Bugun...
Bizi izleyin:"Emekçiler Açlığa Terk Edilmişlerdir.."

Tarih: 03-04-2021 08:44:46 Güncelleme: 03-04-2021 08:58:46 + -


1 Nisan itibariyle Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatılmaması işçi kesiminde büyük endişe yarattı. Ödeneğin kesilmesi ile birlikte milyonlarca işçi ücretsiz izne çıkartılmaya başlandı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel yaptığı açıklama ile Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatılması gerektiğine dikkat çekti.1 Nisan itibariyle Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatılmaması işçi kesiminde büyük endişe yarattı. Ödeneğin kesilmesi ile birlikte milyonlarca işçi ücretsiz izne çıkartılmaya başlandı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel yaptığı açıklama ile Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatılması gerektiğine dikkat çekti.

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel yayınladığı açıklamasında; "Ülkede ve dünyada yaşanan salgının sonucu iş ve gelir kaybına dönüşmüştür. Salgın ve ekonomik kriz; kapanan işyerleri, üretimini azaltan fabrikalar, işsiz kalan milyonlar ve yoksulluk yaratmıştır. AKP salgının başından itibaren sermayeyi koruma tercihini ortaya koymuş, zaten sınırlı olan destekler büyük oranda işverenlere verilmiştir. AKP iktidarı; İşsizlik Fonu kasasından işçilere ödenen Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasını sonlandırarak ekonomik ve sosyal tahribatı ağırlaştıracaktır" dedi.

 

"AKP İKTİDARININ EMEKÇİYE BAKIŞ AÇISINI GÖSTERMEKTEDİR"

Dünya genelinde etkili olan salgında devletlerin hem esnaflara hem de çalışanlarına maddi destek sağladığına dikkat çeken Arda Gel; "AKP iktidarı, son yüzyılın en büyük salgını olan Covid-19’un ne kadar süreceği, virüsün nasıl bir seyir izleyeceği belirsizliğine karşılık Kısa Çalışma Ödeneğine son vermesi emekçilere bakış açışını göstermektedir. Pandemi süresi boyunca toplam 3 milyon 756 bin 584 işçi kısa çalışma ödeneğinden yararlanırken, toplamda kısa çalışma ödeneği kapsamında işçilere ödenen miktar ise İŞKUR verilerine göre 30 milyar TL. Şubat ayı verilerine göre 1,3 milyon işçi hâlihazırda kısa çalışma ödeneği kapsamında yer almaya devam etmektedir. İşverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan ve çok daha düşük nakdi ücret desteği alan işçi sayısı 2,5 milyona yaklaşmıştır" dedi.

 

"1,3 MİLYON ÜCRETLİ ÇALIŞAN İŞSİZLİĞE MAHKUM.."

Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatılmamasının sonucunda işsizlik oranlarının daha da artacağına dikkat çeken Arda Gel; "Ülkede 2000’de yüzde 6’larda olan işsizlik bugün iki katına, yüzde 13-14 bandına çıkmış durumdadır. AKP iktidarının kısa çalışma ödeneği desteğinin sonlandırarak işsizliği daha da büyütecektir. TÜİK’in geniş tanımlı işsizlik rakamının yüzde 29.1 olarak açıkladığı ve ekonomik kriz koşullarında Kısa çalışma ödeneğinin sonlandırmak 1,3 milyon ücretli çalışanı işsizliğe mahkum etmektir. Sosyal politikaları geliştirmesi, sosyal destekleri artırması gereken hükümet tam aksi hareket etmektedir. Oysa Kısa Çalışma Ödeneğinin sona ermesi değil, aksine kapsamının genişletilerek devam ettirilmesi gerekmektedir" dedi.

 

"ZENGİN VE YOKSUL ARASINDALİ UÇURUM DERİNLEŞTİ"

Salgında zenginlerin daha zengin olduğunu, yoksul kesimin ise daha da yoksullaştığına dikkat çeken Arda Gel; "Benzer durum dünyanın hemen her ülkesinde görüldü. Ancak her ülkede salgın ile birlikte ortaya çıkan ekonomik sorunları aşmak, vatandaş ve iş dünyasına destek olmak üzere çok ciddi ekonomik paketler devreye alındı, kamu kaynakları vatandaşın hizmetine sunuldu. Destek programları zor zamanlarda vatandaşlarının nefes almasını, ekonominin çarklarının dönmesini sağladı. Salgınla birlikte ülkede zengin ve yoksul arasındaki uçurum derinleşmiş emekçiler açlığa terk edilmiştir" dedi.

 

"PANDEMİ SONRASINA KADAR DEVAM ETMELİDİR"

Kısa Çalışma Ödeneği desteğinin yeniden başlatılması ve salgın sonrasına kadar devam ettirilmesi gerektiğini belirten Arda Gel; "Esnafların halen tam kapasite ile çalışamadığı ve salgının durumuna göre yeni kısıtlamaların gündeme gelebileceğini varsaydığımızda, Kısa Çalışma Ödeneğinin en azından pandemi sonrasına kadar devam etmesi gerekmektedir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; acilen iktidarı Kısa Çalışma Ödeneğinin pandemi sonuna kadar devam ettirmesi çağrısı yapıyor aksi durumda kitlesel işsizliğin yaşanacağı uyarısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
Bu haber 1004 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI