Bugun...
Bizi izleyin:"Gazetecilikte Zor… Kimseye Yaranamıyorsunuz"

Tarih: 13-01-2020 12:25:33 + -


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile basın mensupları kahvaltıda buluşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Gerçekten zor iş yapıyorsunuz. Ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranamıyorsunuz. Kaç tane peygamberiniz var bilemiyorum” dedi.10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile basın mensupları Çanakkale Belediyesinin düzenlediği kahvaltıda buluştu. Günün anlam ve önemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü çok önemli bir gün bence. Bizlerin, toplumun haber alma hakkını kullanmasına fırsat veren bir kurum gazetecilik. Dolayısıyla bana sorarsanız, özellikle muhabirler, foto muhabirleri, yazılı, görsel medya çok önemli kutsal görev yapıyor. Nedir kutsallığı? Halkın haber alma özgürlüğüne destek oluyor, yardımcı oluyor. Onun için bütün Çanakkale’de bulunan basın mensuplarının günlerini kutluyorum” dedi.

 

"GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇABA GÖSTERİYORSUNUZ"

Gazetecilerin zor bir iş yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranamıyorsunuz. Kaç tane peygamberiniz var bilemiyorum. Hepsine yaranmaya çalışıyorsunuz ama yaranamıyorsunuz. Yaranamadığınız gibi üstelik kendinizi tehlikelere atıyorsunuz. Özellikle savaş alanlarında, eylem alanlarında en son Anadolu Ajansı muhabirinin gözü yaralandı görmez hale geldi. Bunun yanı sıra çatışma bölgelerinde çalışan gazeteciler de hayatlarını riske atıyor. Yerelde de birçok tehlikeli işler olduğunda gidiyorsunuz orada gece gündüz demeden çaba gösteriyorsunuz. Aynı zamanda bir başka tehlike de yaptığınız görevlerden dolayı çeşitli nedenlerle kulp bulunarak cezaevlerine de atılıyorsunuz. Geçmişten beri var bu yeni değil. Sürgünler var cezaevleri var. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar siz kovulmakla kalmıyorsunuz bir de eziyet görüyorsunuz. Onun için gerçekten işiniz zor” dedi.

"DEMOKRASİYİ İÇİNE SİNDİRMEK ZOR BİR İŞ"

Türkiye Gazeteciler Sendikası’na göre de 91 gazetecinin cezaevinde bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Onlara da selam olsun diyorum. Komik işler de oluyor. Sözcü Gazetesi davası gibi bir komedi yaşıyoruz. Aklımızla alay ediliyor gibi geliyor bana. Her gazete olabilir ama Sözcü Gazetesinin FETÖ ile bir alakasını olduğunu rüyamda görsem inanmam. Ne hikmetse inananlar var. Sözcü Gazetesinin yazarlarını, çizerlerini ne var hepsini ceza yağdırıyorlar. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar dedik ya gerçekten öyle ama demokrasi zor bir iş. Demokrasiyi içine sindirmek zor bir iş. Bazen demokrasi gereği sizin istediğiniz olmayabilir. Sizin düşündüğünüz gibi işler gitmeyebilir. Sonuç itibari ile toplumsal gerçekleri de ört bas edemeyiz. Son yıllarda bu noktada tersine doğru gidiyoruz. Bence demokrasi falan bu ülkede yok. Muhalefete karşı gazetecilik yapmak kolay. İktidara karşı gazetecilik yapmak, oradaki yanlışları ortaya koymak gerçekten cesaret istiyor. Bu cesareti gösteren herkesi ayrı ayrı kutluyorum. Bizler, özellikle toplum hizmeti yapan siyasiler halka hesap vermek zorunda olan insanlar. Elbette basın eksikleri gördüğünde, yanlışları gördüğünde bunları yazdığında kızmaya hakkımız yok. Tam tersine hesap vermek zorunda olduğumuz için bunlar bizim için çok önemli” şeklinde konuştu. Her sene bir gazeteciye saat hediye eden Başkan Gökhan bu yıl Demirören Haber Ajansı Muhabiri Mustafa Suiçmez’e hediyesini takdim etti.
Bu haber 1039 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI