Bugun...
Bizi izleyin:Faili Meçhul Kaldılar..

Tarih: 11-12-2017 07:07:25 Güncelleme: 11-12-2017 07:21:25 + -


Çanakkale’de iki siyasi şiddet olayı... Gazeteci Cemal Oral’a saldırı olayı ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a linç girişimi… Aylar, yıllar geçti ikisinin de faili bulunamadı...


Faili Meçhul Kaldılar..

14 Ocak 2014 gecesi, Memleket Haber Sitesinin sahibi ve Çanakkale’nin deneyimli gazetecisi Cemal Oral, yoğun bir günün ardından evinin yolunu tutmuştu. Barbaros mahallesinde evine yaklaştığı bir sırada, karanlıktan kendine yaklaşan bir kişinin saldırısına uğradı. Önce beysbol sopası ile kafasına vurulan ardından vücudunun çeşitli bölgelerine darbeler alan Cemal Oral yerde kaldı. Karanlıktan gelen saldırgan karanlıkta kayboldu. Olay yerine gelen ambulans Cemal Oral’ı hastaneye götürdü. İş göremez raporu verilen Cemal Oral’a yapılan saldırı günlerce kamuoyunun gündeminde kaldı. Basın örgütleri adaletten faillerin bulunmasını istedi. Siyasiler sert açıklamalar yaptı. O gün iktidara, altıncı şirketlere, termik santral işleten şirketlere sert eleştirileri ile öne çıkan Cemal Oral’ın faili bulunamadı.

 

Aynalı Pazar Gazetesi olarak saldırının gerçekleştiği günden bugüne kadar olayın yaşandığı tarihin dönüm yıllarında konuyu gündeme getirerek faillerin halen bulunamadığını yazmış, konuyu kamuoyunun gündemine taşımıştık. Gazeteci Cemal Oral’a saldırının yapılmasının üzerinden yaklaşık olarak 3 yıl geçti. Saldırının gerçekleşmesinden hemen sonra bir takım şüpheliler gözaltına alındı, kimi vatandaşlar şahit olarak dinlendi. Yapılan araştırma, soruşturma ve güvenlik kayıtlarının incelenmesinden sonra failler bulunamadı. Çanakkale Cumhuriyet Savcılığı, Gazeteci Cemal Oral’a yapılan saldırıyı yeterli delil bulunamadığı gerekçesi ile dosyayı kapadı. Cemal Oral’a yapılan saldırı faili meçhul olarak kaldı..

 

BELEDİYE BAŞKANINA VE MİLLETVEKİLİNE LİNÇ GİRİŞİMİ!

 

Tarihler 8 Eylül 2015’i gösterdiğinde Çanakkale’de daha önce hiç yaşanmamış bir olay yaşandı. Şehit Onbaşı Fatih Duru’nun naşını karşılamak üzere Çanakkale Havalimanına giden Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve beraberindeki CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in içinde bulunduğu araca bir grup saldırı gerçekleştirmişti. Kameraların gözleri önünde yaşanan olayda sayıları 15-20 kadar olan bir grup linç girişiminde bulundu. Grup önce Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Muharrem Erkek’in içerisinde olduğu araca doğru sözlü protestolarda bulundu. Kalabalık nedeniyle yavaş hareket eden araca grup daha sonra yumruk ve tekmelerle saldırıya geçti. Saldırganların aracın kapısını açmaya çalışmaması ve linç girişimine müdahale ederek araya giren vatandaşlar yaşanan olayın daha da üzücü bir şekilde sonlanmasının önüne geçti. Saldırıyı gerçekleştiren grup daha sonra kayıplara karıştı.

 

CAFELERE VE RESTAURANTLARDA OTURAN VATANDAŞLARA SALDIRILDI

 

Çanakkale’de o gece yaşanan olaylar sadece Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın ve Milletvekili Muharrem Erkek’in aracına yapılan saldırıyla bitmedi. Şehit Onbaşı Fatih Duru’nun cenazesinin Havalimanında karşılanmasının ardından yürüyüşe geçen vatandaşların arasında yürüyen bir başka veya aynı grup Çanakkale kordonda bulunan çeşitli Cafe ve restaurantlara da saldırı gerçekleştirerek vatandaşların huzurunu kaçırdı. İşletmelere maddi hasarlar verdi. Paniğe kapılan vatandaşlar eğlence yerlerinden kaçtılar.

 

8 Eylül 2015 gecesinde Çanakkale’de yaşanan üzücü olaylar günlerce kamuoyunun gündemini işgal etti. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Milletvekili Muharrem Erkek’e yönelik yapılan linç girişimi sonrasında siyasi parti temsilcileri yaşanan olayları Vandalizm olarak nitelendirerek saldırıları gerçekleştirenleri kınadıklarını açıkladılar. Barış’ın yüz yıllardır beraber anıldığı Çanakkale’ye şiddeti hiç kimse yakıştıramamıştı.. Şehide manevi destek, teröre tepki, bir takım siyasi düşüncelere protesto anlaşıldı ama şiddettin gerekçesi anlaşılamadı!

 

SAVCILIK VE EMNİYET SALDIRGANLARI BULAMADI!

 

 Linç girişimi sonrasında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP Milletvekili Muharrem Erkek saldırıyı gerçekleştiren kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundular. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan linç girişiminin üzerinden 7,5 geçtikten sonra; 25 Nisan 2016 akşamı katıldığı bir televizyon programında şok açıklamalarda bulundu. Yaptıkları suç duyurusuna, aradan 7,5 ay süre geçmesine ve linç girişiminin ortada video kayıtlarının da bulunmasına rağmen savcılığın ve emniyet güçlerinin saldırganları bulmak için hiçbir şey yapmadığını açıkladı!

 

VİDEO KAYITLARI VAR, ŞAHİTLER VAR.. SALDIRGANLAR YOK!

 

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan linç girişimin üzerinden 7,5 ay geçtikten sonra katıldığı televizyon programında; savcılık ve emniyetin konuyla ilgilenmediğini şu sözlerle açıkladı; “Şikâyet dosyası rafta duruyor. Bu konuda emniyet hiçbir şey yapmadı, kılını dahi kımıldatmadı. Hatta onları korudu. Hiçbir tavır almadılar, savcılık görevi gereği soruşturma açtığını ifade ediyor ama ne soruşturma da ifade var ne başka bir şey. Sordum 'ne oldu' diyerek; "Araştırıyoruz, şahit var mı" diye bana soruyor. Şahit bir sürü adam var ama hangisi şahit ben bilemem ben sonuçta araba içerisindeydim. Ama beni koruyan bir polis memuru var Allah kendisinden razı olsun. Ona sorun, o söyler belki bir şey söyleyebilirse. Havaalanının olduğu bölgede birçok kamera vardır, olay kapatıldı. Çünkü korkuyorlar. Kimden korkuyorlar derseniz; iktidardan korkuyorlar. Bu olayın ortaya çıkartılması demek bunun iktidarın yandaşları tarafından yapıldığının ortaya çıkması demektir.”

 

“BUNCA İNSAN VAR OLAYI GÖREN.. BANA ŞAHİT SORDULAR!”

 

Kendisine savcılık ve emniyetten olayla ilgili “Şahit Var Mı?” sorusunun sorulduğunu belirten Ülgür Gökhan, kamera görüntülerinin de olmaması halinde kendisinin es geçilmesini istediğini belirterek; “Hadi beni geçelim, koskoca Kordonda mekânlara saldırılar gerçekleştirildi, insanlar darp edildi, bir Allahın kulu görmedi mi? Hiçbir kamera kaydetmedi mi bu görüntüleri? Sivil polistir, kameradır hiçbir şey yok mu arkadaş? Demek ki şu an itibariyle can güvenliğimiz yoktur, ben bunu söylüyorum. Ama Çanakkale’de bu gerginliğin olacağını ben zaten daha önceden biliyor ve söylüyordum. Buraya birileri geldi, gönderildi ve Çanakkale’nin kimyası bozuldu” açıklamasında bulundu.

 

3 SEÇİM GEÇTİ.. 3 VALİ, 3 EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ.. İKİ FAİLİ MEÇHUL OLAY ÇÖZÜLEMEDİ!

 

Gazeteci Cemal Oral’a yapılan saldırı 14 Ocak 2014 günü gerçekleşmişti. Oral’a yapılan saldırının üzerinden 30 Mart yerel seçimi, 7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimleri geçti.. 2014 yılında Çanakkale Valisi Ahmet Çınar idi. 1 Eylül 2015 tarihinde Çanakkale Valiliğine Hamza Erkal atandı. 10 Eylül 2016 tarihinden bugüne kadar da Çanakkale Valisi Orhan Tavlı görev yapmakta.

 

Gazeteci Cemal Oral’a saldırı gerçekleştiği dönemde İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu idi. Saldırıdan kısa bir süre sonra 21 Şubat 2014 tarihinde İl Emniyet Müdürlüğüne Yılmaz Özden atandı. Kasım 2016 tarihinde ise İl Emniyet Müdürlüğü görevine Celal Sel atandı.

 

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a ve CHP Milletvekili Muharrem Erkek’e linç girişiminde bulunulduğu günden bu yana da Vali Hamza Erkal ile Vali Orhan Tavlı Çanakkale Valisi olarak görev yaparlarken; aynı dönemde İl Emniyet Müdürü olarak görev yapan isimler ise Yılmaz Özden ve Celal Sel oldu.
Bu haber 10212 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI