www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:1 Liraya Dert Dinliyorlar

Tarih: 05-03-2017 07:50:55 Güncelleme: 06-03-2017 08:26:55 + -


Çanakkale'de iki üniversite öğrencisi farkındalık oluşturmak amacıyla bir lira karşılığında dert dinliyor.


1 Liraya Dert Dinliyorlar

Çanakkale'de Çarşı Caddesinde iki üniversite öğrencisi Can Duran ile Sevgi Aslaner farkındalık oluşturmak sebebiyle 1 lira karşılığında dert dinliyor. İkili para yerine kitap, yiyecek ve içecek de kabul ediyor. Dert dinlemelerine güvence olarak ise gizliliklerinin esas olması şartını gösteriyorlar. Kendileri için paranın önemli olmadığını vurgulayan ikili insanların bir gülümsemeleri de kendileri için yeterli olarak görüyor.


Çanakkale'nin Biga ilçesinde Uluslararası İlişkiler bölümünde öğrenim gören 21 yaşındaki Can Duran, "Dert dinlemek aslında şöyle, insanlar pek anlatmayı sevmiyor. İnsanın içinde kalan gizli sırlar var. İnsan tanımadığına daha iyi anlatıyor aslında derdi. Öyle düşündük. Bu fikri buradan çıkarttık. 1 lira bizim için kazanç değil aslında. Sadece insanlar sokakta mutlu olmayı, bir gülümsemede bizim için kafi. Böyle düşündük. Buradayız. Eğleniyor halkımız. Ne güzel. Bizde aynı şekilde eğleniyoruz. Zaman değişti, insanlar birbiriyle konuşmaz oldu. Komşuluk ilişkileri bitti. Sokakta geçerken birbirlerine bakmıyorlar. Arabalar mesela yer vermiyorlar. Öyle şeyler var. Farkındalık oluşturmak, evet, Mesela az önce insanlar geldiler anlattılar bazı dertlerini. Geçti mi? Geçeceğini düşünüyor muyuz? Hayır. Paylaşmak güzeldir. Paylaştıkça azalır, inancımız bu yönde. Dinlediğimiz ilginç bir dert aslında olmadı. Sigarayı bırakamadığını söyleyenler var. Oğlu üniversiteyi tekrardan okuyor, kazanamamış bir daha hazırlanıyormuş. Öyle bir şey dinledik. Az önce bir ablamız geldi daha şahsi bir derdini anlattı. Biraz üzüldükte açıkçası. Böyle dertlerde oluyor. İnsanlarla iç içe olmak bizim için güzel. Küçük bir hatıra yarın bir gün bir arkadaşının yanına gittiğinde 'çocuklar vardı sokakta, böyle şeyler yapıyordu' demeleri bizim için kafi, bizim için yeterli. Talep aslında fena değil. İnsanlar gülümsüyor. Gülümsemeleri bile bizim için yeter. 'Çocuklar ne yapıyor' diyorlar. Talep, halk yaklaşmıyor, tabiki biraz çekince yaşanıyor ama en azından böyle bakıyorlar. Güzel oluyor" dedi.


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri öğrencisi 22 yaşındaki Sevgi Aslaner, "Bize çok garip şeyler geliyor. Az önce 2 buçuk yaşında bir seyircimiz vardı. Kendisi bize Pepe'yi izleyemediğini anlattı. Sonra böyle esnafları çağırdı. Esnaflar bize çay ısmarladı. Aslında bunlar, böyle şeyler, güzel şeyler. Bunun için geliyoruz. Mutluyuz, öğrenciyiz. Aslında biz bunun 3 liraya başka şehirde yapıldığını duyduk. 3 lirayı denedik. Burada tutmadı. Bizde 1 liraya yaptık. Haftaya zamlı yapmayı düşünüyoruz. Kaçırmadan gelirseniz çok mutlu oluruz. Görenlerin tepkileri, genelde gülüp geçiyorlar. Ama gelip derdini anlatan insanlarda çok oluyor. Genel olarak olumlu tepkiler alıyoruz" diye konuştu.

 
Bu haber 28691 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI