Bugun...
Bizi izleyin:"Elektriği Kesebilirsiniz Ama Güneşi Kapatamazsınız"

Tarih: 28-05-2018 05:15:58 Güncelleme: 28-05-2018 05:36:58 + -


İyi Parti Birinci sıra Milletvekili adayı Rıdvan Uz, bir yıl önce konuşmasını engellemek için otelin elektriklerini kesen zihniyetin artık sonunun geldiğini söyledi.Rıdvan Uz, Çanakkale'de siyasetin uzun yıllardın önemli bir ismi. 2011 yılında Çanakkale Belediye Başkan adaylığı sırasında partisine oy patlaması yaptıran Rıdvan Uz, 24 Haziran seçimlerinde yeni kurulan İyi Partinin Çanakkale 1. sıra adayı oldu. Seçim çalışmalarına hızlı başlayan Rıdvan Uz, 24 Haziran seçimlerine değerlendirirken sözü ilk olarak 1 yıl önce Kolin Otel'de yaşanan elektrik kesintisine getirdi. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener' in parti toplantısı yapmak için aylar öncesinde tuttuğu otel'de konuşmasını engellemek için elektriklerin kesilmesini bir demokrasi ayıbı olarak nitelendiren Rıdvan Uz, "Elektriği Kesebilirsiniz Ama Güneşi Kapatamazsınız. Artık bu zihniyetin sonu gelmiştir "dedi.

 

İYİ PARTİNİN SEÇİME GİRMESİNİ ENGELLEMEK İSTEDİLER

Rıdvan Uz, iktidarın iyi partinin seçime girmesini engellemek için her yolu denediğine dikkat çekti. Uz " İktidar bizleri hazırlıksız yakalanacağımızı zannederek 24 Haziran Erken seçimleri için karar aldığında, seçime giremeyeceğimiz, seçimlere sokulmayacağımız konusunda beyanları vardı. Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Seçim Kurulu bu kararı Cumartesi verseydi hiç bir şey olmayacaktı’ diyerek alenen İYİ Parti’nin seçimlere sokulmayacağı arzusunu dile getirdi. 16 yıllık iktidarlarında ilk defa bir demokrasiye bağlılık ve saygı adına Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanımız ile konuşarak 15 vekilin İYİ Partiye geçmesini teşvik ettiler. Böylece seçimlere girmemizi sağladılar. Tüm bunlardan sonra da YSK’nın komik bir açıklaması oldu ‘İYİ Parti zaten seçime girebiliyordu.’ O gün itibariyle iktidar partisinin tüm yetkili ve yetkisiz elemanları, tüm yandaş basında köşe yazar ve çizerleri bu noktada afalladılar. Adeta şirazeleri kaydı; hepsi ayrı telden konuşmaya başladılar. Buna Cumhurbaşkanı da dahildir. Çünkü ilk defa 16 yıllık iktidarları boyunca millete karşı kurdukları bir oyunun bozulduğunu ve hiç arzu etmedikleri İYİ Parti’nin seçime girme gerçeği ile karşı karşıya kaldılar.

 

“KIRGINLIK YOK. ADAY ADAYI ARKADAŞLARIMIZLA BİRLİKTE GAYRETLE ÇALIŞIYORUZ”

İYİ Parti Milletvekili aday belirleme sürecinin işleyişi ile bilgi veren İYİ Parti Milletvekili Adayı Rıdvan Uz; “Çanakkale’de aday belirleme sürecinde gönüllü ve birlikte çalışan teşkilatlarımızı kırmamak ve üzmemek adına Genel Başkanımız Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığına giden yolda, İYİ Parti’yi de iktidara taşıyacak yolda önceliği her ilde bir adaylar üzerinde tanınırlık anketi yaptırdı. Belirlenen kriterlere bunu da koymak suretiyle adaylarımızı da belirlemiş olduk. Çanakkale’de bunun en güzel yanı ise; bugün itibariyle 4 adayımız var ama diğer tüm aday adaylarımızın da kendilerine ait programları var. Hem bizim çalışmalarımıza destek veriyorlar; hem de Genel Başkanımızın Cumhurbaşkanı olması yönünde çalışmalarına aralıksız devam ediyorlar. En ufak bir kırgınlık olmadığından tüm aday adayı arkadaşlarımızla, teşkilatlarımızla sahadayız. 21 Mayıs tarihinde adaylığımız açıklandı ve çalışmalarımız başladık” dedi.

 

“BİZ ÇANAKKALE’DE İDMANLIYIZ. HALKIMIZ BİZLERİ İYİ TANIR”

Adayların belli olması ile birlikte saha da aktif çalışmaların katlanarak artacağını ifade eden İYİ Parti Çanakkale Milletvekili adayı Rıdvan Uz; “21 Mayıs günü adaylığımız açıklandı. Sahurumuzu yaptık hemen Çanakkale’ye hareket ettik, ilk durağımız Biga ilçemiz oldu. Esnaflarımızla ve teşkilatlarımızla buluştuk. Oradan Lâpseki ilçemize geçerek oradaki esnaf ve vatandaşlarımızla bir araya geldik. Akşam saatlerinde Çanakkale’ye dönebildik. Bir basın açıklamamız oldu, sonrasında da hemen esnaf ziyaretimize devam ettik. Esnafımızdan olumlu geri dönüşler aldık. Üçüncü kez geliyorsunuz, diğer partiler henüz gelmediler diyerek memnuniyetlerini ifade ettiler. Biz Çanakkale’de de idmanlıyız. 2009 yılında Çanakkale Belediye Başkanlığı için yarışmıştım. O dönemde esnaflarımızı en az 5-6 kere ziyaret etmiştik. Koşmaktan, koşturmaktan yorulmayız. AK Parti’nin en güçlü olduğu dönemdi, Ülgür Gökhan beyin en güçlü olduğu bir dönemdi. Bize hiç şans verilmediği bir dönemde insanlara dokunarak, kendimizi anlatarak, tanıtarak onların teveccühleri ile iki partinin arasına girmeyi başardık. Çanakkale halkı bizleri iyi tanır. Bugün o çalışmanın, azmin devamını getirmek suretiyle halkımızın ilgisini yine gördük. Koşturuyoruz, çalışıyoruz” dedi.

“VATAN SEVGİSİ İLE DOLU, ATATÜRKÇÜ ÇİZGİDE OLAN BİR PARTİYİZ”

Türkiye’de ve Çanakkale’de İYİ Parti olarak ilk kez seçime gireceklerine dikkat çeken İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, İYİ Parti’nin siyaset anlayışını şu sözlerle açıkladı; “İYİ Partinin en güzel özelliği milli birlik ve beraberliğin tesisinde insanlarımızın kimliklerin kavuşturulmasında Kurucular Kuruluyla Gene Başkanımız Meral Akşener hanımefendi ortaya koymuştur. Türkiye Cumhuriyetini kurucu ayalarına döndürecek, Vatan sevgisi ile dolu, Atatürkçü bir çizgide olan partiyiz. Hatırlarsanız Genel Başkanımız ‘Bizler eşit vatandaşlık, eşit millet, eşit toplum istiyorsak sizlerdeki bu kimlik kartları Ağa’da budur, paşa’da budur, Reis’de budur, sizin torpilinizde budur’ diyerek tüm kimlik kartı taşıyan vatandaşların eşit olduğuna vurgu yapmıştır. Hiç kıvırmadan, dosdoğru konuşan bir genel başkanımız var. Bunu da zaten baktığınızda tüm teşkilatlarımızda il ve ilçe başkanı seçimlerinde adayların seçiminde görebilirsiniz. Partimiz bünyesinde CHP’li, AKP’li, MHP’li adaylarımız da var. Saadet Partilisi de var, Sosyal Demokrat arkadaşlarımız, ANAP kökenli adaylarımızın olduğunu görebilirsiniz. Bu da Türkiye’nin birliğine ve bütünlüğüne vurgu yapmak, kaybolan kardeşliği yeniden tesis etmek adına büyük bir hamledir.”

 

“İKİNCİ TURDA GENEL BAŞKANIMIZ AKŞENER KAZANACAK”

Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında ve halkın İYİ Parti’ye yaklaşımı hakkında görüşlerini açıklayan İYİ Parti Milletvekili adayı Rıdvan Uz; “İki büyük anket şirketi İYİ Partinin yüzde 19’un altına inmediğini, Genel Başkanımızın oy oranlarının ilk turda Yüzde 24’ün altına düşmediğini açıkladılar. İki araştırma şirketi de Genel Başkanımız Meral Akşener’in ikinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa kalması halinde Genel Başkanımızın kazanacağını net olarak ifade ediyorlar. Bu sebeple bizlerde her iki turda da Sayın Meral Akşener’e oy verilmesini istiyoruz. Çanakkale’de de bu oranımızın daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bugüne kadar 74 ili Genel Başkanımız ile birlikte ziyaret ettim. Ziyaret ve mitinglerinde yanında olan biri olarak şunu gördüm; bir propaganda yapılıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan Akşener’e oy çıkmaz deniliyor. Oysa bölgedeki mitinglerde Şırnak, Cizre, Tunceli’de yanındaydım gözlerimle gördüm ki inanılmaz bir ilgi var. Diyarbakır’da şu anda yüzde 18 bandında oyumuz var. Van ilimizde en az bir vekil çıkartacağımızı anketler bile söylüyor. Böyle bir algıyı kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

 

“İYİ PARTİ ADAYLARI ÇANAKKALE SOKAKLARINDA DOĞMUŞ, BÜYÜMÜŞLERDİR”

İYİ Parti Çanakkale Milletvekili adayı Rıdvan Uz; “16 yıllık evdeki eşya bile sıkıntı oluyor, artık değiştirmek gerekiyor. Çiftçilerimiz bile 16 yıllık traktörlerini değiştirme ihtiyacı hissediyorlar. Fakat ülkenin başında 16 yıllık tek başına bir iktidar var. Oldukça da yorgun ve yorulmuşlar. Cumhurbaşkanı da bunu kendi ağzıyla söyledi metal yorgunluğu oluştu diyerek. Bunun üzerine de Meral Yorgunluğu da yaşamaya başladılar. 16 yılın sonucunda büyük bir yıpranma yaşıyorlar milletimiz de net bir şekilde değişiklik talebini ortaya koyuyorlar. Çanakkale genelinde ise; Çanakkaleli hemşerilerimiz yerli ve milli adaya bakıyorlar. Bundan kastım şu; adayların Çanakkale’nin bir ilçesinde, bir yerinde sokağa bırakıldığında Hükümet Konağını bulabiliyor mu? Her hangi bir adrese gidip gidemeyeceğine bakıyor. Bu açıdan İYİ Parti adaylarına bakarsanız hepimiz bu Çanakkale’de doğduk, sokaklarında büyüdük” dedi.

 

“ÇANAKKALE’Yİ ÖNEMSEMEYEN İKTİDAR PARTİSİNİN ADAYINA MI OY VERECEKLER?”

İsim vermeden AK Parti Çanakkale Milletvekili adayı Bülent Turan’ı eleştiren İYİ Parti Milletvekili adayı Rıdvan Uz; “AK Parti adayına bakarsanız; Lapseki’de doğmuş ama İstanbul’dan gönderildi. İddia ediyorum Çanakkale’nin her hangi bir sokağına bıraksanız Hükümet Konağını bulamaz. Halkımız seçimlerini yaparken; bu mahalle ve sokaklarda doğmuş, büyümüş adayları mı tercih edecekler yoksa ‘Çanakkale üzerinde siyaset yapıyorum’ diyerek Çanakkale’yi umursamayan İktidar partisinin adayına mı oy verecekler? Bu sürekli karşılaştığımız vatandaşlarımızın dillendirdiği söylem olduğu için söylüyorum” dedi.

“FETHULLAH GÜLEN’İ AK PARTİ KURTARDI SÖYLEMİ MİLLETİN BELLEĞİNDEDİR”

AK Partili Bülent Turan’ın geçtiğimiz yıllarda ulusal basına vermiş olduğu demecindeki “Fehullah Gülen’i AK Parti Kurtardı” sözlerinin halen hafızalarda olduğunu belirten Rıdvan Uz; “Bunu bu şehir yaşadı; halkımız, bürokratlarımızın hepsi biliyor. ‘Fethullah Gülen’i yargılanmaktan AK Parti kurtardı’ şeklindeki beyanları gazetelerde televizyonlarda yer aldı. Bu söylemleri milletimizin hafızasında ve belleklerinde duruyor. Bir de bizimle ilgili hafızalarında net bir şey var; o dönemde bunlarla mücadele eden tek siyasi kişi Rıdvan Uz’dur. Burada Türkçe Olimpiyatları yaparlarken; şehrin her yerine Türk Bayrağı ve beyaz bir teslim bayrağı göstererek üstüne de Türkçe Olimpiyatları yazarak yerle yapıştırılan, insanların üzerinde gezdiği afişlerin karşısında hem Valiliğe, belediye başkanlığına bildiren, Savcılığa suç duyurusunda bulunmuş; Türklüğü ve Türkçeyi ayaklar altına alan bir yapının bırakın cemaat, bir Müslüman yapıyı, insanlığını dahi sorguladığımız net ve sert tutumlarımızı gösterdik. Bizim ömrümüz bu yapıyla mücadele ile geçti. Şimdi AK Parti tabanı da Çanakkale’de bu yapıyla samimi olarak mücadele edilmesini istiyor. Bu mücadeleyi de samimi olarak verebileceklerin yanında olmak istiyorlar. Burada bu mücadeleyi Bülent Turan mı vermiş? Rıdvan Uz mu vermiş? Buna bakacaklardır. Ben inanıyorum ki AK Partili hemşerilerimizde bizi tercih edeceklerdir” dedi.

 

“NE TÜRKİYE, NE ÇANAKKALE İKTİDARDAN BEKLEDİKLERİNİ ALAMAMIŞTIR”

16 Yıllık AK Parti iktidarında sadece ilk dönem Çanakkale’ye hizmet edildiğine dikkat çeken İYİ Parti Çanakkale Milletvekili adayı Rıdvan Uz; “Ne Türkiye ne de Çanakkale, AK Partinin ilk döneminden sonraki süreçte istediklerini, beklediklerini alamamıştır. İlk dönemlerinde çalıştılar, bunu inkar etmek doğru olmaz. İktidar partisi diyor ki ‘Ben yol yaptım’ kabul ediyoruz. ‘Hastane yaptık’ diyorlar, rantabl mı? Bir toplumu, özellikle Türk Milletini yol yaparak, hastane yaparak kalkındıramazsınız. Türkiye’de kırsal alan nüfusun üretimi yüzde 7’ye düşmüş, toplumun kalanına bakmaya zorlanıyor. Türk üreticisi üretemez duruma gelmiştir. Üretemeyen toplumların da ilerlemesi mümkün değildir. Çok değil 20 yıl önce Türkiye dünyada kendi kendine yetebilen 7-8 ülkeden biriydi. Yol yaptılar, köprü yaptılar tamam da; Özal var, Demirel var. Onlarda yol köprü yaptılar. Yaptıkları köprülerin maliyetleri ortada. Bu iktidarın yaptıkların maliyetlerine bakın. Bu maliyetlerin yanında bir de geçiş garantisi vererek verilen miktarları görün. Burada vatandaşa ve millete hizmetten çok; yandaşa ve yancıya hizmet ön plana çıkmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi demedi mi parmağından yüzüğünü çıkartıp; ‘Erdoğan’ın bundan başka bir şeyi yoktur. Eğer bundan başka bir şeyi olursa bilin ki çalmıştır’ dediği süreçleri ve bugün geldikleri noktayı halkımız hatırlar” dedi.

 

İKTİDARIN İCRAATLERİ DOĞRUYSA; EKONOMİ NEDEN KÖTÜ? NEDEN BU KADAR ÇOK İŞSİZ VAR?

Türk Halkının yüzde 73’ünün önceliğinin olarak Ekonomiyi işaret ettiğini, bu duruma da 16 Yıllık AK Parti iktidarının politikaları sonucunda gelindiğine dikkat çeken İYİ Parti Milletvekili adayı Rıdvan Uz; “Bugün Türk halkının birinci önceliği yüzde 73 ile ekonomidir. AK Parti’nin 16 yıllık icraatları eğer söyledikleri gibi doğruysa; ekonomi neden bu kadar kötü? Dolar 5 liraya dayanmış, Euro 6 liraya dayanmış, mazot almış başını gitmiş. Üreticiyi bitirmişsiniz, Türkiye Cumhuriyetinin tüm varlıklarını satmışsınız, açtığınız yeni bir tane fabrika yok. İcraat olarak söyleyebildikleri ise yoldan başka bir şey yok. Ama bunlar hem yol yapmaya çıkmış hem de yoluna çıkmışlar diyebiliriz.”

 

“PARTİLERİN KÜSKÜNLERİNE SESLENİYORUM, DALI BUDAYIN AMA KÖKE ZARAR VERMEYİN”

Millet İttifakı oluşumunu ve Çanakkale’deki çalışmalarını değerlendiren İYİ Parti Milletvekili adayı Rıdvan Uz, siyasi partilerde istedikleri kişinin aday olmamasına küsenlere, aday gösterilmeyenlere çağrıda bulundu. Rıdvan Uz; “Referandumda Çanakkale’de yüzde 70’e yakın bir Hayır oranı çıktı. Bu Hayır oyları Millet İttifakını o dönem oluşturan partisiz Meral Akşener’in ülke genelinde mitinglerde Hayır istemesiyle, CHP’nin mitingler yapması, Saadet ve Demokrat Partilerinin Hayır’dan yana tavır koyması sonucudur. Bu tavır Türkiye de genelinde kafa kafaya bir sonuç Çanakkale’de yüzde 70’lere ulaştı. O dönem ekonomi kısmen daha iyiydi. Halk umudunu henüz İktidardan kesmemişti. Şimdi ise halk AK Parti’den umudunu kesti, ekonomi çok daha kötü ve icraatları ile artık hiçbir şeye cevap veremez haldeler. Referandumdaki Yüzde 70’e yakın oyu aşağıya çekmekten ziyade yukarı doğru ivme kazandığını görüyoruz” dedi.

“HAYIR OYLARINI YÜZDE 73’LERİN ÜZERİNE ÇIKARTIRSAK 4-0 YAPABİLİRİZ”

Rıdvan Uz açıklamalarının devamında küskünleri İttifak içerisindeki diğer partilere oy vermeye davet ederek; seçimlerde Millet İttifakının 4 vekil çıkartabileceğini söyledi; “Millet İttifakı kendi bünyesinden oy kaçırmazsa daha iyi oy alabiliriz. İlk adaylık toplantısında da söylemiştim; CHP’li Çanakkaleli dostlarıma seslenmiş ‘Ağacın kökünü kesmeyin, ağacın dallarını budamak serbest’ demiştim. Burada kastettiğim şu; sıralama yanlış oldu tepkileri var. Birçok ilçe başkanı tepki gösterdiler. Bizde diyoruz ki; özellikle Cumhuriyet Halk Partililere sesleniyorum kendi adayına oy vermeyeceksen İttifakın diğer adayına oy ver. İYİ Partili dostlarımıza da diyorum ki; eğer Rıdvan Uz’dan memnun değiliz diyorsan oyunu git İttifak içerisinde Cumhuriyet Halk Partisine ver, Saadet Partisine ver. Bunu neden diyorum; çünkü biz burada Hayır oylarını yüzde 70-73 üzerine taşıyabilirsek; Cumhur dedikleri bizim Cukka İttifakı dediğimiz ittifakın oylarını da yüzde 20’lerde tutabilirsek bizler Millet İttifakı olarak Çanakkale 4-0 yapabiliriz. Biz 4 vekil çıkartalım, sonrasını ittifak içerisinde paylaşırız, bunda sıkıtımız yok. Ana hedefimiz budur, bu olmalıdır. Millet İttifakını oluşturan tüm siyasi partiler oy oranlarını koruyup arttırmalıdırlar. Türk Demokrasi tarihinde çok nefis bir şey oldu bu ittifak. Aslında hiç istemeden kendi ayaklarına sıkmış oldular. Burada eğer Millet İttifakı içerisinde partililerimiz kendi adaylarını benimsemiyorlarsa diğer bir partiye oy verebiliyor, hem kendi hem de Millet İttifakına katkı sunabiliyorlar. Bunu özellikle Çanakkaleli hemşerilerimizden istirham ediyoruz. Çanakkale halkı son derece bilinçlidir, ne yapacağını da çok iyi bilirler” dedi.

 

“GENEL BAŞKANIMIZ MERAL AKŞENER SEÇİM BEYANNAMEMİZİ ÇANAKKALE’DE AÇIKLAYACAK”

Geçtiğimiz yıllarda Çanakkale’de bir STK’nın davetlisi olarak konuşma yapmak için Çanakkale’ye gelen Meral Akşener’in konuşması bir otelde elektrikler kesilerek sabote edilmişti. Yaşanan sürecin ardından ilk kez 31 Mayıs 2018 günü Meral Akşener’in Çanakkale’ye geleceğini belirten Rıdvan Uz; “Türk demokrasi tarihinde kara bir lekeye Çanakkale’de imza atıldı, evlatlarımızın dahi unutmayacağı bir olaya imza attılar. Çok önceden tutuğumuz, hazırlığını yaptığımız parasını ödediğimiz otelde Meral Akşener hanımefendi konuşmasın diye elektrikleri kestiler. Kendisini ifade etmeye gelen bir hanımefendiden ne kadar korktuklarını göstermişlerdir. Bu baskılar ve sindirmeler sonucunda Türk Milleti Meral Akşener’i daha fazla sahiplenmiş, İYİ Partiyi daha çok benimsemiştir. Bugün olanların neticesinde bizler ‘Yüzünü güneşe dön Türkiye’ derken; Çanakkale’de ışıklarımızı kapatabilirsiniz ama Çanakkale’de Türkiye’de güneşi kapatamazsınız diyorum. Meydana tüm Çanakkaleli hemşerilerimi davet ediyoruz. 30 Mayıs 2018 günü Meral Akşener hanımefendi, seçim beyannamemiz hazırlandı inşallah ilk açıklandığı il Çanakkale olacak. İYİ Partiye ve diğer partilere gönül vermiş tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.
Bu haber 8438 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI