Bugun...
Bizi izleyin:Ezine Hastanesi'nde Ne Ararsanız Var: "Mobbing, Angarya.."

Tarih: 10-05-2019 08:15:33 + -


Türk Sağlık Sen Ç.kale Şube Başkanı Turan Çavdar, Ezine Devlet Hastanesi yönetici ve idarecilerin liyakatsiz kişilerden oluştuğunu ve sağlık çalışanlarına başta mobbing olmak üzere her türlü usulsü işlemi yaptıklarını duyurdu. Sağlık çalışanlarının sorunlarını ve hastane idarecilerinin usulsüz uygulamalarını sıklıkla dile getiren Çavdar; "Yönetim anlayışı ile bu tür davranış sergileyen bu Yönetici ve İdareciler hakkında gerekli olan işlemlerin ivedilikle yapılması gerekmektedir" çağrısında bulu


Ezine Hastanesi'nde Ne Ararsanız Var:

Türk Sağlık Sen Ç.kale Şube  Başkanı Turan Çavdar, Ezine Devlet Hastanesi yönetici ve idarecilerin liyakatsiz kişilerden oluştuğunu ve sağlık çalışanlarına başta mobbing olmak üzere her türlü usulsü işlemi yaptıklarını duyurdu. Sağlık çalışanlarının sorunlarını ve hastane idarecilerinin usulsüz uygulamalarını sıklıkla dile getiren Çavdar; "Yönetim anlayışı ile bu tür davranış sergileyen bu Yönetici ve İdareciler hakkında gerekli olan işlemlerin ivedilikle yapılması gerekmektedir" çağrısında bulundu.

 

Türk Sağlık Sen Ç.kale Şube  Başkanı Turan Çavdar yayınladığı basın açıklaması ile Ezine Devlet Hastanesinde görevini yapan sağlık çalışanlarına yapılan usulsüzlükleri ve baskıları aktardı. Çavdar hastane yönetici ve idarecilerinin personele yaptıkları hukuksuz iş ve işlemleri şu sözlerle aktardı; "

Vatandaşlarımızın ekseriyet çoğunluğu Hastanelerimiz ve diğer sağlık kuruluşlarından aldığı Sağlık hizmetinden memnundur. Vatandaşlarımız % 70.4 oranında Sağlık hizmetinden memnun ise bunda en büyük katkı Sağlık çalışanlarınındır. Bu oran bazı hastanelerimizde daha da yükselmiyorsa veya ortalamanın altında kalıyorsa  buna sebep idareciler ve yöneticilerdir" dedi.

 

DÖNER SERMAYENİN ADI VAR KENDİ YOK!

Hastanelerde yaşanan döner sermaye sıkıntısını gündeme getiren Çavdar; "Hastanelerimizde döner sermayenin adı var lakin kendisi ortada yoktur. Döner Sermaye ödemeleri sağlık çalışanlarına maddi bir katkı sağlamamaktadır. Yıllık enflasyon artışları dikkate alındığında elimize geçen döner sermaye miktarı kuşa dönmüştür. İş yoğunluğunun her geçen gün arttığı Sağlık çalışanlarının maddi manevi her türlü özveriyi gösterdiği  halde hastane yöneticilerinin baskıcı ve iş bilmez davranışları biz sağlık çalışanlarının işini oldukça zora sokmaktadır. Sağlık çalışanlarının haklarının ve vatandaşlarımızın haklarını gözetmeyen İş bilmez idarecileri bizler yakından tanıyor siz değerli basın mensupları vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Bu idareciler ya bu keyfi ve   baskıcı uygulamalarından vazgeçmeli yada bir gün daha beklemeden istifa etmelidirler" dedi.

 

"EZİNE DEVLET HASTANESİ AYRIMCI ZİHNİYETLE YÖNETİLMEKTEDİR"

Türk Sağlık Sen Ç.kale Şube  Başkanı Turan Çavdar; "Ezine devlet hastanesi yukarıda bahsettiğim iş bilmez, hakkaniyetten uzak ve çalışanlar arasında ayrım yapan bir zihniyetle yönetilmektedir. Hastane çalışanlarımızı baskı altında tutarak görev tanımları dışında  işler yüklemeleri  çalışanlarımız için angarya değil de nedir? Hiç kimse zorla çalıştırılamaz Angarya yasaktır. İdareciler açıkça suç işlemektedirler. Vatandaşlarımızın daha iyi hizmet almaları  için veya çalışma hayatı ile ilgili sorunları hastane idarecileri ile görüşmek isteyen Sağlık çalışanları idareciler tarafından kapılarda bekletilmekte, talepler geri çevrilmektedir. Yöneticiler Yetkilerini sonuna kadar kullanmakta sorumluluklarını ise  birilerine devretmektedirler. Sorunları görüşmek çalışanların fikrini almak yerine çalışanlar yok sayılmakta çalışma şevkleri kırılmaktadır. İzin almak için idareye başvuran çalışanlar arasında personel sayısındaki yetersizlik bahane edilerek ayrımcılık yapılmakta istediklerine izin verilmektedir" dedi.

 

"İZİN İSTEYENE DEĞİL; KENDİ İSTEDİKLERİNE VERİYORLAR"

Türk Sağlık Sen Ç.kale Şube  Başkanı Turan Çavdar "Durum bildirir raporunu idari birime ileten sağlık çalışanlarına dilekçe başvurusu değerlendirmesinde bulunup işleme almayan sağlık hizmetleri müdürü mevzuat ve liyakat konusundaki yeterliliğini ortaya çıkarmıştır. Diyaliz ünitesinde çalışan sağlık çalışanlarına idarenin takdir yetkisi denilmek suretiyle ve  kişiyle yaşanan sorunu  gerekçe göstererek fazla çalıştırmak angarya değilse zulüm değilse nedir? Aynı çalışma yerinde kişinin isteği dışında 50 saatlik fazla çalıştırmanın ve 120 saate kadar fazla çalıştırabilirim ifadeleri hangi şartlar için geçerlidir. Bir çalışana 40 saatlik fazla çalışma yaptırılırken diğer sağlık çalışanına 120 saatlik fazla çalışmayı işaret etmek apaçık mobbing'dir ve mobbing bir suçtur. Hiçbir idarecinin buna hakkı ve yetkisi yoktur. Ayrıca hastane müdür yardımcısı görevinde bulunan kişinin sürekli diyaliz ünitesinde çalışanlara ne yapacağını söylemesi asıl sorumluluklarını yerine getirmemesi bir idareci olarak yetersizliğini göstermektedir. Diyaliz birimin çalışanlarımız  ne yapacaklarını bilen eğitimli kişilerdir" dedi.

 

"BAŞHEKİMİN ANLAMSIZ BASKISINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Ezine Devlet Hastanesi başhekiminin doktorlara baskı uyguladığını belirten Çavdar; "Hastane müdürünün talimatını ile 4d kadrosunda görevli  çalışanların eksik mesaileri hastane acilinde nöbet tutmak süreyi ile tamamlatılırken iki isim bu uygulamanın dışında bırakılmakta bizzat idareciler tarafından ayrım yapılmaktadır. Bu iki isme  idare tarafından neden sahip çıkılmaktadır. Hastane müdürünün böyle bir yetkisi var mıdır? Hastane başhekiminin doktorlar üzerinde anlamsız baskısını anlamak mümkün değildir.İnsan hayatı değerlidir ve bir başhekimin keyfi uygulamalarına bırakılmayacak kadar değerlidir. Doktorlarımız uzmanlık eğitimlerini tamamlamış ve hastalarına nasıl tedavi uygulamaları gerektiğini kendi iradeleriyle belirleme yetisine sahiptirler .Bu işlere başhekimin karışması veya müdahil olması kabul edilmez bir durumdur. Yukarıda somut deliller ile izah ettiğimiz uygulamalar vatandaşlarımıza özverili bir şekilde Sağlık hizmeti sunan Sağlık çalışanlarımızın İş barışını bozmakta motivasyonunu etkilemektedir. İdareciler ise bu uygulamalar ile hak yemekte adaletsiz davranmakta yetkilerini ayırımcılıklar sürdürürken sorumluluklarını yerine getirmemektedir. Buradan Sayın Valimize ve il Sağlık Müdürüne sesleniyorum. İdarecilerin bu tür  davranışları  Sağlık Çalışanlarının İş barışını bozmakta daha önemlisi de  Vatandaşlarımızın aldığı Sağlık hizmetinin kalitesini olumsuz etkilemektedir.Yönetim anlayışı ile bu tür davranış sergileyen idarecilerin  sağlık çalışanları ve vatandaşlarımız nezdinde kabul görmesi mümkün değildir. Bu Yönetici ve İdareciler hakkında gerekli olan işlemlerin ivedilikle yapılması gerekmektedir" dedi.
Bu haber 4830 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI