Bugun...
Bizi izleyin:“Gelin Çanakkale Dardanel Efsanesini Birlikte Diriltelim”

Tarih: 04-08-2018 07:21:26 Güncelleme: 04-08-2018 07:23:26 + -


Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Dardanel Şirketler Grubu olarak, 3'üncü Lig'den Bölgesel Amatör Lig'e düşen Çanakkale Dardanel'i sosyal sorumluluk projesi olarak destekleme kararı aldıklarını açıkladı. Takımı eski başarılı günlere döndürmek için bir dizi karar aldıklarını belirten Önen, altyapıya önem vereceklerini ve tüm Çanakkale’nin desteğini beklediklerini açıkladı.


“Gelin Çanakkale Dardanel Efsanesini Birlikte Diriltelim”

Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Dardanel Şirketler Grubu olarak, 3'üncü Lig'den Bölgesel Amatör Lig'e düşen Çanakkale Dardanel'i sosyal sorumluluk projesi olarak destekleme kararı aldıklarını açıkladı. Takımı eski başarılı günlere döndürmek için bir dizi karar aldıklarını belirten Önen, altyapıya önem vereceklerini ve tüm Çanakkale’nin desteğini beklediklerini açıkladı.

 

Çanakkale Dardanel’in mevcut durumunu düzenlediği basın toplantısı ile değerlendiren Niyazi Önen, kulübün amatör lige düşmesinden büyük üzüntü duyduklarını belirterek; “Çanakkale Dardanel Çanakkalespor olarak 1966 yılında kuruldu yani 52 yıllık bir geçmişi var. 1991 yılında da Çanakkale Dardanelspor adını aldı. Tam 27 yıldan bu yana Dardanel’in Çanakkale’de sponsorluğunu yapıyoruz. Aralıksız olarak tüm zor şartlara rağmen sponsorluğa devam ettik. Geçmişi hepimiz biliyoruz; 3 ligden hiçbir şey olmadan şirket olarak sponsor olarak, daha sonrasında da şirketler bünyesine alarak Anonim şirketi haline getirdik. 3 ligden birinci lige çıkarak büyük başarılara imza attık. Ama daha sonra maalesef oralarda tutunamayarak en son Bölgesel Amatör Lige düştük. Bu hepimizi son derece üzmüştür” dedi.

 

DARDANELSPOR’A 10 YILDA 51,6 MİLYON LİRA DESTEK OLDUK!

 

Dardanel Önentaş AŞ olarak Dardanel’e büyük maddi imkanlar sağladıklarını ifade eden Niyazi Önen; “Spora değinecek olursak özellikle futbol açısından 27 yıllık tecrübemiz oldu. Burada şunu gördük; finansal kaynaklar çok önemli. Ben arkadaşlarımıza talimat verdim son 10 yılda Dardanele verdiğimiz maddi desteğin ne olduğunun tespiti olarak. Bakalım dedim çok da geriye de gitmeden son 10 yılda kulübe ne kadar harcama yapmışız bunu tespit edelim dedim. Anonim şirketi olduğumuz için bu şirketin de yüzde 100’ü Dardanel Önentaş Gıda Sanayi AŞ’ye aittir. Bu şirkette halka açık, borsa da işlem görev ve sürekli denetlenen bir şirkettir. Yaptığımız tespitlerde son on yıl içerisinde Dardanelspor’a 51 milyon 630 bin 540 Türk Lirasıdır. Bu rakamı tüm Çanakkale halkının bir düşünmesini istiyorum. Bu işe belirli bir hizmet veriliyorsa bunun karşılığında bu grubun cebinden çıkan rakamın ne olduğunun da bilinmesi lazım. Bundan önceki 17 yılı da da hesaba katarsak o yıllarda çok daha büyük rakamlar olduğunu görürüz. Bu rakamları dolar hesabına çevirdiğimizde de ne kadar büyük bir servet harcandığını tahmin edebilirsiniz” ded,

 

“BAL LİGİNDE ORTALAMA GİDERİMİZ 1,4 MİLYON TL OLACAK”

 

Çanakkale Dardanel’in Bölgesel Amatör Ligdeki maliyetleri için de çalışma yaptırdığını belirten Niyazi Önen yıllık ortalama 1,4 milyon TL gibi bir harcamanın ortaya çıktığını belirtti. Niyazi Önen; “BAL liginde mücadele etmek için minimum, maksimum ve ortalama olarak bana bir tahmini bütçe çıkartmalarını istediğimde ise karşımıza şu rakamlar çıktı. Hiç transfer yapmadan, tüm oyunculara asgari ücret ödemek ve diğer harcamaları minimuma çektiğimiz zaman 1,26 milyon lira, maksimum 1,67 milyon lira, ortalama ise 1,48 milyon lira kulübe para aktarmamız gerektiği sonucu ortaya çıktı.

“HİÇ BİR MADDİ DESTEK ALMADIK, ALMIYORUZ!”

 

Çanakkale Dardanel olarak hiçbir destek almadan mücadele ettiklerini ifade eden Niyazi Önen; “Biz bu rakamları harcarken peki hiç destek alıyor muyuz? Maalesef Çanakkale zaten ekonomisi çok büyük olmayan, sanayisi yok denecek kadar az bir şehirdir. İl çapında bile büyük sanayi şirketleri maalesef bir elin 5 parmağını geçmiyor. Dolayısıyla çok fazla bir ekonomik katkı beklemek yanlış. Bizim gibi küçük illerde, bazı büyük ilçelerde belediyeler, özel idareler destekler veriyorlar. Bize de geçmişte çeşitli tesislerin tahsis edilmesi, yap-işlet-devret modelleri ile bize destek olmuşlardır. Çok teşekkür ediyoruz. Çanakkale belediyesi bize boş bir araziyi tahsis etti. Bizde üzerine tesisler yaptık. Tamamen kulübümüzün alt yapı faaliyetleri için kullandığımız bu tesislerden faydalanmaya devam ediyoruz. Şu an kiralar güncel rayiçler üzerinden ödeniyor. Geçmiş yıllarda TEFE ve TÜFE oranlarında artış karşılığı kiralanan bu araziler çeşitli meclis kararları sonrasında bugünkü rayiç bedeller üzerinden ödenmektedir. Öte yandan il özel idaresinin bize verdiği tesisler de sebeplerinin ne olduğunu bilmiyoruz ama sözleşme devam ederken; ısrarlı devir talepleri sonrasında oradaki araziyi özel idareye geri vermiş olduk. Kipa’nın orada bulunan kulübe gelir sağlamak amacıyla tahsis edilmiş olan arazinin belirli bir bölümünde gelir sağlayıcı projeler üretmemize rağmen Vakıflar Bölge müdürlüğü bizden iade olarak geri aldı. Herhangi bir destek görmediğimizi tekrar belirtmek isterim” dedi.

 

“ÇANAKKALE DARDANEL’İ ALT YAPIYA YÖNELTECEĞİZ”

 

Türkiye’de başarılı bir model uygulayarak alt yapıya önem vermek suretiyle büyük başarılar elde ederek Çanakkale Dardanel’in birinci lige kadar yükselttiklerini hatırlatan Niyazi Önen, Kulübün gelecek planlamasını alt yapı üzerine tekrar inşa edeceklerini belirtti. Önen; “Peki şimdi ne olacak? Dardanel olarak bizlerin Çanakkale’nin sosyal yapısına karşı kayıtsız kalmamız söz konusu bile olamaz. Aramızda yaptığımız uzun görüşmeler sonucunda bu işe kesinlikle devam etmeyi ama bir Sosyal Sorumluluk projesi olarak Çanakkale Dardaneli destekleme kararı aldık. Bu ne demek? Bu şu demektir; biz özellikle gençlere yani alt yapı olarak tanımladığımız 13-19 yaş arası takımlara ve ana takımımıza yatırım yapacağız. Eskiden başarıyla yaptığımız gibi ama bu sefer sadece alt yapıya odaklanarak; il ve ilçelerimizde, yakın iller ve ilçelerinde yine oradaki başarılı genç futbolculara sahip çıkarak tesislerimizde futbol oynama ve eğitim imkânı sağlayacağız” dedi.

 

“KİMSE BİZDEN KISA SÜREDE ÜSTÜN BAŞARILAR BEKLEMESİN”

 

Yeniden yapılanma süreci başlattıklarını belirten Niyazi Önen bu süreç içerisinde kimseye başarı sözü vermediklerini ve kimsenin de bu süreçte kendilerinden başarı beklememesi gerektiğini söyledi. Önen; “Burada şunu net olarak ifade etmek istiyorum; gerek Çanakkale halkımız, gerekse taraftar ve amigolarımız bizden kısa süre içerisinde üstün başarılar, eski yıllardaki gibi bomba transferler beklemesinler. Burada bizimde çok büyük tecrübelerimiz oldu. Her işte ekonominin çok büyük önemi olduğu gibi sporda da ekonomi çok önemli. Bu iş yapılırken borçsuz harçsız yapılması gerekir. Çanakkale Dardanel belki de şu an tek kuruş borcu olmayan ülkemizdeki tek kulüplerden biridir. Bundan sonra da bu şekilde devam etmesi gerekir. Bizler elimizden geldiğince en iyi şekilde Çanakkale’yi temsil ederek yapmak istiyoruz. Liglerde alınacak herhangi bir başarı veya transfer ile ilgili bir vaadimiz yoktur. Ama şu sözümüz var bu işi gerçekten sporumuza ve futbolumuza katkı sağlayacak şekilde yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“TEPKİLER NEDENİYLE MEHMET ÖNEN’DE BEN DE KIRGINIM”

 

Takımın kötü gidişi nedeniyle bir kısım taraftarın Kulüp Başkanı Mehmet Önen’i protesto etmesinin hem kendisini hem de Mehmet Önen’i kırdığını belirten Niyazi Önen; “Bu kulübün başkanı ben değilim. Ben Dardanel Grubu şirketlerinin yönetim kurulu başkanıyım. Bu kulübün seçilmiş başkanı Mehmet Önen’dir. Fakat kulübümüz başarısız olunca bundan dolayı hem kendi büyük üzüntü duydu, hem de çok büyük de kırgınlığı var. Aynı kırgınlığı bende yaşıyorum. Biz grup olarak bu kadar, şahıs olarak da fedakârca hizmet verirken; kötü sonuçlar alınınca ki bunlar normaldir. Benim başkanlık dönemimde de bu kulüp birinci ligden üçüncü lige kadar düştü. Bir başarısızlık varsa bu başarısızlık Mehmet Önen ile veya onun kurduğu yönetim kuruluyla yakından uzaktan bir ilgisi yoktur. Rakamlar belli çok mütevazı bütçelerle bu gençler ellerinden geldiğince mücadele ettiler.  Ama işler kötü gidince gerek sosyal medyada gerek statta çok küçük bir grup olsa da hakarete dönüşen eleştiriler olması, bunlara halk tarafından hiçbir tepki gösterilmemesi bizde ciddi bir kırgınlık yaratmıştır. Özellikle gençler bu tür tepkilerle karşılaşınca bu tür projelerden soğuyorlar. Bu ortamlardan uzak kalmak istiyorlar. Kulübümüz bundan sonra profesyonel ekiplerce yönetilecek ve başkanımız Mehmet Önen’in de çok başarılı işlere imza atacağına inanıyorum” dedi.

 

“GELİN ÇANAKKALE DARDANEL EFSANESİNE BİRLİKTE DİRİLTELİM”

 

Çanakkale Dardanel’i alt yapıya yönlendireceklerini ve adeta bir futbolcu fabrikası kuracaklarını ifade eden Niyazi Önen Çanakkale halkına da seslenerek kulübe sahip çıkmalarını istedi. Önen; “İmkanlar sunulduktan sonra başarı hedeflemeyecek miyiz? Tabi ki başarı hedeflerimiz var. Herkesin bu modele inanmasını istiyoruz. Aceleci olmayalım işin doğrusu nedir? Avrupanın önde gelen kulüplerinde olduğu gibi altyapıya inerek scout ekipleri kuracağız. Hem yurt içi hem de yurt dışından yetenekli çocukları altyapımıza kazandıracağız. Portekiz gibi Almanya’da ki gibi spor okulları kurarak buradan yıldız futbolcular neden yetiştirmeyelim? Eski dönemde biz bunu başardık. Yine başaracağız. Buradan Çanakkale’ye seslenmek istiyorum; gelin bu efsaneyi Dardanel efsanesini birlikte diriltelim. Kimseden maddi bir beklentimiz yok. Seyirci desteği istiyoruz, psikolojik destek istiyoruz. Şu an genç bir kadromuz var. Bu profesyonel sporcularımı gönderdik. Hiçbir transfer yapmama kararı aldık. Bu yıl tamamıyla altyapı oyuncularımızla mücadele etme kararı aldık. Takımımızın başında da Çanakkaleli spor adamlarına yer verdik” dedi.

 

ÇANAKKALE’DE BİRLİK VE BÜTÜNLÜK YOK!

 

Çanakkale’de hem spor da hem de ticaret anlamında birlik ve bütünlüğün olmadığını belirten Niyazi Önen sözlerini şöyle tamamladı “Çanakkale’de ezelden beri birlik ve bütünlük yok. Bu sorunu çok uzun zamandan beri yaşıyoruz. 67 yaşındayım tüm hayatım burada geçti, herkesi tanıyoruz. Tüm evreleri gördük ve yaşadık. Sanayicilerin, işadamlarının arasında da bunu sağlayamadık. Pek çok şirketler kurduk, güç birliktelikleri yaptık ama olmadı. Sporda da çok fazla olmadı. Ekonomi bakımından çok yükselmiş değiliz. Geçtiğimiz günlerde ihracat rakamları açıklandı geçen yıl Çanakkale ihracatının 13 milyon dolarla yüzde 32’ini biz yapmışız. Çanakkale işte bu çok fazla ekonomik katma değer de yok. Birlik ve bütünlük oluşmadığı için o da yok. Olmuyor yapamıyoruz. İnsanlar başarılı olunca geliyorlar bir sevgi seli oluşuyor. Ama burada gönül koymamak lazım. Bu Çanakkale olgusudur.”
Bu haber 6744 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI