Bugun...
Bizi izleyin:"Ekonomik Krizi Yüzde 1 Yarattı, Halkın Yüzde 99'u Ödemesin İstiyoruz"

Tarih: 12-09-2018 09:42:41 Güncelleme: 12-09-2018 10:14:41 + -


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmaylarınca başlatılan Ekonomik Krizden Çıkış Yolları isimli çalışma kapsamında CHP Milletvekilleri ve İl, İlçe Yöneticileri STK, Dernek, Sendika ve İş dünyasının temsilcileri ile buluşma gerçekleştiriyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İl Başkanı İsmet Güneşhan Çanakkale’de bugün gerçekleşen ilk toplantı ile Ekonomik Krizden çıkış yolları için STK’lardan öneri ve görüşlerini aldı.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmaylarınca başlatılan Ekonomik Krizden Çıkış Yolları isimli çalışma kapsamında CHP Milletvekilleri ve İl, İlçe Yöneticileri STK, Dernek, Sendika ve İş dünyasının temsilcileri ile buluşma gerçekleştiriyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İl Başkanı İsmet Güneşhan Çanakkale’de bugün gerçekleşen ilk toplantı ile Ekonomik Krizden çıkış yolları için STK’lardan öneri ve görüşlerini aldı.

 

Çanakkale Belediye Çalışanları Sosyal Tesislerinde gerçekleşen ilk toplantıya Çanakkale’de bulunan STK, Dernek ve Sendika temsilcileri katıldılar. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı İsmet Güneşhan; amaçlarının yaşanan ve ilerleyen süreçte daha da şiddetli bir şekilde hissedilecek olan ekonomik krizden çıkış yolları için toplumun kanaat önderlerinden görüş ve önerilerini öğrenmek olarak nitelendirdi.

 

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan; “Türkiye maalesef çok ciddi problemler ile karşı karşıya kalmıştır. Bir yanda yurtdışından bölgemizde kaynaklanan sorunlar devam ederken; Ekonomik olarak da gün geçtikçe hissetmeye başladığımız ekonomik kriz geliyor. Ülkemizde ciddi problemler yaşanırken hükümet maalesef sorunlar ve problemler karşısında ciddi bir yaklaşım göstermiyor. Halk çok büyük sıkıntılar çekerken hükümet ciddi önlemler almıyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak; Genel Başkanımızın talimatıyla ve alanında yetkin isimlerle bir çalışma başlattık. Yaşanan ekonomik krizden çıkış için 13 yöntem belirledik” dedi.

 

CHP’DEN KRİZDEN ÇIKIŞ İÇİN 13 YÖNTEM!

 

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan yaptığı konuşmada CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanmış ekonomik kriz için yapılması önerilen 13 öneri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Güneşhan’ın açıkladığı 13 maddelik Krizden Çıkış Yolları ise şu şekilde;

 

-Devlette Liyakat sisteminin yeninden inşa edilmesi

- Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği sağlanmalı

- Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalıdır

- Akılcı bir dış kaynak yönetimine geçilmelidir

- Dolar esas alınarak yapılan ihalelerin süratle Türk Lirası’na dönüştürülmelidir.

- 16 yılda 186 kez değiştirilen Kamu İhale Yasasının uluslar arası standartlara uygun olarak değiştirilmesi

- Vergiyi toplayan irade, vergiyi nasıl ve nerelerde harcandığının hesabının verilmesi sağlanmalıdır. Sayıştay uluslar arası standartlarda denetim yapmalıdır.

- Bütçe disiplini sağlanmalıdır.

- Dış politika 180 derece değişmelidir.

- Geleceğimizi ipotek altına alan kontrolsüz borçlanmalardan kaçınılmalıdır.

- Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir.

- Üretimi önceleyen bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir.

Türkiye israftan kaçınmalı, tasarruf yapmalıdır.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN KRİTİK SÜRECİNDEN GEÇİYOR!

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise yaptığı konuşmada; Çanakkale’de ilki gerçekleştirilen bu toplantıların tüm Türkiye genelinde yapılmaya başlandığını CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın da Elazığ’da aynı çalışmayı sürdürdüğünü açıkladı. Muharrem Erkek mevcut ekonomik krizin Tek Adam Rejimine geçiş ile etkisinin daha da artacağını ve uzun yıllar boyunca süreceğine dikkat çekti. Erkek; “Ülkenin geldiği noktayı hepimiz biliyoruz. İktidar olmasak da kurtuluşun ve kuruluşun partisiyiz. Türkiye tarihinin en  kritik süreçlerinden birini geçiriyor” dedi.

 

“SORUN SADECE EKONOMİK DEĞİL; SİYASİ KRİZDİR”

 

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek konuşmasının devamında; “Sorun sadece ekonomik değil, krizin temelinde siyasi kriz yatıyor. OHAL döneminde kotu niyetli bir sistem dayatması ile sistem değişikliğine gidildi. 16 Nisan 2016 referandumu ile yapılan değişiklik ile Tek Adam Rejimine geçildi. Türkiye’nin Tek Adam Sistemi ile ileriye gitmesi mümkün görünmüyor. Türkiye kuvvetler ayrılığına elveda dedi. İster Tek Adam rejimi, ister yarı demokrasi hangi sistem olursa olsun Kuvvetler Ayrılığı bir ülkede yoksa; o ülkenin ileri gitmesi mümkün değildir” dedi

 

“ÇOK ACİL YENİ BİR ANAYASA YAPARAK PARLAMENTER SİSTEME DÖNMELİYİZ”

 

Mevcut siyasi ve ekonomik krizlerden kurtulmak için bir an önce yeni bir anayasa yapılması gerektiğinin altını çizen Erkek; “Yeni bir demokratik Anayasa ile parlamenter sisteme dönülmelidir. Paylaşımcı, şeffaf, hesap verilebilir olmak zorundayız. Tek Adam Rejimi denetimi, şeffaflığı ve paylaşımcılığı red eder. Sayıştay görevini yapamıyor. Milletin vergilerinin nereye harcandığını devlet bile denetleyemiyor. Türkiye’de şu anda Örtülü ödeneği sadece Cumhurbaşkanı ve Maliye Bakanı tek başlarına kullanma imkanına sahipler. Yani kayınpeder ve damadı Örtülü Ödeneği istedikleri gibi harcıyor ve bu harcamaları kimse denetleyemiyor” dedi.

 

“TÜRKİYE BORÇLARININ FAİZLERİNİ ÖDEMEK İÇİN BORÇ ARIYOR!”

 

Türkiye’nin çok ciddi borçları olduğuna dikkat çeken Erkek; “Türkiye bugün borçlarının faizini ödeyebilmek için borç arıyor. Yılsonuna kadar 40 milyar Dolar para lazım. 26 milyar doları cari acik, kalan 14 Milyar dolar ise borçların faiz ödemesi. Merkez Bankasının rezervinde ise sadece 28 Milyar Dolar var. Bu süreçte enflasyon ve faiz rekor kirdi. Dolar ve Euro aldı başını gitti” dedi.

 

“VARLIK FONU İLE PARALEL MALİYE YARATTILAR”

 

Türkiye’nin en değerli varlıklarının Varlık Fonu adı altında bir araya getirildiğini ve bu fonlardaki şirketlerin gelirlerinin Paralel Maliye olarak maliyenin işlemlerinin yürütüldüğünü söyleyen Muharrem Erkek; “Biliyorsunuz geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin en değerli, katma değer üreten varlıkları Varlık Fonu altında bir araya getirildi. Bu fon aracılığı ile çeşitli projelerin finansmanı, kredi ihtiyaçları gibi bir çok alanda kullanılıyor. Varlık Fonu ile hazineye paralel bir maliye yaratıldı” ddi.

 

“EKONOMİK KRİZİ YÜZDE 1 YARATTI; HALKIN YÜZDE 99’U ÖDEMESİN”

 

CHP Genel Başkanlığınca başlatılan çalışmaya da değinen Muharrem Erkek; mevcut ekonomik krizin bedelini Türk Halkının ödememesi istediklerini belirtti. Erkek; “Mevcut tablo inanılmaz derecede vahim. Bizler hep birlikte bu krizden nasıl çıkabiliriz diye soruyoruz. Ekonomik krizin sorumlusu halkın içerisindeki yüzde 1’lik kesimdir; ama bedelini yüzde 99’a ödetecekler. Biz bu halk bu bedeli ödemesin istiyoruz. Bu sebeple “Neler Yapabiliriz” diye çalışma başlattık. 13 madde ortaya koyduk. Çok acele bir şekilde bu 13 maddenin gereğinin yapılmasını istiyoruz. Bunlar olmazsa olmazdır ve krizden başka çıkmak mümkün değildir” dedi.

 

TÜM DÜNYA BİLİYOR: GÜVENLİK YOKSA YATIRIM YOK!

 

Hükümetin bakanlarının çeşitli ülkelere giderek borç istediğine dikkat çeken Muharrem Erkek; “Yabancı yatırımcı diyorlar, borç istiyorlar. Güvenlik yoksa yabancı yatırımcı gelir mi? Borç alabilir misiniz? Bir ülkede Hukuki güvence yok ise; hangi ülke gelirde o ülkeye yatırım yapar? Neden gelsin yabancı yatırımcı? Bizler sizlerin yanı sıra Çanakkale’de birçok temsilci ile önümüzdeki günlerde görüşerek düşüncelerini öğreneceğiz. Çanakkale’de kapatılan iş yerleri var mı? İşten atılan var mı? OHAL Sebebi ve sonrasında halen mağdur olan vatandaşlar var mı? Kim varsa, tüm mağduriyetleri tespit etmek istiyoruz. CHP Genel Merkezinde Ekonomi masası oluşturduk. Türkiye’de alanının uzmanı ekonomistler, akademisyenler, Sendika ve İş dünyasının çeşitli temsilcileri, SPK uzmanları burada görev alıyorlar” dedi. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam ederken; toplantıya katılan sendika ve STK temsilcilerinin önerilerinin düşünce ve önerileri dinlendi.
Bu haber 3828 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI