Bugun...
Bizi izleyin:Erkek: "Çanakkale Cezalandırılıyor Mu?"

Tarih: 20-09-2019 07:01:17 Güncelleme: 20-09-2019 07:24:17 + -


Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile hiçbir gerekçe gösterilmeksizin Çan ve Yenice'nin Turizm bölgelerinin iptal edilmesi tepki çekti. CHP Genel Başkan yardımcısı Muharrem Erkek, hazırladığı soru önergesiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a "Niyetiniz Çanakkale'yi cezalandırmak mıdır" sorusunu yöneltti.


Erkek:

CHP Genel Başkan yardımcısı, Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, Çan ve Yenice ilçelerinde belirli bölgelerin Jeotermal santrali ve Siyanürlü Altın Madenciliği için Turizm Vasfının kaldırılmasına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi. Erkek verdiği soru önergesinde konunun son derece hassas olduğuna dikkat çekmek için şu bilgileri verdi; "Çanakkale gerek doğal güzellikleri gerek tarihi birikimiyle ülkemiz turizminin en gözde illerinden biridir. İlimiz, Kazdağları, Çanakkale Savaşlarının geçtiği destana ev sahipliği yapan tarihi yarım ada, dünyanın önemsediği Troya ve Assos antik kentleri gibi yerlerin yanı sıra deniziyle ve termal kaynaklarıyla büyük bir zenginliğe sahiptir. Dünyanın en önemli oksijen depolarından, binlerce canlı türünü barındıran Kazdağları’nı yok edecek siyanürlü altın madenciliği tartışmaları henüz bitmeden Resmi Gazete’de yayımlanan bir Cumhurbaşkanı Kararı, Çanakkale turizmini olumsuz etkilemiştir."

 

KAZDAĞLARI TEHDİDİ ORTADAYKEN..

Kazdağları'nın Kirazlı - Balaban bölgesinde devam eden Altın Madenciliği çalışmalarına karşı toplumda tepkilerin dinmediğine dikkat çeken Muharrem Erkek, hali hazırda Çan ve Yenice İlçesinin turizm alanlarının iptal edilmesinin vahim sonuçları olabileceğine dikkat çekti. Erkek; "Çanakkale Çan Etili Tepeköy Termal Turizm Merkezi ve Çanakkale Yenice Turizm Merkezi 13 Eylül 2019 tarih ve 30887 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1532 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile iptal edilmiştir. Kazdağları’nda halka rağmen ısrar edilen siyanürlü altın madenciliğinden sonra turizm merkezlerinin iptal edilmesi kararının bir cezalandırma olduğu, özellikle Çanakkale kamuoyunda ciddi biçimde ileri sürülmektedir. Yine bir başka ve daha vahim iddia, termik santral ve altın madenleri için Çan’daki termal suyun kullanılacağı biçimindedir" diyerek şu soruları yöneltti;

 

O BÖLGELERE TERMİK SANTRAL VE ALTIN MADENİ İÇİN İZİN VERİLDİ Mİ?

"Bahsi geçen turizm merkezlerinin iptal edilme gerekçeleri nelerdir? Çan ve Yenice’de bulunan turizm merkezleri iptal edilmeden önce ilimizin mülki amirlerinin, seçilmiş yöneticilerinin ve konunun uzmanlarının görüşü alınmış mıdır?  Gerekçede belirtilen karar yayımlanmadan önce, ilgili bölgelerde herhangi bir bilimsel çalışma yapılmış mıdır? Çan’da turizm merkezinin iptal edildiği bölgedeki termal suyun, altın madenciliği ve termik santrallerde kullanılacağı doğru mudur? Bahsi geçen bölgelerde yeni termik santral ve altın madenciliği izinleri verilmiş midir? Böyle bir planlama söz konusu mudur?
Bu haber 4974 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI