Bugun...
Bizi izleyin:"Halkın Sağlığı; Altından ve Madenden Daha Değerlidir"

Tarih: 14-09-2020 02:47:06 Güncelleme: 14-09-2020 02:58:06 + -


Mehmet Cengiz'in Kazdağları'nın Halilağa Köyü yakınlarında Bakır ve Altın madenini satın alarak işletmeye çalışması tepki çekmeye devam ediyor. Yarın yapılacak olan ÇED toplantısının Corona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmesini isteyen çevrecilere Valilikten henüz yanıt gelmedi!Hükümete yakın iş adamlarından Mehmet Cengiz'in satın aldığı ve işletmeye açmak istediği Halilağa Bakır Madeni Projesi ile ilgili olarak 15 Eylül 2020 Salı(yarın) günü Hacıbekirler Köyü’nde saat 11.00’de “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak. ÇED Toplantısına günlerdir hazırlanan Çevre Örgütleri, Çanakkale Valiliğine başvuruda bulunarak toplantının ertelenmesini talep etmişlerdi. Bugüne kadar Corona Virüs salgını nedeniyle çeşitli defalar basın toplantısı, eylem, miting ve gösterileri yasaklayan Çanakkale Valiliğine, ÇED toplantısı ertelensin başvurusu yapan çevre örgütlerine henüz yanıt verilmedi. Valiliğin ÇED toplantısını ertelemesini isteyen fakat henüz erteleme kararı çıkmayan talep üzerine Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği basın açıklaması yayınladı.

 

"SALGIN TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR VE ARTIŞ VAR"

Dernekten yapılan yazılı açıklamada; "Halilağa Bakır Madeni Projesi ile ilgili olarak 15 Eylül 2020 Salı günü Hacıbekirler Köyü’nde saat 11.00’de “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacaktır. Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak Covid-19 pandemisi nedeniyle toplantının ertelenmesini istedik. Ancak bugüne kadar Derneğimize her hangi bir yanıt verilmemiş ve toplantı iptal edilmemiştir. Çanakkale Tabip Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın da toplantının yapılmamasını talep ettiği bilinmektedir. Sağlık Bakanlığının açıklamalarından da bildiğimiz gibi Covid-19 pandemisi bütün hızıyla devam etmekte, her gün binin üzerinde vatandaş korona virüse yakalanmaktadır, Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısı da yeniden yükselişe geçmiştir" denildi.

 

"HER TÜRLÜ ETKİNLİK YASAKLANIRKEN.."

Son haftalarda artış gösteren salgın nedeniyle her türlü düğün, toplantı gibi faaliyetlerin yasaklandığına dikkat çekilen açıklamada; "Pandemi nedeniyle düğün vb. her türlü etkinlik yasaklanırken ve Kirazlı’daki yaşam savunucularına pandemi önleme gerekçesi ile 500 bin TL üzerinde cezalar kesilmekte iken ve pandeminin giderek yeniden yaygınlaştığı bu koşullarda “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenmesi halkın sağlığı ve açıdından ciddi risk oluşturacaktır. Bölge için zaten çok zararlı olacağı ve ekolojik yıkım getirme  bilinen bu proje nedeniyle daha ÇED toplantısı  aşamasında halkın can güvenliğini tehdit etmesini istemiyoruz. Bu toplantıya proje etki altında kalan diğer köylerden de katılımın olması ve kalabalık olması bekleniyor" denildi.

 

"VATANDAŞIN SAĞLIĞI VE CAN GÜVENLİĞİ HER TÜRLÜ MADEN PROJESİNDEN.."

Valilik ve İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından ÇED toplantısının iptal edilmesini istediklerini bir kez daha açıklayan dernek; "Hem Hacıbekirler Köylüleri’nin hem de toplantıya katılan diğer vatandaşların sağlığı ve can güvenliği her türlü maden projesinden daha önemlidir. Halkın sağlığı düşünülerek, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından söz konusu toplantının acilen iptal edilmesini ve ÇED sürecini durdurulmasını talep ediyoruz.
Aksi takdirde söz konusu toplantı nedeniyle Koronaya yakalanacak vatandaşların hastalanması ve yaşamını yitirmesinden sorumlu olacaklardır. Halkın sağlığı altından da madenden de daha önemlidir" ifadelerine yer verdi.
Bu haber 1913 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI