Bugun...
Bizi izleyin:Gökçeada Sahillerini İşgal Eden Bulgarlar Herkese Kan Kusturuyor!

Tarih: 09-08-2019 09:43:35 + -


Türkiye'nin en değerli sahil bölgelerini Otopark, Şezlong ve Beach Club işlermelerinin işgal haberlerini çok duymuştuk ama ilk kez Sörf işgalcilerine Gökçeada da şahit olundu. Bulgar kökenli birkaç kişi Gökçeada'nın Rüzgar Sörfüyle ünlü Kefaloz Koyuna attıkları birkaç çadır ile kaçak kurs işlettikleri gibi, bölgede yasal olan sörf okullarının sahiplerini de tehdit ediyorlar. Sadece tehditle de kalmayan Bulgarlar, bu kurslardan eğitim alan kişileri de fişlediği, jandarmaya sürekli asılsız ihbarla


Gökçeada Sahillerini İşgal Eden Bulgarlar Herkese Kan Kusturuyor!

Rüzgar Sörfü meraklılarının ve Türkiye'de tercih ettikleri bölgenin başında Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinin Kefaloz Koyu adeta bulunmaz nimet. Öğrenmesi kolay ve son derece eğlenceli olan Rüzgar Sörfü yapmak isteyen birçok sporcu dünyanın çeşitli yerlerinden yılın her mevsiminde Gökçeada'ya geliyorlar. Son yıllarda ise; ada da Rüzgar Sörfü yapmak adeta işkenceye dönüştü. Gökçeada'nın Kefaloz Koyu'na çadır kurarak kaçak eğitim veren Bulgar Uyruklu üç kişi hem adalılara, hem Rüzgar Sörfü yapmak için gelen yerli yabancı turistlere, hem de eğitim almak isteyen kişilere adeta işkence yapıyorlar.

 

BULGARLAR KAÇAK ÇADIRDA EĞİTİM VERİP HERKESİ FİŞLİYORLAR!

Gökçeada'da Türkiye ve Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen binlerce kişi her yıl yüzlerce çadır ve karavan da ücretsiz olarak konaklıyorlar. Adaya döviz getirmedikleri gibi kaçak  Sörf eğitimleri de vererek yaz tatillerini kazanç kapısı olarak adada geçiriyorlar!

 

Ada da birçok Federasyon onaylı Windsurf ve Kitesurf okulu var ancak son zamanlarda türeyen bazı Kaçak Bulgar Kitesurf eğitmenleri Kefaloz koyunda paravan okullar açarak huzuru bozmaya başladılar. Gökçeada'ya 5 yıl önce gelen Bulgar uyruklu Petko Peychinov, Stanimir Stefanov, George Lipanaescu ve birkaç kişi daha sertifikasız ve kaçak bir şekilde yerli ve yabancılara Rüzgar Sörfü eğitimi veriyorlar. Kaçak ve sertifikasız eğim veren bu şahıslar hakkında ise birçok iddia dile getiriliyor. İddialara göre; kendilerinin kazançlarını engel olarak gördükleri yasal Kursların eğiticilerini, bu kurslardan eğitim alan kişileri ve diğer kaçak kurs veren kişileri fişliyorlar!

 

FİŞLEDİKLERİ KİŞİLERİ CİMER'E ŞİKAYET EDİYORLAR!

İzinsiz olarak kişilerin haklarını çiğneyen Bulgar uyruklu kaçak eğiticilerin kendilerine rakip olarak gördükleri kişileri de daha sonra CİMER aracılığı ile haklarında asılsız iddialarla suçladıkları ve tehdit ettikleri iddia ediliyor. CİMER'e yapılan onlarca şikayet sonrasında ise Gökçeada'da bulunan Jandarma ekipleri de suçlanan kişiler hakkında işlem yapılıyor!

ÇADIRI ÖNÜNDE OTURANLARI BİLE ŞİKAYET ETMİŞLER! 2000 EURO İSTEMİŞLER!

Bulgar uyruklu Petko Peychinov, Stanimir Stefanov, George Lipanaescu ve isimleri öğrenilemeyen birkaç kişiden oluşan bu şahısların CİMER'e yaptıkları şikayetler arasında kimler yok ki? Sahilde karavan önünde oturan insanlar, babasından  Kitesurf için yardım alan çocuklar ve hatta denizde yüzenleri bile fişledikleri iddia edilen Bulgarların yaptıkları ihbarlar ile Sahil Güvenlik tarafından Babaya çocuğuna eğitim verdiği için ceza kesildiği bile dile getiriliyor. Şikayetlerinden vazgeçmek içinde şahıslardan 2000 Euro para talep ettikleri de iddialar arasında!

 

MERA KANUNUNA MUHALEFET SUÇU İŞLİYORLAR! YETKİLİLER GÖZ YUMUYOR!

Gökçeada'nın Eşelek Köy merasında bulunan bölgede faaliyet gösteren bu kişilerin Mera Kanununa da muhalefet ettikleri biliniyor. Mera Kanununa göre o bölgede hiçbir faaliyette bulunmamaları gereken Bulgarların yasa dışı faaliyette bulunmalarına rağmen Gökçeada'daki kurumların yetkililerin göz yumdukları iddia ediliyor.

 

Kendileri yasa dışı faaliyette bulunan Bulgarlar, kendilerini yasal olarak lanse ederken diğer herkesi de yasadışı ilan ederek plajdaki herkesi bıktırdıkları, adaya gelen birçok kişinin de adayı terk etmesine sebep oldukları iddiaları dile getirildi.

 

KAVGA ÇIKARTTILAR: TÜRKİYE-BULGARİSTAN ARASINDA MAHKEME SÜRÜYOR!

Gemi iyice azıya alan Bulgar uyruklu Petko Peychinov, Stanimir Stefanov, George Lipanaescu'un bölgede faaliyet yürüten yasal Türk okullarını bile şikayet ettikleri öğrenildi. Öte yandan; geçtiğimiz yıl yaşanan bir olay nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Bulgaristan arasında bir dava açıldığı ve davanın da halen sürdüğü öğrenildi.

 

İddialara göre; Bulgarlardan oluşan ekipten belgesiz bir eğitmen sahildeki bir kız çocuğunun ayağını Sörf ipleriyle kesmiş. Kızının bacağının kesildiğini gören baba ile Petko Peychinov arasında çıkan kavgaya müdahale etmek için sahile Jandarmalar gelmiş. Çıkan olayları güçlükle bastırılırken; tarafların şikayetçi olması nedeniyle Bulgaristan ve Türkiye’de dava açıldığı ve davanın halen sürdüğü öğrenildi. Ağustos ayı başında yine Bulgarlar ile turistler arasında çıkan kavgalar nedeniyle sahile sürekli jandarma ekiplerinin gelip müdahale de bulunmak zorunda kaldığı belirtildi.

GÖKÇEADALILARIN VE YABANCILARIN HUZURU KAÇTI! PROTESTO DÜZENLENDİ

Yaşanan fişlemeler, asılsız suç ihbarları ve Bulgarların çıkarttığı kavgalar nedeniyle Gökçeada da huzurun kaçtığı bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin rahatsızlığının dayanılmaz boyutlara ulaştığı belirtildi. Artan rahatsızlıklar nedeniyle Gökçeada'da geçtiğimiz günlerde yüzlerce kişinin katılımı ile Bulgarlar aleyhinde protesto gösterisi düzenlendiği öğrenildi.

 

GÖKÇEADA İŞ ADAMLARI VE TURİZMCİLERİ DERNEK BAŞKANI BÜLENT AYLI AÇIKLAMASI

Konu hakkında açıklama yapan  Gökçeada İş Adamları Ve Turizmcileri Dernek Başkanı Bülent Aylı Açıklamasında “Bizde adalılar olarak bu kanunsuz ve zorbaların faaliyetleri hakkında bilgi sahibiyiz. Uzun yıllardır da mücadele ediyoruz. Bu kaçak okul işleten Bulgarlar iyice şımardı ve elini kolunu sallayarak adada geziyor. Kendi ülkelerinde yapamadığı densizlikleri bizim ülkemizde yapıyorlar. Konu adamızda yetkili kurumlarımıza intikal etmiştir. Bu kaçak işler yapanlara umarız gereken cezalar verilir ve men edilir.Biz de dernek olarak Akyaka’da faaliyet gösteren Gökova Rüzgar Kiteboard Okulu ve Petko Peychinov, Stanimir Stefanov, George Lipanaescu hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Konuyu ilgili tüm kurumlarımıza intikal ettireceğiz. Turizmin bu olay yüzünden yara almasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

EŞELEK KÖYÜ MUHTARI EROL DÖNMEZ AÇIKLAMASI

Eşelek Köyü muhtarı Erol Dönmez ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Konuyu yakından takip ediyoruz. Bu kaçak işletmecilerin yol açtığı sorunlar Aydıncıkta artarak devam ediyor. Kaçak işletmeciler Petko Peychinov, Stanimir Stefanov, George Lipanaescu hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını umuyorum. Bizde yetkililerle temas halindeyiz. Köyümüzde kanunsuz hiç bir şey yapılmasını istemiyoruz. Huzursuzluk çıkaranların da bir an önce halledilmesi gerekiyor. Aydıncık bölgesi dünyanın sayılı sörf alanları haline geldi. Birileri başka ülkelerden  gelip bölgemizde tek güç haline gelmeye çalışıyor. Üstelik kanunları hiçe sayarak. Meydanı boş bulduğunu sana bu zihniyet Türk adaleti karşısında hak ettiği muameleyi görecektir. Adamızdaki STK’lar da olaya büyük önem veriyor. Kimsenin adamızda huzuru bozmasına fırsat vermeyeceğiz” dedi.
Bu haber 5102 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI