Bugun...
Bizi izleyin:Enerji Uğruna Çanakkale'yi Feda Ediyorlar!

Tarih: 26-05-2020 02:36:22 Güncelleme: 26-05-2020 02:38:22 + -


Türkiye'nin enerji yükünün %8.25'i Çanakkale'nin üzerine bindirilmiş... Termik Santral, RES, Jeotermal,Doğal Gaz, Güneş Enerji projeleri Çanakkale'de orman varlığını tehdit ediyor.


Enerji Uğruna Çanakkale'yi Feda Ediyorlar!

ÇANAKKALE ENERJİ KARTELLERİNİN CENNETİ OLMUŞ

Çanakkale'nin gündeminde 58 enerji projesi var. Bunları 26 tanesi fiilen hayatta ve yıllık yaklaşık 21.085 GW elektrik üretimi yapıyor. Toplam üretim güçleri ise 3.979 MW olarak açıklanmış durumda. 12 proje ise yapım aşamasında. 11 proje ise Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığından üretim lisansı almış. Ön lisans alıp planlama aşamasında olan proje sayısı ise 9. Yani Çanakkale Enerji kartellerinin cenneti haline dönüşmüş.

 

ÇANAKKALE TÜRKİYE'NİN ENERJİ ÜRETİMİNİN %8.25 'İN KARŞILAMAKTA

Çanakkale'nin elektrik santrali kurulu gücü 3.979 MW. Toplam 26 adet elektrik enerji santrali bulunan Çanakkale'deki elektrik santralleri yıllık yaklaşık 21.085 GW elektrik üretimi yapmakta. Bu Türkiye'nin enerji üretiminin %8.25 'in karşılamakta.... Bu 26 enerji santralinin; 5'i Kömür ile çalışan Termik Santral. 13'ü Rüzgar Santrali. 2 tanesi Güneş, 2 tanesi Jeotermal Enerji Santrali.2 tanesi Hidroelektrik Santrali , 1 tanesi Doğal Gaz Enerji Santrali ve 1 tanesi ise Atık Isı Santrali olarak üretim yapıyor.

BAKANLIK ÖNÜNE GELENE LİSANS DAĞITMIŞ

Yapım aşamasında olan 12 projenin ise 10 tanesi Rüzgar Santrali. İki tanesi ise Güneş Enerji Santrali. Çanakkale'de üretim lisansı alınan ama yapımına başlanmayan 11 Enerji üretim projesinin 2 tanesi Kömür ile Çalışan Termik Santral, 1 tanesi Doğal Gaz  Santrali, 8 tanesi ise Rüzgar Enerji Santrali olarak karşımıza çıkıyor. Ön Lisans alan ve planlama aşamasında olan 9 enerji projesinin 1 tanesi Termik Santral, 2 tanesi Jeotermik Enerji Santrali, 6 tanesi ise Rüzgar Santrali olduğu açıklandı. Ön Lisans alan ve planlama aşamasında olan  enerji santrallerinin ise  1 tanesi Termik Santral, iki tanesi Jeotermal Enerji Santrali, 6 tanesi de Rüzgar Enerji Santrali olması dikkat çekti.

ORMANLARIMIZ ENERJİ SEKTÖRÜNE FEDA EDİLİYOR

Çanakkale İl Çevre Durum Raporundan alınan bilgilere göre 1957 yılında Çanakkale İlinin %60'ı ormandı. 2015'te bu oran %52,9; 2018'te %49'a düştü. 58 yılda %7 orman kaybı yaşamış Çanakkale'de bu düşün sebebi olarak ise maden sektörü ve enerji sektörü gösteriliyor. Çanakkale sadece son 3 yılda %4 orman kaybı yaşamış. Planlanan enerji projelerinin de bir çoğunun orman sahasında olması dikkat çekiyor.

ÇANAKKALE'DE KOMŞU ÜÇ İLDEN DAHA FAZLA ELEKTRİK ÜRETİLİYOR!

Çanakkale'de aktif olarak çalışan ve 26 enerji santrali bulunuyor. Hali hazırda ise Çanakkale'de ön lisans ve inşaat aşamasında 32 Enerji Santral Projesi daha var. Bu projelerin ağırlığını ise 24 Rüzgar Enerji santrali oluşturuyor. Ayrıca 2 İthal kömüre, 1 adette linyite dayalı Termik Santral yapılıyor. Çanakkale'de kurulu bulunan 26 enerji santralinin kurulu gücü 3.979 MW iken; bu 26 enerji santralinin yıllık üretimi ise; 21.085 GWh'dir. Bu üretim Çanakkale'nin komşu illeri olan Balıkesir, Edirne ve Tekirdağ'ın toplamından da fazla.. Öyle ki hem kurulu güç hem de yıllık üretim olarak Balıkesir'in 2,5 katı, Edirne'nin 51 katı, Tekirdağ'ın ise 2,5 katı kadar elektrik üretiliyor!

BALIKESİR DE SADECE 1 TERMİK SANTRAL VAR!

Balıkesir'de Çanakkale'nin neredeyse iki katına yakın; toplam 46 Enerji santrali var. 2.785 MW kurulu gücü bulunan bu santrallerin yıllık üretimi ise 8.654 GWh. Çanakkale bu açıdan Balıkesir'i ikiye katlıyor. Fakat Balıkesir'de sadece 1 tane termik santral var!

 

Balıkesir'de kurulu enerji santrallerinin yüzde 55,5'i Doğalgaz santrali, yüzde 39,2'si ise RES'lerden geliyor. Geri kalan üretim ise Güneş, HES, Biyogaz gibi enerji santrallerinden oluşuyor!

TEKİRDAĞ VE BALIKESİR'DE SADECE  DOĞALGAZ VE RÜZGAR ENERJİ SANTRALLERİ VAR!

Çanakkale'de Doğalgaz enerji santrali olarak sadece 1 adet santral bulunurken; Doğalgaz ve Rüzgar enerji santralleri bakımından Çanakkale'nin komşusu olan Balıkesir, Tekirdağ ve Edirne'de RES ve Doğalgaz santralli üretim yapılması dikkat çekici. Öyle ki; Tekirdağ'da toplam 34 adet Enerji santrali var ve bunların üretiminin yüzde 89,8'i Doğalgaz santralerinden, yüzde 9,6'sı RES'lerden yüzde 0,4 biyogaz santrallerinden karşılanıyor. Tekirdağ'da kurulu termik santral bulunmuyor, fakat önlisans aşamasında bir termik santral proje başvurusu var. Tekirdağ'da üretim yapan 34 enerji santralinin toplam kurulu gücü Çanakkale'nin yarısı kadar, toplamda 1.589 MW'lık enerji santrali bulunuyor. Yıllık üretimleri ise 8.214 GWh'da kalıyor.

ÇANAKKALE'DE YILLIK ÜRETİMDE EDİRNE'NİN 51 KATI ELEKTRİK ÜRETİLİYOR

Edirne'de ise toplamda sadece 6 adet enerji santrali bulunuyor. 168 MW kurulu gücü bulunan santrallerin toplam yıllık üretimleri ise 411 GWh.. Çanakkale'de yıllık elektrik üretiminde Edirne'nin 51 katı kadar elektrik üretiyor! Bu 6 enerji santralinin yüzde 99,7'si RES, yüzde 0,3'ü ise güneş enerji santrallerinden oluşuyor!

EKONOMİK KRİZ ÇANAKKALE'Yİ KURTARMIŞ

Son 20 yılda Çanakkale'de mantar gibi türeyen enerji projelerini ekonomik kriz büyük darbe vurdu. Faaliyette olan projelerin enerji fiyatlarının düşük olmasını gerekçe göstererek kapasitelerini düşürdüğü ifade ediliyor. Yapım aşamasında projelerin ise ekonomik kriz nedeni ile yatırıma başlamadığı , bu nedenle bakanlık ile sorunlar yaşadığı gözlendi. Bazı firmaların ise proje için orman tahsisat ücretlerini ödemediği iddia edildi. Şu anda Özellikle Termik Santrallerde proje sahiplerinin yatırımdan kaçındığı gözlenirken, bu durum Rüzgar Santrallerinde tam tersi bir ivme gösteriyor. RES projelerine talep özellikle kamuoyunda büyük tartışmalara neden oluyor.
Bu haber 8187 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI