Bugun...
Bizi izleyin:Erkek; “Enis Berberoğlu Suçsuzdur”

Tarih: 14-02-2018 09:11:49 + -


MİT TIR’larının görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgili davada yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu için karar çıktı. Enis Berberoğlu 5 yıl 10 ay hapisle cezalandırıldı. Beraberinde Milletvekilleri ile birlikte Enis Berberoğlu’nu Maltepe Cezaevinde ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, bugün mecliste düzenlediği basın açıklaması ile hukuki süreci değerlendirdi. Erkek; “Enis Berberoğlu beraat edecektir, çünkü suçsuzdur” dedi.


Erkek; “Enis Berberoğlu Suçsuzdur”

MİT TIR’larının görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgili davada yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu için karar çıktı. Enis Berberoğlu 5 yıl 10 ay hapisle cezalandırıldı. Beraberinde Milletvekilleri ile birlikte Enis Berberoğlu’nu Maltepe Cezaevinde ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, bugün mecliste düzenlediği basın açıklaması ile hukuki süreci değerlendirdi. Erkek; “Enis Berberoğlu beraat edecektir, çünkü suçsuzdur” dedi.

 

TBMM’de basın açıklaması düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, tutuklu bulunan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu davasını değerlendirdi. Erkek; Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının temel sebebinin CHP’yi yıpratmak olduğunu söyledi; “Yargıçlar, yalnızca ve yalnızca hukukla bağlıdırlar. Dosya içeriğine, yasaya ve vicdani kanaatlerine göre karar verirler. Bir ceza davasında somut, kesin ve inandırıcı delil olmadan kimseye ceza verilemez. İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu da hakkında somut, kesin ve inandırıcı bir delil olmadan 9 aydır cezaevindedir. Bu haksız davanın yargılaması tamamlandığında, Enis Berberoğlu’nun beraat edeceğine inancımız tamdır. Çünkü Enis Berberoğlu suçsuzdur.”

 

“CASUSLUK İDDİASI ÇÖKMÜŞTÜR”

 

Yargının verdiği kararları değerlendiren Muharrem Erkek; “Üst mahkemenin dün verdiği kararın en önemli anlamı ve sonucu şudur: Casusluk iddiası çökmüştür. Ayrıca bu karar, 9 ay önce Berberoğlu’nun tutuklandığı duruşmada ilk mahkeme tarafından verilseydi, Enis Berberoğlu bugün cezaevinde olmayacaktı. Çünkü Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının nedeni casusluk suçlamasıyla kurulan hükümdü ve bu karar ile ilk mahkemenin tesis ettiği hüküm ikinci kez tümüyle ortadan kaldırıldı” dedi.

 

“ASIL AMAÇ CHP’Yİ YIPRATMAKTIR”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Can Dündar ve Erdem Gül’e daha önceden verilen ceza Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’na dün verilmiştir. Yani gazeteciler, gizli kalması gereken bilgileri açıkladıkları iddiasıyla ceza almışlardır. Peki, bu durumda Enis Berberoğlu neden hâlâ tutukludur? Kendisinin, CHP Milletvekili olduğu için tutuklu kaldığını, asıl amacın demokrasiyi ve adaleti savunan en büyük güç CHP’yi yıpratmak olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül kararı günışığı gibi ortadayken Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun yaklaşık 6 ay önce Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvurunun halen karara bağlanmamış olması da düşündürücüdür. Dün verilen karardan sonra, Anayasa Mahkemesi’nin ivedi olarak Milletvekilimizin haklı başvurusunu incelemesi, yaşanan ağır hak ihlaline dur demesi hukuken de vicdanen de zorunluluktur” ifadelerini kullandı.

 

“YARGI ÜZERİNDE AĞIR BASKI BİR KEZ DAA ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

 

Enis Berberoğlu’nun kaçma şüphesi nedeni ile 9 aydır tutuklu bulunduğuna dikkat çeken Muharrem Erkek; bunun sebebinin de yargı üzerindeki ağır baskının delili olduğunu söyledi; “5 yıl 10 ay ceza alan, üstelik ağır ve haksız bir tutuklulukta 9. ayına giren Milletvekilimizin hükümle birlikte tahliye edilmemesi adaleti tecelli ettirmemiş, yaşanan mağduriyetin artarak devamına sebebiyet vermiştir. İlk mahkemedeki tüm duruşmaları ciddiyetle ve saygıyla takip eden, tutuksuz yargılanmasına ve yurtdışına çıkmasına bir engel olmamasına rağmen, davet edildiği tüm yurtdışı programlarını dahi iptal ederek yargılama sürecinde her zaman mahkemenin huzurunda olan bir Milletvekilinin “haklı bir gerekçeye dayanmadan kaçma şüphesiyle” tutukluluk halinin devamına karar vermek, yargının üzerindeki ağır baskıları bir kez daha göstermiştir” dedi.

 

“BERBEROĞLU DERHAL TAHLİYE EDİLMELİDİR”

 

Enis Berberoğlu’nu cezaevinde ziyaret ettiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Partimizin Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak ilk ziyaretimi dün Maltepe Cezaevi’nde Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’na yapmış olmam, ülkemizin içinde bulunduğu adalet sorununun ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Dünkü ziyaretimde Enis Bey’in de vurguladığı gibi, müebbetle başlayarak 25 yıl verilen ceza 5 yıl 10 aya düşmüştür. Sonunda beraat edeceğine inancı da tamdır. Morali son derece yüksek olup, herkese ve tüm meslektaşlarına içten selamlarını da göndermiştir. Enis Berberoğlu, ülkemizin yetiştirdiği önemli bir gazetecidir. Şu anda da İstanbul Milletvekilimizdir. Her şeyden önemlisi suçsuz bir insandır. Derhal tahliye edilmeli ve bu hukuksuzluk son bulmalıdır. Unutulmasın ki en büyük güç hakikattir” dedi.
Bu haber 1023 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI