Bugun...
Bizi izleyin:"Festivali Bu Yıl Yapma Konusunda Arayışlarımız Sürüyor"

Tarih: 18-07-2019 07:19:08 Güncelleme: 18-07-2019 07:27:08 + -


İptal edilen 56.Troia Festivali konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. AK Partili Bülent Turan'ın destek sözü vermesi, STK'larında destek açıklamalarında bulunması sonrasında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan STK ve Oda temsilcileri ile bir araya geldi. Festivalin yapılıp yapılmayacağı konusunun netlik kazanmadığını vurgulayan Ülgür Gökhan, "Festivali yaparsak Eylül ayı başında yapacağız" dedi. Festivalin geleceği için çalışma başlattıklarını ifade eden Gökhan; "Çanakkale'de büyük firmalar vİptal edilen 56.Troia Festivali konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. AK Partili Bülent Turan'ın destek sözü vermesi, STK'larında destek açıklamalarında bulunması sonrasında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan STK ve Oda temsilcileri ile bir araya geldi. Festivalin yapılıp yapılmayacağı konusunun netlik kazanmadığını vurgulayan Ülgür Gökhan, "Festivali yaparsak Eylül ayı başında yapacağız" dedi. Festivalin geleceği için çalışma başlattıklarını ifade eden Gökhan; "Çanakkale'de büyük firmalar var. Akçansa, İçdaş, Kale Seramik gibi. Sponsor arayacağız. Aslında Troia Festivalini yapmak en çok Kale Seramiğe yakışır" dedi.

 

Çanakkale Belediyesince 56 yıldır düzenli olarak yapılan Uluslar arası Troia Festivalinin iptal edildiğini açıklamasının ardından yeni gelişmeler yaşandı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ekonomik kriz nedeniyle bu yıl yapmayacaklarını açıkladıktan sonra, başta AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan olmak üzere STK'lardan da festivalin yapılması için destek mesajları gelmişti. Kamuoyunun da iptal nedeniyle büyük hayal kırıklığına uğradığı festivalin yapılması için STK temsilcileri ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bir araya gelerek görüştüler.

 

"FESTİVALİ EKONOMİK SIKINTILAR NEDENİYLE İPTAL ETTİK"

Toplantı sonrasında basın açıklamasında bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; iptal edilen 56.Troia festivalinin akıbeti ile ilgili; "Belediyemizde çeşitli STK temsilcileri ve belediye meclis grubunda üyesi bulunan partilerin grup başkanları ile belediyenin başkan yardımcılarıyla birlikte bir toplantı düzenledik. 56.Troia Festivalini biliyorsunuz belediyemizin kaynak sıkıntısı nedeni ile yapmama kararı almıştık. Bu kararın değerlendirilmesi noktasında ilgililer ile bir araya geldik. Çünkü festival sadece bizi değil ama esnafı ve turizmcileri de etkileyen bir etkinlik. Daha önce mecliste de konuşmuştuk; bu yılki festivali ekonomik sıkıntılar nedeniyle yapamayacağımız, belediye bütçesi gelir kaynaklarının çok ciddi bir şekilde düştüğünü belirtmiştim. Vatandaşların belediyeye olan borçlarını ödeme konusundaki sıkıntılar, İller Bankasından belediyelere gelen payların düşmüş olması dolayısıyla bu festivalin bütçesini karşılayamayacağımız gerekçesiyle yapmama kararı vermiştik" dedi.

 

"NASIL YAPABİLİRİZ DÜŞÜNCESİYLE BİR ARAYA GELDİK"

TBMM'de AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'a yaptıkları ziyarette de konunun gündeme geldiğini hatırlatan Ülgür Gökhan; "Fakat daha sonra Ankara ziyaretimizde AK Partili Çanakkale Milletvekilimiz sayın Bülent Turan, festivalin bir biçimde Özel İdare'nin, GESTAŞ'ın ve diğer kurumların sponsorluğuyla olabileceğini, yapılması gerektiğini söyledi. Bende olumlu bularak incelememiz gerektiğini, olabiliyorsa yapalım demiştim. Bugün bu konularda toplantı organize ettik. Nasıl yapabiliriz, nasıl olacak diyerek görüş alış verişinde bulunduk. Festivalin tarihi konusunda daha ileri bir tarihte yapılması konusunda bir fikir ortaya çıktı. 10-16 Ağustos tarihlerinde değil ama Eylül ayı içerisinde; 10 Eylül'e kadar olan süreçte yapılmasının daha uygun olacağı konusunda bir düşünce oldu" dedi.

 

"FESTİVALİ SPONSORLAR DESTEĞİ İLE SÜRDÜREBİLİR HALE GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ"

Toplantıda Festival tarihinin turizm sezonunun bitişine kaydırılması görüşünün ortaya çıktığını ifade eden Başkan Ülgür Gökhan; "Bu toplantıda asıl ortaya çıkan ise başka bir şey oldu. Bu festivalin ve sponsorluk konularının yeniden değerlendirilmesi için bir çalışma yapılması kararı çıktı. Yani festivali sadece belediyenin planladığı ve yaptığı bir festival değil; aynı zamanda komitenin veya vakıf gibi bir oluşumun üstlendiği ama belediyenin de içerisinde olduğu bir yapı oluşturulması kararı çıktı. Tabi burada amaç sürdürülebilir olması da önemli, sonraki senelerde de bir şekilde yapılabilmesini kimse garanti edemez. Festival için güçlü sponsorluklar sağlanabilir ve daha kurumsal bir hale gelebilirse; bunun daha iyi olacağı konusunda bir görüş ortaya çıktı. Bu konuda üniversitenin ilgili bölümleri ve turizmcilerden oluşan ve ilgili STK'lardan oluşan bir komisyon kurup çalışmayı yapacağız" dedi.

 

"FESTİVALİ BU YIL YAPMA KONUSUNDA ARAYIŞLARIMIZ SÜRÜYOR"

Toplantıda bazı STK'ların maddi destek teklifinde bulunduklarını belirten Ülgür Gökhan; "Tabi bu çalışmalarımız sonraki yıllar için olacak. Bu yıl festivalin yapılması konusunda ise bir arayışımız olmaya devam edecek. Ne yapabiliriz? Hiç yapmamış olmaktansa daha sembolik bir şey yapabilir miyiz? Şeklinde bir arayışımız, çalışmamız olacak. Tahmin ediyorum Borsa ve ÇASİAD toplantıda bütçeleri doğrultusunda katkı sunabileceklerini ifade ettiler. Diğer STK'lar ise kendi alanları içerisinde destek olabileceklerini ilettiler. Zaman konusunda da sıkıntımız oluştu. Festivali iptal edince birçok organizasyonu da iptal etmiştik. Verimli bir toplantı oldu, en azından gelecek yıllar açısından son derece önemliydi. Bu sene olur, olmaz buna bakacağız ama esas festivalin ileriki yıllarda sekteye uğramaması için ana sponsorlar kanalıyla ve sadece Belediyenin kültür birimiyle değil, Çanakkale'nin konuyla ilgili kurumlarında işin içinde olduğu bir sürece evrilmesi için çaba göstereceğiz" dedi.

 

FESTİVAL BU YIL YAPILACAK MI?

Bu yıl festivalin yapılıp yapılmayacağı konusunda net bir cevap vermesi istendiğinde ise Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Yapmaya gayret edeceğiz. İlgili birimlerle sponsorluk anlamında taleplerimize verilecek cevaplara bağlı. Belediye olarak gerekli katkıyı yapacağız ama onun dışında gerekli olan katkıları sağlamak zorundayız. Festivalde işler peşin para ile yürüyor. Başka yerlerde Sanatçı sahneye çıkmadan önce parayı, çeki peşin alıyor. Çanakkale Belediyesi itibarlı bir belediyedir. Sanatçılar bu itibarı bilerek bize indirim de yapıyorlar, sahneden indiklerinde de çeki kendilerine veriyoruz. Bu paraları hemen vermemiz gerekiyor. Bu ödemeler 5-6 ay vadeli bir şekilde yapılsaydı ihalelerde olduğu gibi daha kolay olurdu. Sıkıntımız da bu noktada. Sponsor olacaklar bize kaynak ayırabilirlerse; bizim de bu kaynakları önceden almamız gerekiyor. Hadi siz yapın parayı sorun etmeyin biz sonra öderiz dendiğinde olmuyor" şeklinde cevap verdi.

"BÜLENT TURAN BİR İRADE ORTAYA KOYDU.. BEKLİYORUZ"

Festivalin yeniden yapılması konusunda AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın olumlu yaklaştığını ifade eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Ankara ziyaretimizde Sayın Bülent Turan festivalin yapılması konusunda bir irade ortaya koydu. Muhtemelen İradesini kullanacaktır diye düşünüyorum. Ancak benim bu konuda sonradan bir talebim olmadı. Böyle bir STK'lardan talep gelince toplantı yapma gereği duyduk. Bundan sonra süreç hızlanacaktır. Festivalin Halk Bahçesinde olma ihtimali yok. Eski yıllarda Halk Bahçesi küçüktü yapılabiliyordu. Çimenlik Kalesi kullanıma açık değildi, Esenler Özgürlük parkı yoktu, organizasyon küçüktü. Festivalde küçük satıcılarda olsun şeklinde bir görüş var. Bu seneye yetişmez ama belki seneye olabilir. Yine de çalışırız. Muhtemelen festivali yapacak olursak; Eylül ayı başı gibi yaparız. Bir para konuşulmadı, sadece festivalin yapılıp yapılmaması konusunda bir görüşme oldu sadece. Belediyemiz yine bir bütçe aktaracak, yeniden bir planlama yapmak gerekecek. Yeniden bütçelendirme yapılacak ve sonrasında ne kadar belediye olarak katkı sunacağız, artan miktar için kurumlarla görüşeceğiz, destek isteyeceğiz.

 

"FESTİVALİN GELECEĞİNİ DÜŞÜNMEK İÇİN PLANLAMA YAPIYORUZ"

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizin uzun yıllar sürme olasılığı üzerine hareket ettiklerini, gelecek yıllarda festivalin yine ekonomik gerekçelerle iptal edilmemesi için planlama yaptıklarını belirten Ülgür Gökhan; "Bu sene yaparız, yapamayız buna bakacağız ama Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz çok büyük boyutlara ulaşıyor her geçen gün. İşsizlik çok endişe verici bir şekilde artıyor. Biz bu toplantıda önümüzdeki yıllarda bu tür ekonomik sıkıntılar karşısında bu festivali her yıl yapabilmek için neler yapabileceğimizi konuştuk. Bu sene hadi kriz var yapamadık diyelim. Önümüzdeki sene ne yapacağız? Ondan sonraki senelerde? 5 yıl sonra ne olacak? O yüzden oturup, artık sadece belediyenin karar verdiği noktadan çıkıp ilgililerinde ortak karar vereceği, ana sponsorlar vasıtasıyla yapılabilecek gibi planlama yapacağız. Turkcell Gelibolu'da maraton yapıyor, Kaleseramik bisiklet festivali düzenliyor. Tek veya daha fazla kurum veya şirketin sponsorluğu altında ve içeriğinin de biraz daha değiştiği, takviminin de otellerin yoğun olduğu zamanlarda değil de turizm sezonunun bitimine yakın bir zamana kaydırabilmenin çalışmasını yapıyoruz. Biz artık bu sene değil; bundan sonraki senelerde neler yapabileceğimizin çalışmasını başlatmış bulunuyoruz" dedi.

 

"TROİA FESTİVALİNİ YAPMAK ÇANAKKALE SERAMİĞE YAKIŞIR"

Çanakkale'de köklü ve uluslar arası firmalar olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Biliyorsunuz Çanakkale'de Akçansa, İçdaş var, Kaleseramik var. Kaleseramik biliyorsunuz Bisiklet Festivali düzenliyor. Aslında Troia Festivalini yapmak Çanakkale Seramiğe yakışır. Mühim olan bu festivalin sürdürebilir olması gerekiyor. Festivalin içeriğini de biraz farklılaştırmamız gerekiyor. Daha kurumsal hale getirmemiz gerekiyor. Festival yapılacaksa da biraz profesyonelleşmek gerekiyor. Daha farklı bir noktaya getirmemiz gerekiyor. Bu sene yapıp, seneye yapamazsak, sonraki sene yine yapamazsak artık Festivalin tadı kaçar. Maliyetler sürekli artıyor, gelirler düşüyor. Belediyenin başka yapacağı işlere kaynak aktarmamız gerekiyor. Belediyenin asli görevleri var yapılması gereken, geçim sıkıntısı çeken insanlarımız var onlara destek olmamız gerekiyor. Burslarımız var öğrencilere verdiğimiz. Öğrencilerimizin ekonomik sıkıntıları da çok fazla onlara da bir iyileştirme yaparak destek olmamız gerekiyor. Festivali yapalım sekteye uğratmayalım ama öngörülemeyen sebepler de var. 15 Temmuz 2016 yılında festivali yapamamıştık. Neden 15 Temmuz da darbe girişimi olmuş, ortalık toz duman. Sen kalkmış festival yapıyorsun, bu olmazdı. Bugünde Türkiye genelinde Çanakkale halkı ve esnafında bir sıkıntı var. Bu yükü bölüşürsek bunu yapabiliriz" dedi.
Bu haber 6001 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI