomobilin geçiş maliyeti ne kadar olacaktı?

18 Mart 2017 tarihinde temeli atıldığında 3,88 TL olan 1 Euro, 14 Ağustos 2020 tarihi itibariyle 8,70 TL’den işlem görüyor. 14 Ağustos 2020 tarihinde köprü bitmiş olsa; otomobil ile geçmek isteyen vatandaş 15 Euro x 8,70 = 130,50 TL maliyet ile karşı karşıya kalacaktı. Ayrıca bu rakama yüzde 18 KDV eklendiğinde 153,99 TL ücret ödeyerek köprüden geçebilecekti. Köprünün temelinin atıldığı günden bugüne kadar geçen süreçte Türk Lirası Euro karşısında yüzde 87 değer kaybetti! Dolayısıyla köprü henüz bitmeden; temeli atıldığı günden bugüne bir aracın köprüden geçiş ücreti yüzde 87artmış oldu!

 KÖPRÜNÜN YAPIMI SON SÜRAT DEVAM EDİYOR

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çanakkale Köprüsünde çalışmaların büyük bir hızla sürdüğünü, aynı zamanda otoyol kısımlarının da yüzde 62,5 gerçekleşme sağlandığını açıkladı. Çanakkale Köprüsünü 18 Mart 2022 yılında açılacağını belirten Bakan Karaismailoğlu; "Proje tamamlandığında ulusal ve uluslararası turizme de büyük katkılar sağlayacak. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu'nun, İstanbul İzmir Otoyolu'na bağlanması ile İzmir, Aydın, Antalya gibi turizm merkezlerinin Avrupa ülkeleri ile arasındaki mesafe kısalacak. Avrupa ülkeleri, Balkanlar, özellikle Yunanistan ve Bulgaristan ile ticari ilişkilerin yanı sıra kültürel etkileşim de artacak" dedi.

 

“OTOYOLDA YÜZDE 62,5 GERÇEKLEŞME SAĞLANDI”

Projede toplam 5 bin 597 kişilik personelin çalıştığının bilgisini veren Bakan Karaismailoğlu, projenin vatandaşa iş, AŞ olduğunu; sağladığı, sağlayacağı istihdam olanağı ve çeşitli sektörlere katacağı canlılık ile ülke ekonomisine çok önemli katkılar sunacağının altını çizdi. Karaismailoğlu, "Tüm bu görkemi ile dünyanın gözünü diktiği köprü inşaatını yaparken, tarihe tanıklık ettiğimizin farkında ve sorumluluğundayız. İnanıyorum ki 2023 yılında açılması planlanan bu köprüyü kesintisiz sürdürdüğümüz çalışma tempomuz ile 18 Mart 2022 tarihinde milletimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz" dedi.
Bu haber 9962 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI