Bugun...
Bizi izleyin:Güney Marmara’nın Sualtı Potansiyeli Değerlendirildi

Tarih: 14-10-2019 11:45:55 + -


Güney Marmara Bölgesinin sualtı potansiyelinin değerlendirildiği, kısa ve uzun dönem hedeflerinin belirlenmesine yönelik çalışmaların yapıldığı “Güney Marmara Sualtı Çalıştayı” Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) işbirliği ile Ayvalık’ta Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi.


Güney Marmara’nın Sualtı Potansiyeli Değerlendirildi

Güney Marmara Bölgesinin sualtı potansiyelinin değerlendirildiği, kısa ve uzun dönem hedeflerinin belirlenmesine yönelik çalışmaların yapıldığı “Güney Marmara Sualtı Çalıştayı” Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) işbirliği ile Ayvalık’ta Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi.

 

Sualtı konusunda paydaş olan kurum ve kuruluşları yetkilileri, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi akademisyenleri, dalış okullarının yöneticileri, sualtı fotoğrafçıları ve eğitmen dalgıçların katılım sağladığı çalıştayda Bölgenin sualtı potansiyelinin Balıkesir ve Çanakkale için çevresel ve ekonomik etkileri değerlendirilirken sualtı zenginliklerimizin sürdürülebilirliği konuları masaya yatırıldı.

 

Çalıştay açılışında konuşan GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç ve ev sahibi ilçe Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin katılımcıları selamlayıp, çalıştayın verimli geçmesi temennisiyle başarılar dilediler.

BÖLGENİN SUALTI POTANSİYELİ KONUSUNDA SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çalıştayın Prof. Dr. Adnan Ayaz moderatörlüğündeki ilk oturumunda, Prof. Dr. Mustafa Sarı “Bandırma’dan Dikili’ye Güney Marmara’ya Sualtından Bakış” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Doç. Dr. Barış Özalp‘ın “Sualtından Çanakkale Boğazı” ve Doç. Dr. Dilek Türker’in “Ayvalık Adaları ve Çevresi Kırmızı Mercanlar“ konulu sunumları takip edildi. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’ndan Muhammed Parlak ve Dr. Yusuf Kartal kurumun çalışmaları ve “H.M.S. Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması Projesi” hakkında sunum yaptı. Hakan Aslan’ın hazırladığı Mavi Tutku konulu gösterimin ardından Ateş Evirgen “Mavi Işığın Peşinde” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Öğleden sonraki oturumda ise katılımcılar Prof. Dr. Mustafa Sarı moderatörlüğünde GZFT çalışması gerçekleştirerek, hedeflerin belirlenmesine yönelik grup çalışması yaptılar.

 

Çalıştayın ikinci günü görevli davetli akademisyenlerin ve sualtı fotoğrafçılarının katılımıyla Ayvalık ve çevresinde yer alan dalış noktalarında bilimsel amaçlı dalış gerçekleştirildi. Dalış rekortmeni sporcu Cem Esmeray ve beraberindekiler suyun derinliklerinde “Merakını derinleştir. Balıkesir ve Çanakkale’de Sualtını Keşfet” yazılı pankart açtılar. Organizasyon katılımcıların çalıştayın çıktılarının bölgemiz için hayırlı olmasına yönelik temennileri ile sona erdi.
Bu haber 2106 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI