Bugun...
Bizi izleyin:“FETÖ Tamamıyla ÇOMÜ’de Bitti Diyemeyiz!”

Tarih: 06-01-2018 06:52:16 Güncelleme: 06-01-2018 07:37:16 + -


ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer 2017 yılını değerlendirdiği basın toplantısında ÇOMÜ bünyesinde FETÖ terör örgütüne yönelik yapılan çalışmalara da değindi. ÇOMÜ'den FETÖ ile iltisaklı 328 personelin işine son verildiğini belirten Rektör Yücel Acer; “Mücadeleye devam” mesajı verdi.


“FETÖ Tamamıyla ÇOMÜ’de Bitti Diyemeyiz!”

ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2017 yılını değerlendirdi. Rektör Acer; “Geride bıraktığımız 2017 yılı içerisinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak birçok açıdan niteliklerimizi daha da güçlendirmiş olmanın mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz. 50.430'e ulaşan öğrenci sayısı, 102 bin mezunu, 1589'a yükselmiş akademik personel sayısı ile Üniversitemiz, TÜBİTAK'tan en çok destek alan 24. üniversite olurken, öğrencilerin en çok memnun olduğu üniversiteler sıralamasında 18. sıraya yükseldi” diyerek elde edilen başarıdan dolayı mutluluğunu ifade etti.

 

YABANCI ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ ANTLAŞMALARI İMZALANDI

 

Rektör Prof.Dr. Yücel Acer 15’e yükselen Fakülte sayısı ile kaliteli eğitim vermeye devam ettiğini belirtti. Acer ayrıca üniversitelerin uluslar arası işbirliği yapmasının önemine değinerek; “Aralık 2017'de, Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nun, Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi'ne dönüşmesi ile birlikte fakülte sayımız 15'e yükseldi. Diş Hekimliği Fakültesi'ne öğrenci alımını gerçekleştirmek maksadı ile bu fakültemize öğretim üyeleri kazandırmaya başladık. Uluslararasılaşma çalışmalarına büyük bir hız verdik. ABD, Batı Avrupa, Balkanlar, Ukrayna, Yunanistan, Japonya gibi bölge ve ülkelerde tanıtımlar yaptık, yeni ikili işbirliği antlaşmalarına imza attık. Uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite olma hedefiyle uluslararası öğrenci sayısını son iki yılda tam üç kat arttırdık. Öğrencilerimizin hem bilimsel çalışmalarını hem de sosyal ve sportif faaliyetlerini güçlendirmek adına önemli altyapı yatırımlarını sürdürdük ve merkez ve ilçe yerleşkelerimizde bazılarını tamamladık” bilgisini verdi.

 

SPORDAN BİLİME HER ALANDA BAŞARI

 

ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer, 2017 yılında akademik çalışmaların yanı sıra kültürel ve sporda da birçok başarıyı yakaladıklarını belirterek; “TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim insanı ödülü, En Başarılı Profesyonel Yönetici ödülü, Altın Çekiç Araştırma-Makale ödülü, "9. Yönetim ve Finans Sorunları" konulu uluslararası sempozyumda 2 birincilik, AR-GE ve Teknolojileri Yarışması'nda 1.lik, Sihirli Mikrofon Radyo Ödülleri ve Radyo Akademi ödüllerinde "Yılın En iyi Üniversite Radyosu" ödülü, Yerel Medya Özendirme Yarışması'nda birincilik ödülü, Ulusal yemek yarışmasında 8 madalya, Triatlon Balkan Şampiyonluğu gibi derece ve başarılar elde ederek, adını ulusal ve uluslararası alanlarda duyuran bir Üniversite olduk” dedi.

 

AB PROJELERİNE 841 BİN EURO DESTEK

 

ÇOMÜ’nün 2017 yılında sadece AB Projelerinden 841 bin EURO Destek aldığına dikkat çeken Rektör Prof.Dr. Yücel Acer; “Kabul edilen Avrupa Birliği Projeleri ile toplam 841.773 Euro destek alan bir Üniversite olduk. 2017 yılı, başlattığımız bazı proje ve altyapı yatırımlarının tamamlandığı bir yıl da oldu. Çevre düzeni hariç Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi binası, Anafartalar Yerleşkesi Spor Salonu, Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binası, Ayvacık Meslek Yüksekokulu binası, Terzioğlu Yerleşkesi Merkezi Restoran ve Kafeterya binası, Terzioğlu Yerleşkesi Tenis Kortları, Çanakkale Teknik Bilimler MYO ve Çanakkale Sosyal Bilimler MYO binaları çevre düzeni ve birçok binamızın dış cephe yenileme ve izolasyon çalışmaları bu proje ve tesislerden önde gelenleri oldu” dedi.

 

“YEŞİL KAMPUS PROJEMİZ DEVAM EDİYOR”

 

Alt ve üst yapı çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini belirten Rektör Prof.Dr. Yücel Acer; hali hazırda yürütülen faaliyetlerin yanı sıra üniversitenin kendi enerjisini kendisinin üretme yolunda büyük bir atılım gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Rektör Acer; “2017 yılı, Üniversitemizin kendi radyo frekansına sahip olduğu bir yıl da oldu. Geçtiğimiz yıl ayrıca, bazı büyük proje ve altyapı çalışmalarını başlattığımız ya da devam ettirdiğimiz bir yıl oldu. Üniversitemizin ikinci büyük yerleşkesi olan Anafartalar Yerleşkemizin tamamen yenilenmesi projesi bağlamında A-B Blok Dersliklerinin ve Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi dersliklerinin inşasını başlattık. Çanakkale Teknopark, Biga Meslek Yüksekokulu binası, ÇOM° Camii, ÇOMO Spor Merkezi inşaatlarını hızla devam ettirdik. Bazı büyük projeler için ise devlet kaynaklarından gerekli ödenekleri sağladık ve projelendirerek inşasına ya da kurulumuna başlama aşamasına geldik ya da başlattık. Yeşil Kampus projemiz bağlamında 1 MW gücünde Rüzgâr Türbini kurulumu, Anafartalar Yerleşkesi Kongre Merkezi, Fen-Edebiyat Fakültesi Ek binası, Dardanos Yerleşkesi Spor Sahası Tribünü, Botanik Bahçesi ve Konservatuar binası bunlardan önemli olanları. Aynı zamanda Üniversitemizin 25. Kuruluş Yıldönümü olan 2017 yılında, kuruluş yıldönümümüzü kutlamak adına birçok sanatsal, sportif ve bilimsel faaliyetler gerçekleştirdik. 25. kuruluş yılımızda, akademik yıl açılışını Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın katılımları ile gerçekleştirdik ve kendisine "Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi" alanında fahri doktora unvanı tevdi ettik” dedi.

 

“FETÖ TAMAMİYLE ÇOMÜ’DE BİTTİ DİYEMEYİZ!”

 

Eski ÇOMÜ rektörü Sedat Laçiner zamanında ÇOMÜ’nün adeta FETÖ Yuvası haline getirildiğine dikkat çeken Rektör Yücel Acer; “2011-2015 yılları arasında Üniversitemizde ciddi anlamda yuvalanan FETÖ unsurlarının, Üniversitemizden tamamen temizlenmesi için, 2017 yılı, gerekli soruşturmaların ve süreçlerin büyük oranda tamamlandığı bir yıl oldu. Üniversitemiz halen, kurduğu komisyonlar aracılığı ile bu hain yapının unsurlarından hiçbirinin Üniversitemizde barındırmamak maksadı ve kararlılığı ile çalışmalarına devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“328 PERSONELLE İLİŞİK KESİLDİ”

 

ÇOMÜ'de daha önceki dönemde oluşan paralel yapılanmanın kararlı mücadele sonucunda geçen yıl büyük oranda temizlendiğini kaydeden Rektör Acer, mücadele kapsamında neler yapıldığını şu şekilde açıkladı: "Bu çok dikkat ve çaba gerektiren olağanüstü bir dönemdi. Halen daha içinde bulunduğumuz bir dönem bu. Rakamlar gerçekten büyük. Şuana kadar 207 öğretim elemanı ve 77 idari personel üniversitemizden ihraç oldu. Toplam da şirket çalışanlarıyla beraber düşündüğümüz zaman 328 kişiyle üniversitemizin ilişiğini kestik” dedi.

 

“ÇOMÜ’de FETÖ örgütü tamamıyla temizlendi mi?” sorusu üzerine Rektör Yücel Acer; “Şimdi hiçbir kurumdan tamamıyla temizlendiğini iddia etmek doğrusu bu işin gerçeğini, esasını kavramamış olmak anlamına gelir. Daha geçen hafta basından öğrendik; ByLock kullanıcılarının bir kısmının kendi iradelerinin dışında yüklendiği ortaya çıktı. İki gün önce YÖK’te toplantımız vardı. Gündeme bu konuda geldi. 11 bin küsur kişiden 87’si üniversitelerde görev yapan kişiler olduğu belirtildi. Bu gelişme, mahrem yapıların adli süreç ile yavaş yavaş ortaya çıkmış olması bunların hepsi daha önümüzde çok uzun bir süreç olduğunu gösteriyor. Şunu bende dâhil kimse söyleyemez; ‘Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde bu yapıyla ilişkisi olan, iltisaklı olan, üyesi olan herkesi tespit ettik ve üniversitemizden ilişiğini kestik.’ Bunu kimse iddia edemez, söyleyemeyiz. Bunu diyebilmemiz için yargı sürecinin sona ermiş tüm bilgilerin ortaya çıkmış olması gerekir. Bizler edindiğimiz bilgiler ışığında, komisyonumuzun çalışmaları ve devletin diğer kurumlarından bilgiler ışığında ilişiğini kestik. Ama bu durum bundan sonra yeni durumların ortaya çıkmayacağı anlamına gelmez ama biz elimizdeki bilgiler bağlamında ne bilgi edinebildi isek; gerekeni yaptık. Dediğimiz gibi yüzde yüz tamamlandı, bitti diyemeyiz bu sürece” diyerek cevap verdi.

 

“DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

 

2017 yılında elde edilen başarılarda birçok kişi ve kurumunda büyük destekleri olduğunu belirten Prof.Dr. Yücel Acer; “ÇOMÜ’nün çalışanlarının bazıları bilerek veya bilmeyerek bazı zararlı unsurların uzantıları haline gelmiş olabilirler ama biz bunları büyük oranda temizlediğimizi biliyoruz. Geri kalan çalışanlarımızın da özveriyle çalıştıklarını biliyoruz. Bu başarılarda hem akademik hem de idari personelimizin büyük katkıları var. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bütün bu başarıların gerçeklemesinde büyük katkısı olmuş kişiler ve kurumlar bulunmakta. Başta Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım olmak üzere, devletimizin-hükümetimizin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne destekleri büyük oldu. Yükseköğretim Kurulu ve Saygıdeğer Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç'ın Üniversitemize verdiği destek büyük öneme sahipti. Büyük projelerimizin, özellikle de altyapı yatırımları ve rüzgâr türbini projemizin gerçekleşmesinde, daima bizimle çalışan ve büyük destek veren Milletvekili Sayın Bülent Turan'ın desteği büyüktü. Çanakkale Valisi Sayın Orhan Tavlı ve Milletvekili Sayın Ayhan Gider, desteklerini hep çok yakınımızda hissettiğimiz diğer iki değerli isim oldular. Çanakkale'nin ve ilçelerinin birçok değerli kurumu ve yöneticileri çok önemli katkılarda bulundular. Üniversitemizin akademik ve idari personeli, bu başarıların elde edilmesinde var güçleri ile çalışarak büyük katkılar verdiler” diyerek teşekkür etti.
Bu haber 4635 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI