Bugun...
Bizi izleyin:Gökhan; “İskeleyi Halka Soralım..”

Tarih: 08-08-2018 06:16:56 Güncelleme: 07-09-2018 07:25:56 + -


Şehir merkezinde tatilcilerden kaynaklı trafik yoğunluğunu eleştiren AK Partili Bülent Turan’ın “İskele meydanı otopark olsun” çağrısına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan ironili yanıt geldi. Gökhan Turan’a cevap olarak; “GESTAŞ üzerine düşeni yapmasın.. Yıllarca söyledik İskele Karacaören altına taşınsın diye. İskele şehir dışına alınmasın sonrada İskele Meydanı Otopark olsun öyle mi? Halkın meydanını, etkinlik alanını otopark olarak kullanmayı düşünmek Sayın Turan’a çok yakışmış. Halka soralım


Gökhan; “İskeleyi Halka Soralım..”

Şehir merkezinde tatilcilerden kaynaklı trafik yoğunluğunu eleştiren AK Partili Bülent Turan’ın “İskele meydanı otopark olsun” çağrısına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan ironili yanı t geldi. Gökhan Turan’a cevap olarak; “GESTAŞ, iskele içine araçları almasın, yoğunlukta Kepez limanını kullanmasın, Yıllarca söyledik İskele Karacaören altına taşınsın diye. İskele şehir dışına alınmasın sonrada İskele Meydanı Otopark olsun öyle mi? Hay hay olsun, bunu da yaparız. Halkın meydanını, etkinlik alanını otopark olarak kullanmayı düşünmek Sayın Turan’a çok yakışmış. Çanakkale halkına soralım bakalım ne diyecekler” dedi.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın hafta içerisinde bir gazetede yayınlanan görüşlerinde şehir içi trafik sorunu için “İskele Meydanı Otopark olsun” önerisinde bulunmuştu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise Turan’ın bu önerisine ironi yaparak şöyle cevap verdi; “İskele Meydanı için Sayın Turan otopark olsun demiş. Yani Manolya Ağacının olduğu, Kelebeğin olduğu o alan GESTAŞ’tan caddeden araçlar geçsin diye otopark olsun mu? Soru bu. Kamuoyu burası için ‘Sen burayı otopark yap, GESTAŞ’a binip karşıya geçecek araçların depolama alanı olsun, biz kenarından köşesinden geçer, ötesinden dolanır geçeriz’ derlerse hemen yaparız. Ama GESTAŞ iskelesinin içini hiç açmasın, gelip geçecek araçları gişelerde bekletsin. Yoğunlukta GESTAŞ Kepez limanını kullanmasın, yıllarca söylediğimiz Karacaören altına iskeleyi taşımasınlar ama İskele Meydanı araçlar için otopark yapılsın öyle mi? Hayhay bunu da yerine getiririz. Ben bu konuda Çanakkale halkının ne diyeceğini merak ediyorum. Çünkü sonuç itibariyle halkın gezinti, etkinlik alanının otopark olarak kullanılmasını düşünmek Bülent Turan’a çok yakışmış açıkçası.”

 

“BÜLENT TURAN ÇANAKKALE’Yİ VE ÇANAKKALE HALKINI TANIMIYOR”

 

GESTAŞ’ın araç yoğunluğunu azaltmak için Belediye olarak birçok öneri ve proje de bulunmalarına rağmen GESTAŞ’ın hiçbir öneriye yanıt vermediğini ifade eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; AK Partili Bülent Turan’ın getirdiği “İskele Meydanı Otopark olsun” önerisine de tepki gösterdi. Bülent Turan’ı Çanakkale’yi ve halkının düşüncelerine yaşam tarzını bilmemek ile eleştiren Ülgür Gökhan; “Kendisi Çanakkale’yi ve Çanakkalelileri bilmediği için, halkın duyarlılıklarını bilmediği için böyle konuşuyor. İki tane geçiş gişesi var orada. Orada üçüncü bir geçiş gişesi yapılsın diye GESTAŞ’a ben öneride bulundum. Yanına bir tane daha olsun, gerekirse İskele Meydanındaki kaldırım bölümünü kaldırırız dedik ama hiç cevap vermediler. GESTAŞ Kepez’den sefer yapsın dedik onu da duymazdan geldiler. Araçlara sıradayken biletler satılsın kimse bekletilmesin önerisinde bulundum. Hiç birisi dikkate alınmadı. E o zaman en güzeli demek ki İskele Meydanı bomboş meydan, orasını otopark yapalım diyorlar. Peki, İskele Meydanı otopark yapılsın da orası dolunca, Demircioğlu yine tıkanınca ne olacak? Ben varım ama kamuoyu evet diyorsa yapalım. Basın da bu konuda görüşleri okuyayım bakalım kim ne diyor. Kendi kendilerine bir öneri atıyorlar ama ne kenti tanıyorlar ne de kentlileri” dedi.

 

GESTAŞ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASIN.. İSKELE MEYDANI BOMBOŞ, OTOPARK OLSUN ÖYLEMİ?

 

GESTAŞ iskelesinin şehir içinde olması nedeniyle merkezde belli dönemlerde trafik yoğunluğu yaşanmasının normal olduğunu belirten Ülgür Gökhan, GESTAŞ yetkilerine yaptığı ama cevap alamadığı önerileri şöyle sıraladı; “Şehir içinde yaşanan trafik konusuna gelirsek; orada bir iskele var, arabalı feribotlar çalışıyor. İnsanlar araçlarıyla geliyorlar GESTAŞ gişelerinde tıkanıyorlar. Neden? Araçları iskeleden içeriye almıyorlar bazen, caddeler tıkanıyor. Bazen gişelerde zaman kaybediyorlar ondan kaynaklanıyor. İskele Meydanında daha doğrusu Demircoğlu Caddesindeki o hattı belli dönemlerde trafik yoğunluğu yaşanması belli dönemlerde feribot kuyruğu olması normal. Çünkü kentli için İnönü Caddesi alternatifi var. Gidiş noktasında ise; Aygaz ve İnönü caddesi kavşağının kapatılmaması gerekiyor. Yan aksların açık olması gerekiyor. Asıl yapılması gereken GESTAŞ iskelelerinde vatandaşı bekletmeden araçların içeriye alınması gerekiyor. İlave gişe önerimiz var bunu hayata geçirebilirlerse biz meydandan bir şeritlik yol izni veririz. Gemilere baktığımızda; gemiler hızlı çalışıyorlar. Ama GESTAŞ gişeleri araçları içeri almadığı için o yoğunlukta Demircioğlu Caddesi tıkanıyor. Bunlar olacak, bunun çözümü yıllarca konuşuldu.”

“YOĞUNLUK OLDUĞUNDA KEPEZ LİMANINI KULLANIN DİYORUZ, CEVAP VEREN YOK!”

 

Hiçbir öneri yerine getirilemese de belli dönemlerde artan trafiği rahatlatmak için Kepez Limanının en azından devreye sokulması gerektiğini belirten Ülgür Gökhan; “İskeleyi yıllarca kaldırma mücadelesi verdik. Bunu buradan kaldıralım Karacaören’e taşıyalım dedik. Kaç vali geldi geçti, 2005 yılında Çanakkale’de görev yapan Orhan Kırlı valimiz zamanından bu yana bu konuyu konuştuk. Yeri bile tespit edildi, köy ve hazine arazisi vardı orada, hatta yol güzergâhı bile kararlaştırıldı. Sadece orada var olan Akbaş İskelesi genişletilecekti. En azından bu yoğunluğu yaşamamış olacaktık. Halen de uyarılarda bulunuyoruz; yoğunluk olduğu zaman Kepez İskelesini kullanın diye. Kepez kısmen bile kullanılsa yoğunluk yaşandığı anlarda şehir içi trafiğini rahatlar.

 

“YAT LİMANI DA KARACAÖREN ALTINDA OLSUN DEMİŞTİK OLMADI”

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bir dönem Çanakkale’nin gündemini yoğun olarak işgal eden Yat Limanı projesinin de geçmişte iskele ile birlikte Karacaören mevkiinde yapılmasını önerdiklerini belirterek; “Yat Limanı projesi vardı, biz bunun içinde Karacaören mevkiinin uygun olabileceğini belirttik. Onlar Barbaros Mahallesinde yapılmasını isterken. Hem iskele yapalım ki orası bir körfez ve geniş bir alan; hem de yat limanı yapalım dedik. Hatta Denizcilik Okulu oraya yapalım önerisini de sunduk. Bunların Çanakkale’ye çok büyük katkısı olabileceğini de söyledik. Bu projeleri engelleyen de kimse olmadı. Ama yapanda olmadı. 2005 yılından beri bu konu gündemde. Her vali değiştiğinde bu konu gündeme geliyor ama bir yerde tıkanıyor! En son Ahmet Çınar vali döneminde konu gündeme geldi ama bir adım atılmadı. Buraya biz bu iskeleyi taşıyıp, yat limanı ve okul yapabilseydik bugün çok rahat etmiş olacaktık” dedi.

“KÖPRÜ BİTSE DE, BU YOĞUNLUK YAŞANACAKTIR!”

 

2023 yılında hizmete açılması planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü hizmete girse bile Çanakkale kent merkezindeki iskele nedeniyle trafik sorununun yaşanacağını iddia eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Hepimiz biliyoruz ki; bu köprü yapılsa bile bu sorun devam edecek. Biliyorsunuz köprüden geçiş ücreti döviz kuru üzerinden belirlenecek. Vatandaş köprü üzerinden kaç lira verip de geçer onu bilemiyorum. Sonuçta bu trafik şehir merkezinde daha çok uzun yıllar yaşanacaktır. Çünkü hem köprü geçiş ücreti fahiş fiyat olabilir, hem de buradan karşıya geçişler devam edecektir. Köprü olunca herkes köprüyü kullanacak diye bir şey yok. Eceabat’a Şehitliklere gidecek olan insanın Lâpseki’ye gidip Gelibolu’ya geçip oradan buraya döneceği düşünülmesin.  Buradan yine araçlar geçmeye devam edecek, bu iskeleden biz her zaman faydalanmaya devam edeceğiz. Valiler dediğim gibi bu projeyi benimsemesine rağmen bu konuda bir adım atılamadı. Nerede tıkandı, neden tıkandı bilemiyorum” dedi.
Bu haber 25020 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI