Bugun...
Bizi izleyin:GESTAŞ 4. Kez Red Edildi!

Tarih: 11-09-2020 05:35:27 Güncelleme: 11-09-2020 06:28:27 + -


İl Genel Meclisi tarafından Şubat ayından bu yana 3 kez meclise gelen ve her seferinde red edilen GESTAŞ’ın borçlanma talebi bugün bir kez daha İl Genel Meclisinde görüşüldü. "Şeffaflık olmaması, gelir-gider tablosunun açıklanmaması ve şirketin ne kadar borçlanacağına dair bilgi olmaması" gerekçesiyle İl Genel Meclisi GESTAŞ dosyasını 4.kez red etti!


GESTAŞ 4. Kez Red Edildi!

3 Ocak 2020 tarihinde GESTAŞ Genel Müdürlüğü koltuğuna oturan Mahir Sevinç, kiralık gemilerin maliyetinin GESTAŞ’a yük olduğu gerekçesiyle 2-3 yaşlarında 4 gemi alınması için çalışma başlattı. 10 yıl boyunca döviz kurları üzerinden kiralanan gemiler daha sonra sözleşmelerin değiştirilmesi ile TL’ye çevrilmişti. Bunun ekonomik olmadığına inanan GESTAŞ Genel Müdürü Mahir Sevinç’in talimatıyla hazırlanan Gemi Alımı İçin Borçlanma Talebi İl Genel Meclisine gönderilmişti.

 

ÜÇ KEZ RED EDİLEN BORÇLANMA TALEBİ!

Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen İl Genel Meclis toplantısında ilk kez red edilen GESTAŞ’ın Borçlanma talebi sırasıyla; Corona Virüs salgını nedeniyle olağanüstü toplanan Mayıs ayı meclis toplantısında ve Temmuz ayı meclis toplantısında red edildi.


DOSYA BİR KEZ DAHA MECLİS GÜNDEMİNDE..

GESTAŞ yönetiminin istemekten yorulmadığı, CHP grubunun da red etmekten yorulmadığı “4 Gemi alımı için GESTAŞ’a İl Özel İdaresinin borçlanma yetkisi ve kefillik talebi” bir kez daha İl Genel Meclisi gündemine alındı. Bugün gerçekleşen toplantıda gündem maddeleri arasında yer alan dosya tekrar görüşüldü.

 

"3 KEZ RED ETTİK, NİYE MECLİS GÜNDEMİNE TEKRAR GELDİ?"

Gündem maddeleri arasında yer alan GESTAŞ'ın borçlanma ve kefillik talebinin üçüncü kez meclis gündemine alınmasına CHP grubu tepki gösterdi. Daha önce ki red gerekçelerinde hiç bir değişiklik olmamasına ve dosyada ayrıntılı herhangi bir bilgi verilmemesine tepki gösteren CHP grubu, meclis gündemine getirilmeyi bekleyen birçok dosya varken GESTAŞ'ın tekrar tekrar gündeme alınmamasını istediler.

 

"ŞEFFAFLIK YOK, GELİR GİDER TABLOSU YOK. NE KADAR BOÇLANILACAK?"

GESTAŞ dosyasının görüşülmesinde daha önceki red gerekçeleri bir kez daha yinelenilerek; "GESTAŞ Yönetimi şeffaf davranmıyor. Şirketin gelir gider durumu gösteren hesap cetvelleri açıklanmıyor. Şirketin nasıl yönetildiğini, ne kadat geliri ve gideri olduğuna dair bir bilgi verilmiyor. Batık bir şirket mi? Karlı bir şirket mi belli değil. Böyle bir durumda nasıl kefil olalım? Üstelik şirket 4 gemi karşılığında hangi bankaya, ne kadar borçlanacak? Bu gemilerin maliyeti nedir, kaç paraya alınacak belli değil" tepkisi gösterildi.

BEKLENEN OLDU: 4.KEZ RED EDİLDİ

Daha önce üç kez red edilen GESTAŞ'ın borçlanma ve kredi kefillik talebini içeren dosya üzerindeki konuşmaların ardından oylamaya geçildi. CHP grubunun tamamı hayır derken; diğer partilerin meclis üyeleri ise Evet oyu verdiler. Yapılan oylama sonucunda GESTAŞ dosyası 18'e karşı 16 oyla red edildi.

 

KANUNEN YİNE GÜNDEME GELEBİLİR..

2008 yılında AK Parti hükümetinin üzerinde değişiklik yaptığı 5302 sayılı İl Özel İdare kanununda "İl Genel Meclisince oylanarak alınan kararlar Vali tarafından 15 gün içerisinde onaylanır" ibaresi yer alıyor. Çanakkale İl Genel Meclisinde oylanarak red edilen GESTAŞ dosyasını da önceki Vali Orhan Tavlı tarafından yasal süre içerisinde onaylanmadığı için meclis gündemine tekrar tekrar geldiği öğrenildi.

 

SİYASETEN GELMEME İHTİMALİ VAR! AK PARTİLİLER DE BIKTI!

Öte yandan siyasi kulislerden edinilen bilgiye göre; 8 ay içerisinde 4.kez red edilen GESTAŞ dosyası üzerinde yaşanan tartışmalar nedeniyle AK Partili Meclis üyelerinde de bıkkınlık oluşturduğu belirtiliyor. GESTAŞ dosyasının her seferinde gündeme gelmesiyle birlikte FETÖ Terör Örgütünün düzenlediği Türkçe Olimpiyatlarına yapılan bağışların gündeme gelmesi, Şirketin fahiş zamları ve AK Partinin çiftliği eleştirilerini savunmakta zorlanan AK Parti grubunun "Nasıl olsa sayısal çoğunluk nedeniyle geçmiyor, bari Vali bey ile görüşelim bir daha gündeme gelmesin" şeklinde tutum aldıkları öğrenildi.

 
Bu haber 4406 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI