Bugun...
Bizi izleyin:Hangi Tutanak Gerçek..?

Tarih: 17-09-2020 01:34:51 Güncelleme: 17-09-2020 02:12:51 + -


Cengiz Holding’in Halilağa Bakır ve Altın Madeni projesi için dün gerçeklen Halkın Katılım Toplantısı, halkın yoğun tepkisi nedeniyle gerçekleştirilememiş ve iptal edilmişti. Toplantı sonucunu zafer olarak kutlanmış; çevreciler “Halkın tepkisi nedeniyle iptal” edilmiştir ifadeleri yer alan tutanağa imza atarken; İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün de başka bir tutanak tuttuğu ortaya çıktı.


Hangi Tutanak Gerçek..?

Cengiz Holdinge ait Halilağa Bakır ve Altın Madeni projesinin halkın katılım toplantısına Jandarma müdahalesi, halkın itirazları ve tepkiler damga vurmuştu. Halkın ve çevrecilerin istemediği proje için halka yapılması gereken bilgilendirme yoğun tepkiler gelince Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenmişti. Toplantının gerçekleştirilmemiş olması sevinçle karşılanırken; bu durum tutanakla da kayıt altına alındı!

 

ÇEVRECİLERİN TUTTUĞU TUTANAK!

“Halkın yoğun tepkisi” nedeniyle iptal edilen toplantı sonrasında yetkililer, halk ve çevreciler ortak bir tutanak tutarak imza altına aldılar. Toplantı tutanağında ise; “15 Eylül 2020 saat 11,00’da yapılması planlanan Halilağa Bakır Madeni Projesi ÇED toplantısı, Çanakkale İli Bayramiç ilçesinde bulunan Hacıbekirler köyünde halkın yoğun itirazı nedeniyle; halkın bilgilendirme ve ÇED toplantısı YAPILMAMIŞ, HİÇBİR BİLGİLENDİME OLMAMIŞ, TOPLANTI GERÇEKLEŞMEMİŞTİR” ifadeleri yer alıyor. Toplantı tutanağına imza atanlar arasında ise; CHP Genel Başkan yardımcıları, Milletvekilleri, Çevre Örgütlerinin temsilcileri, köy muhtarları ve Baro temsilcilerinin imzaları yer alırken; hiçbir yetkilinin imzası bulunmuyor!

 

YETKİLİLERİN TUTTUĞU TUTANAK!

Her ne kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri “Yoğun itirazlar nedeniyle toplantıyı iptal” ettikleri anonsu yapmış olsalar da tuttukları tutanakta farklı ifadeler yer aldı. Yetkililerin tuttuğu tutanakta belirtilen gün ve saatte Hacıbekirler köyünde Halkın bilgilendirme ve ÇED Toplantısının başladığı belirtilerek; “Firma yetkililerince hazırlanan sunum katılımcılar tarafından yaptırılmamıştır ancak FİRMA YETKİLİLERİNCE HAZIRLANAN METİN KATILIMCILARA OKUNMUŞTUR. Hazırlanan metin değerlendirilmek üzere İl Müdürlüğü yetkililerine verilmiştir. Açıklama yapıldıktan sonra sunum yaptırılmamış olup; yoğun protestolar başlamıştır. Başvuru dosyasını hazırlayan FİRMA TARAFINDAN SUNUM YAPILMAYA BAŞLANMIŞ, ANCAK YOĞUN PROTESTOLAR NEDENİYLE TOPLANTI SONLANDIRILMIŞTIR” ifadeleri yer alıyor.

 

HANGİ TUTANAK GEÇERLİ SAYILACAK?

Cengiz Holdingin Halilağa Bakır ve Altın Madeni projesi için düzenlenen iki farklı tutanak olması sonrasında son durum ise; hem Çevreciler ve halk mutlu, hem de Cengiz Holding. Çünkü tutanağın birinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin hazırlayıp altına imza attığı, diğerinde ise Milletvekili ve çevre örgütlerinin hazırlayıp imza altına aldığı tutanak var.

 

Üstelik Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğünce tutulan tutanakta, firma yetkililerinin yoğun protestolar nedeniyle hazırladıkları sunumu yapamadıkları, ancak hazırlanan metnin katılımcılara okunduğu ifadelerinin yer alıyor olması dikkat çekiyor!
Bu haber 4407 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI