Bugun...
Bizi izleyin:İmkan Verilseydi İlk 50’de ÇOMÜ’yü Temsil Edebilirdi..

Tarih: 01-03-2021 10:33:02 Güncelleme: 02-03-2021 05:58:02 + -


“Türkiye’nin En Çok Atıf Alan ve H İndex’i en yüksek 6 Bin Akademisyen”i listesi yayınlandı. Listede ilk yüzde maalesef ÇOMÜ’den hiçbir akademisyen yok. İlk 100’e girmeye en yakın aday ise ÇOMÜ’den geçtiğimiz yıllarda laboratuar dahi tahsis edilmeyen, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin peşinden koştuğu bir bilim adamı var. Nano Teknoloji, Kimya, Biyomedikal gibi bilim dallarında birçok patent ve buluşu olan ÇOMÜ Öğretim üyesi Prof.Dr. Nurettin Şahiner listede 117.sırada yer aldı!


İmkan Verilseydi İlk 50’de ÇOMÜ’yü Temsil Edebilirdi..

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Alper’in Researchgate.com sitesinde yayınladığı “Türkiye’de en çok atıf alan ve H index’i en yüksek 6.000 akademisyen, Versiyon 2” başlıklı çalışmada Türk üniversitelerinde görev yapan yerli ve yabancı akademisyenler içinde Google Scholar profillerine göre en çok atıf alan ve H index’ine sahip ilk 6000 akademisyeni açıkladı.

 

İLK 10'DA 3 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİLİ..!

Açıklamaya göre ilk 6.000 araştırmacı içinde atıf sayısı ve H indeksi en yüksek akademisyen Boğaziçi Üniversitesinden Veysel Erkcan Özcan olduğu belirlendi. Gerek en yüksek H indeksine göre, gerek en yüksek atıf sayılarında göre ilk 10’a giren akademisyenlerden 3’ü bugünlerde yapılan siyasi atamalar nedeniyle eylemler düzenlenen Boğaziçi Üniversitesinden olduğu tespit edildi.

 

İLK SIRALARDA BOĞAZİÇİ, HACETTEPE, ODTÜ, İTÜ YER ALIYOR..

İlk 6.000 araştırmacı sıralamasında hem öğrencilerine hem de akademisyenlerine özgür çalışma imkanı sağlayan genelde Boğaziçi, Hacettepe, ODTÜ, İTÜ gibi gelişmişliğini kanıtlamış üniversitelerin ilk sıralarda yer aldığı ve sıralamaya giren akademisyen sayısının diğer üniversitelere göre daha fazla olduğu gözlendi.

 

İLK 100’DE ÇOMÜ’DEN KİMSE YOK.. 45 AKADEMİSYEN LİSTEDE..

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden (ÇOMÜ) ilk 100 içerinde yer alan herhangi bir akademisyene rastlanmadı. ÇOMÜ’den ilk sırada 8 Bin 203 atıf, 50 H indeksi ile H indeksi sıralamasında 117. sırada Fen Fakültesi Kimya bölümünden Prof.Dr. Nurettin Şahiner yer alıyor. Atıf sayısına göre sıralamada ise ÇOMÜ’den Nurettin Şahiner 181. sırada yer aldı. ÇOMÜ’den Nurettin Şahiner’i, H indeksi puanı 31 ile 679. sırada ve atıf sayısı sıralamasında 4 bin 156 atıfla 649 sırada başka bir akademisyen takip ediyor.   ÇOMÜ’den ilk 6000 sıralamasına giren toplam 45 akademisyen listede yer aldı.

ÇANAKKALE’DE ASKERLİK.. BABA VASİYETİ.. ÇOMÜ’YE GELİŞİ..

Prof. Dr. Nurettin Şahiner Hacettepe Üniversitesinde aldığı eğitimin ardından Amerika’ya giden ve orada Nano Teknoloji, Kimya, Kimya/Malzeme Mühendisliği ve Biyomedikal gibi bilim dallarında yaptığı buluşlar ve aldığı patentler ile önemli buluşlara imza atan bir bilim adamı. Büyük umutlarla geri döndüğü Türkiye’de çalışmak için ÇOMÜ’yü seçmiş bir Çanakkale sevdalısı..

 

2000 yılında 29 gün boyunca Çanakkale’de bedelli olarak askerlik hizmetini yaparken Çanakkale’ye adeta tutuluyor. Şehrin sakinliği, temiz havası, doğasından etkilenen Prof.Dr. Şahiner 2007 yılında Babasının son arzusunu yerine getirmek için Türkiye’ye kesin dönüş yapmaya karar veriyor. Dönemin ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Aydın’ın yoğun çabaları ile ÇOMÜ’ye gelen Prof.Dr. Nurettin Şahiner sadece birkaç gün Prof.Dr. Ramazan Aydın ile çalışabiliyor. Yarım kalan çalışmalarını tamamlamak için ABD’ye geri dönüyor.

ÇOMÜ’NÜN ÜST SIRALARDA YER ALMASINDA ÇALIŞMALARININ BÜYÜK PAYI VAR

12 yıldır ÇOMÜ’nün kadrosunda bulunan Prof.Dr. Nurettin Şahiner, ÇOMÜ’de en çok atıf yapılan yayınların altında imzası olan bilim adamı. University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuarı 2018-2019 sıralamasında ÇOMÜ 46.sırada yer alıyor. sadece 2018 yılında Prof.Dr. Nurettin Şahiner’in makalelerine yapılan atıf sayısı 997, 2019 yılında ise yapılan atıf sayısı ise 930’da.. Prof.Şahiner’in makalelinden yapılan alıntılarda ÇOMÜ’nün ilk 50 içerisinde yer almasında ne kadar katkısı olduğu da görülüyor.

 

YILLARCA LABORATUAR VE YETİŞTİRMESİ İÇİN ASİSTAN VERMEDİLER!

2011-2015 yılları arasında FETÖ/PDY üyelerinin en çok yuvalandığı üniversite haline gelen ÇOMÜ, o yıllarda akademisyen ve öğrencilere yapılan baskı, mobbing, sürgünlerle anılıyordu. FETÖ’cülerin yaptığı zulümlerden büyük umutlarla ÇOMÜ kadrosuna katılan Prof.Dr. Nurettin Şahiner de nasibini aldı.

 

ÇOMÜ Merkez Laboratuarın kurulmasının yanı sıra Teknopark’ın kurulmasında, merkez ve bölümün kurulmasında da Prof.Dr. Nurettin Şahiner’in büyük emekleri ve mücadelesi vardı. Yıllarca laboratuar ve yetiştirilmek üzere asistan talebinde bulunan Prof.Dr.Nurettin Şahiner’e maalesef istedikleri verilmedi.

KAZANDIĞI ÖDÜLLER VE BANKA KREDİSİ İLE KORİDORA LABORATUAR KURDU!

FETÖ/PDY üyesi Sedat Laçiner ve FETÖ’cü akademisyenler nedeniyle istekleri karşılanmayan Nurettin Şahiner pes etmedi. Kazandığı ödüllerin parası, çalışmalardan elde ettiği gelirlerin yanı sıra bankalardan çektiği kredilerle ÇOMÜ koridorlarına kendi imkanları ile laboratuar kurdu. O koridorda kurduğu laboratuar ile de bilimsel çalışmalarına devam etti.

 

YÜCEL ACER SÖZÜNÜ TUTMADI!

ÇOMU’de paralel yapılanmanın rektörü Sedat Laçiner döneminde ayrımcılığa uğramış, araştırma görevlisi verilmemiş ve bilim insanı yetiştirmesine izin verilmeyen Prof.Dr. Nurettin Şahiner’e ayrımcılık, Prof.Dr Yücel Acer döneminde de devam etti. Rektör olarak ÇOMÜ’ye atanan Prof.Dr. Yücel Acer, adaylık sürecinde birçok açıklamada bulunmuş, projeler vaat etmişti. ÇOMÜ’de adaleti sağlayacağını, mağduriyetleri gidereceği sözlerini vermişti. ÇOMÜ’de akademik başarıyı üst sıralara taşımayı, öğretim görevlileri için yeni laboratuar alanları yaratma, bilimsel çalışmaları teşvik etme gibi birçok sözler vermesine rağmen ayrımcılık Prof.Dr. Nurettin Şahiner’e uygulanmaya devam etti.

 

AMERİKA’DA ÇALIŞMALARINA SÜRDÜRÜYOR!

Prof.Dr. Nurettin Şahiner bugünlerde Amerika’da Güney Florida Üniversitesi’nde çalışmalarına devam ediyor. Yılın 7-8 ayını Amerika’daki çalışmalarına ayıran kalan aylarında da Türkiye’deki çalışmalarına vakit harcayan Prof.Dr Nurettin Şahiner’e özgür çalışma ortamı, yetiştirilecek asistan tahsis edilmesi halinde ÇOMÜ bilimsel üretkenlik açısından hak ettiği üst sıralara çıkabilir, Türkiye ve dünyaya yeni bilim adamları kazandırabilir. Hem de geleceğin bilim dalları olan Kimya, Fiziksel Kimya, Biyo-malzeme, Polimer Bilimi ve Teknolojisi, Malzeme ve Kimya Mühendisliği, Biyomühendislik, ve Nano-Teknoloji ve Tıp gibi alanlarda..
Bu haber 2499 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI