Bugun...
Bizi izleyin:Güneş Pehlivan Avrupa Konseyinde Türkiye'yi Temsil Edecek

Tarih: 12-07-2019 06:52:23 Güncelleme: 12-07-2019 07:01:23 + -


Çanakkale İl Genel Meclis üyesi CHP'li Av.Güneş Pehlivan, CHP Genel Sekreteri Muharrem Erkek'in önerisiyle Avrupa Konseyi'nde Türkiye ve CHP'yi temsil edecek.


Güneş Pehlivan Avrupa Konseyinde Türkiye'yi Temsil Edecek

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclisinde 4 yıl süreyle görev alacak CHP heyeti belirlendi. 1957 yılından bu yana faaliyet gösteren meclise Türkiye, 18 üye ve 2 sekretarya olmak üzere 20 kişi tarafından temsil ediliyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının talebi doğrultusundan CHP adına Türkiye'yi Bölgeler meclisinde temsil edilecek isim belirlendi.

 

CHP Genel Sekreteri ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek bakanlık olarak istenen isimleri belirledi. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclisinde 4 yıl süreyle CHP'yi ve Türkiye'yi temsil edecek isimler arasında ise Çanakkale'den bir isimde yer aldı.

 

CHP Çanakkale İl Genel Meclis üyesi Av.Güneş Pehlivan, Genel Sekreter Muharrem Erkek'in önerisi ile asil listede ikinci sırada AB Bölgeler Meclisinde görevlendirildi. Muharrem Erkek tarafından hazırlanan listede asil birinci üye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yer alırken; ikinci asil üye ise Av.Güneş Pehlivan oldu.

 

AVRUPA KONSEYİ YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER KONGRESİ

Kongre’nin rolü, üye ülkelerde yerel ve bölgesel demokrasiyi ve bu yönetimlerin özerkliğini güçlendirmek, yerel ve bölgesel yönetişimi iyileştirmek ve Avrupa'daki bölgelerarası ve sınır bölgeleri arasındaki işbirliğini geliştirmektir. Kongre, 1985 yılında yerel yönetimler için bugün en önemli referans metni sayılan Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı kabul eden kuruluştur. Şart yerel yönetimin temel prensiplerini ortaya koyan ve Şartı onaylayan bütün Avrupa ülkelerinde uygulanan bağlayıcı bir yasal dokümandır. Türkiye Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı bazı çekincelerle kabul ederek 1/4/1993’den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe koymuştur.

 

KONGRE NE YAPAR?

- Kongre, Avrupa çapında 100.000’in üzerinde yerel ve bölgesel yönetimlerin seçilmiş temsilcilerinin, sorunlarını tartıştıkları, deneyimlerini paylaştıkları ve görüşlerini hükümetlere ifade edebilecekleri bir forum ortamı sağlamaktadır

- Yerel ve bölgesel yönetimleri temsil ederek ulusal ve uluslararası organizasyonlarla yakın işbirliği yapmaktadır.

- İşleyen bir demokrasi için temel teşkil eden halka ulaşabilmek için açık oturumlar ve konferanslar düzenlemektedir.

- Bütün konsey üyesi ülkelerde yerel ve bölgesel demokrasinin durumu hakkında ülke raporları hazırlamakta ve özellikle, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ilkelerinin nasıl uygulandığını izlemektedir.

- Avrupa Konseyi üye 47 ülkede gerçekleştirilen yerel ve bölgesel seçimlere zaman zaman gözlemci göndermekte ve raporlar hazırlamaktadır.

- Kongre, yerel ve bölgesel yönetimlerle ilgili politikaların çerçevesini belirleyen sözleşmeler hazırlamakta ve bunların uygulanmasını sağlamaktadır.

 

KONGRE NASIL ÇALIŞIR?

 

Bir belediye ya da bölgede seçilmiş, 318 asıl ve 318 yedek üyeden oluşan Kongre, Yerel Yönetimler Meclisi (Local Chamber) ve Bölgesel Yönetimler Meclisi (Regional Chamber) olmak üzere iki meclisten oluşmaktadır. Her iki meclis üyelerinin süreleri 4 yıldır.

 

Kongre, bünyesinde bulunan üç komite ( İzleme- Yönetişim ve Güncel Konular Komitesi) tarafından hazırlanan raporlar aracılığıyla üye ülkelere tavsiyelerde bulunmaktadır. Avrupa konseyi Bakanlar Komitesi ve Parlamenter Meclisi de Kongreye yerel ve bölgesel politikanın tüm yönleri ile ilgili olarak danışmaktadır.
Bu haber 6224 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI