Bugun...
Bizi izleyin:“Gazetecinin Özgür Olmadığı Ülkede Özgürlük Yoktur”

Tarih: 09-01-2019 13:05:56 + -


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle yayınlandığı açıklamada Türkiye’de basının ve gazetecilerin özgür olmadığına dikkat çekti. Erkek; “İktidar, basına “ya bendensin ya da yok olacaksın” mantığıyla yaklaşmakta, eleştiriye tahammül edememekte, kendisi gibi düşünmeyenlere “terörist” bile diyebilmektedir. Böyle bir ortamda özgür düşünce, demokrasi gelişebilir mi” ifadelerini kullandı.


“Gazetecinin Özgür Olmadığı Ülkede Özgürlük Yoktur”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle yayınlandığı açıklamada, Türkiye’de basın özgürlüğünün gerilediğine dikkat çekti. Erkek; “Bir ülkede demokrasi olup olmadığını anlamak için çok önemli birkaç ölçüt vardır ki bunlardan biri de ifade ve basın özgürlüğüdür. Bu özgürlük yönetenler için değil, halk için, halkın doğru bilgilenmesi için vardır. Halkın doğru haber almasının sağlanması konusunda yönetenlere büyük sorumluluklar düşmektedir. İktidar sahipleri, ifade ve basın özgürlüğünün yaşama geçmesi için azami özen göstermek zorundadır. Oysa ülkemizde iktidar, basına “ya bendensin ya da yok olacaksın” mantığıyla yaklaşmakta, eleştiriye tahammül edememekte, kendisi gibi düşünmeyenlere “terörist” bile diyebilmektedir. Böyle bir ortamda özgür düşünce, demokrasi gelişebilir mi” dedi.

 

“TUTUKLU GAZETECİ SAYISINDA 180 ÜLKE ARASINDA 157.SIRADA”

2018 Dünya Özgürlük Raporunda Türkiye’nin ‘Özgür Olmayan Ülkeler” içerisinde yer aldığını belirten Muharrem Erkek; “Gazetecinin özgür olmadığı bir ülkede, kimse özgür değildir. Freedom House 2018 Dünya Özgürlükler Raporunda, Türkiye maalesef “özgür olmayan” ülkeler içerisinde yer almaktadır. Bunun altında yatan nedenlerden biri de basın özgürlüğünün olmamasıdır. Bakınız, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü 2018 Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye, 180 ülke arasında 157. sıradadır. Aynı örgütün yıllık bilançosuna göre Türkiye son 3 yılda üst üste en fazla gazeteciyi hapse atan ülke konumundadır. Başka bir örgüt olan Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) raporuna göre dünyada en fazla tutuklu gazeteci sayısı açısından Türkiye Çin ve Mısır ile birlikte 3 üncü sıradadır. Türkiye tutuklu gazeteci sayısı açısından Suudi Arabistan’ı bile geçmiş durumdadır. Bu koşullarda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Türkiye’de özel bir önemle ele alınmalıdır” dedi.

 

“TÜRKİYE’DE ŞU AN 142 GAZETECİ TUTUKLU”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, açıklamasına şu sözlerle son verdi; “Ülkemizde, içlerinde Parti Meclisi Üyemiz Eren Erdem’in de olduğu 142 gazeteci tutuklu! Ömrünü FETÖ ile mücadeleyle geçiren, herkesten önce F tipi örgütlenmeleri yazan Emin Çölaşan ve Necati Doğru hakkında FETÖ ile iltisaklı oldukları gerekçesiyle ceza istenmektedir. Tehdit edilen, hedef gösterilen gazetecilere her gün yenisi eklenmektedir. İşte 10 Ocak bu gidişin son bulduğu günü temsil ettiği zaman daha anlamlı hale gelecektir. Gazetecilerimiz, işten atılma korkusu, hedef gösterilme, tehdit edilme kaygısı olmadan kalem tutabiliyorsa, o zaman Türkiye’de demokrasiden bahsedebileceğiz. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve yaşamını kalemine, özgür düşünceye adamış gazetecilerimizi saygıyla anarken, basın mensuplarımızın hak ettikleri özgürlük ortamında mesleklerini icra edebilecekleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutlamalarını dilerim.”
Bu haber 1140 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI